hexxeh

COOLERMASTER RL-S12V-24PK-R1 SEIDON 120V

Recommended Posts

Εχω τον επεξεργαστή της υπογραφής μου, με την stock αεροψυκτρα ,. δέν εχω προβλήματα θερμοκρασίας , αλλα μόνο θορυβο.

Αξίζει η COOLERMASTER RL-S12V-24PK-R1 SEIDON 120V τα 40? που κάνει? θα δώ διαφορά στον θόρυβο?

Φιλικά

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δεις διαφορά αν πας στη Seidon, αλλά δε κοιτάς αρχικά το BIOS για ρύθμιση του ανεμιστήρα της υπάρχουσας ψύκτρας σου; Οι ASRock έχουν "silent" και νομίζω εκτός της επιλογής full speed έχουν και "normal".

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μια με λίγο πιο beefy ψυγείο και προδιαγραφές, με το σκεπτικό ότι θα σου μείνει κιόλας. Έχω την Seidon 120M με 4770Κ @ 4.5GHz 24/7 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά δεν την βρίσκω, οπότε μήπως να κοιτούσες την H60; :)

Δεν ξέρω κιόλας, ίσως ο [MENTION=1152]caution[/MENTION] μπορεί να σε καλύψει καλύτερα επί του θέματος :D

Διαφορά θα δεις στα temps σίγουρα ακόμα και με τη μικρή 120V και στον θόρυβο φυσικά, αλλά για τσέκαρε μπας και βάλεις κάνα silent στον ανεμιστήρα της stock ψύκτρας σου από BIOS αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη η Seidon τα 40 τα αξίζει, αλλά αν δεν αποκτήσεις "k" επεξεργαστή και βλέψεις για overclock, σαν να μην αξίζει να φορτωθείς αντλίες & ανεμιστήρες, noise wise.

Δες πρώτα τι γίνεται με το PWM σου και αν μπορείς να κρατήσεις το fan χαμηλά και μετά κοίτα

PROLIMATECH BASIC 65 CPU COOLER 120MM - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -

BE QUIET! SHADOW ROCK SLIM - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -

και οι δύο, θα σου δώσουν performance, λιγότερα πιθανά failure points και αν τις κρατήσεις ~ 800 RPM είναι στην ουσία πρακτικά αθόρυβες :)

Link to comment
Share on other sites

Η stock που έχω ουσιαστικα "γκαζώνει " μόνο οταν ζορίζω τον επεξεργαστη, απλά λόγο δουλειάς γκαζώνει συχνά :) θα κοιτάξω τις αερόψυκτρες που λές caution .. δέν είμαι για μεγάλη επένδυση η αλήθεια αυτόν το καιρό, και σίγουρα απο τότε που πούλησα τον Q9550 μου δέν έιμαι για overclocking :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now