edessarcna

Προβλημα με υπολογιστη(πιθανη καμμενη μητρικη)

Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω ενα θεμα με εναν υπολογιστη.Παραγγειλα στην r9 270x να την εγκαταστησω στον υπολογιστη του ξαδερφου μου.Οταν αναψα το pc δεν επαιρνα εικονα στην οθονη και το pc εκανα συνεχεια σαν επανακινησεις.το τροφοδοτικο ηταν ενα turbo-x 550w.τον πηγα αναγκαστικα σε εναν τεχνικο γιατι και δεν ειχα χρονο για να τον κοιταξω περισσοτερο αλλα και δεν μπορουσα να καταλαβω το γιατι.Ο τεχνικος μου ειπε οτι καηκε το τροφοδοτικο και οτι ουτο συ αλλος δεν θα σου επαιζε.anyway πηρα καινουργιο το corsair vs650.Με το που το ξανα βαζω ξανα τα ιδια κανει.Υποπτευομαι οτι μπορει να ειναι η μητρικη η cpu.Μηπως μπορειτε να βοηθησετε.Συγνωμη αν το βαζω σε λαθος κατηγορια

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4868]edessarcna[/MENTION]

Μπορείς να γράψεις και το υπόλοιπο σύστημα τι έχει?

Μητρική, επεξεργαστή, μνήμες.

Δοκίμασες να κάνεις κανα CCMOS?

Αφού το σύστημα έπαιζε πρίν την 270X, γιατι δεν την τσεκάρεις σε άλλο PC εάν παίζει?

Link to comment
Share on other sites

[h=1]Η μητρικη ειναι Gigabyte B75M-D3H ο επεξεργαστης ενας i3 αλλα δεν θυμαμαι ποιος ακριβως και μνημες crucial 8GB 1600.Δεν δοκιμασα να την βαλω καπου αλλου γιατι εστειλα τον υπολογιστη στον τεχνικο γιατον λογο οτι δεν εχω χρονο να καθομαι να πεδευομαι.Λογικο δεν ειναι να εχει αποκλισει αυτος ολα τα ενδοχομενα?[/h]

Link to comment
Share on other sites

Με την λογική ότι το τροφοδοτικό αποκλείστηκε ως φταίχτης, θα πρέπει να εντοπίσεις από που προέρχεται το πρόβλημα. Αρχικά βγάλε την κάρτα και ξεκίνα τις δοκιμές. Δοκίμασε επίσης ένα-ένα τα dimmάκια της μνήμης, μήπως προέρχεται από εκεί το πρόβλημα. Πάντως την μικρότερη πιθανότητα την δίνω στον επεξεργαστή, αυτά τα κομμάτια δύσκολα χαλάνε.

Βεβαιώσου πως όλα τα βύσματα τροφοδοσίας πατάνε καλά. Αν ξεκινάει χωρίς κάρτα γραφικών αλλά το πρόβλημα εμφανίζεται μόλις την βάζεις, τότε ίσως και η καρτούλα να είναι προβληματική.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now