ArMeD

Πρόταση για σκληρό δίσκο - 1 δίσκος σε Sata III ή 2 δίσκοι σε Sata II σε RAID 0

Recommended Posts

Καλησπέρα !

Είχα ανοίξει ένα άλλο thread για αναβάθμιση σε θέμα σκληρού δίσκου, αλλά επειδή κατευθύνομαι αλλού πλέον και είναι λίγο διαφορετικό αυτό που σκέφτομαι έφτιαξα καινούργιο.

Έχω λοιπόν βρει 2 διαφορετικές επιλογές δίσκων που με έπεισαν σε θέμα ταχύτητας από όσο ψάξιμο έκανα. Είναι οι SEAGATE ST1000DM003 1TB BARRACUDA 7200.14 SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - και WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - .

Όποιον από τους 2 και να διαλέξω (κλίνω προς τον Seagate), το ερώτημα είναι :

- παίρνω έναν καινούργιο και τον βάζω στην μια κενή Sata III που έχω Ή

- παίρνω δύο μεταχειρισμένους και τους βάζω σε θύρες Sata II σε συστοιχία RAID 0 με τον ενσωματωμένο controller της μητρικής μου

Επειδή μια βασική απορία σας μπορεί να είναι ότι οι 2 σκέψεις έχουν διαφορά στα TB, να σημειώσω ότι το 1TB μου είναι αρκετό και ο λόγος που το RAID 0 δεν το σκέφτομαι με 2 δίσκους 500GB είναι ότι οι διαφορές στην τιμή είναι πολύ μικρές, αλλά αντίθετα οι διαφορές σε write/read speeds σχετικά μεγάλες !

Υ.Γ. Το RAID 0 στο Sata II και το γεγονός ότι θα μείνω με την υποστήριξη της μητρικής στο RAID (χωρίς controller) με περιορίζουν και θα χάσω ταχύτητα ;

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω 2 σε raid 0 με 2 νέους δίσκους. Πρέπει να είναι ακριβώς οι ίδιοι δίσκοι..

Καταλαβαίνεις ότι πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να χαλάσει ο ένας από τους 2 και τα χάνεις όλα τα πράγματα που έιναι μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

To Raid0 θα σου δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα από τον απλό δίσκο, αλλά αυξάνεις τον κίνδυνο.

1. Γιατί όποιος από τους δύο κι αν χαλάσει, χάνεις τη συστοιχία και τα δεδομένα

2. Γιατί αναφέρεσαι σε μεταχειρισμένους, όπου ο κίνδυνος να χαλάσει κάποιος αυξάνεται.

Πάντως, όσον αφορά στις ταχύτητες, έχω μετρήσεις από δύο 80GB Seagate (σαφώς παλαιότερης γενιάς) στην OnBoard (ICH-R9). Αν θέλεις, μετά που θα είμαι σπίτι, σου ανεβάζω τις εικόνες να τις δεις.

Link to comment
Share on other sites

( Αν μιλάς για λειτουργικό, που σε νοιάζουν τα μικρά αρχεία και τα IOPS (και όχι τα seq) do yourself a favour -> ΜΧ100 ;) )

Ξέχασα να το αναφέρω· ο δίσκος θα χρησιμοποιηθεί για storage και βασικό μέρος θα είναι παιχνίδια.

Το λειτουργικό το έχω στον SSD της υπογραφής μου, ο οποίος όμως είναι γεμάτος ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όσον αφορά στις ταχύτητες, έχω μετρήσεις από δύο 80GB Seagate (σαφώς παλαιότερης γενιάς) στην OnBoard (ICH-R9). Αν θέλεις, μετά που θα είμαι σπίτι, σου ανεβάζω τις εικόνες να τις δεις.

Θα με βοηθούσες αν και βλέπω ότι αυτοί 2 δύο δίσκοι που έχω διαλέξει είναι ένα επίπεδο παραπάνω από τους άλλους στο επιπεδο τιμής τους.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω 2 σε raid 0 με 2 νέους δίσκους. Πρέπει να είναι ακριβώς οι ίδιοι δίσκοι..

Καταλαβαίνεις ότι πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να χαλάσει ο ένας από τους 2 και τα χάνεις όλα τα πράγματα που είναι μέσα :)

Τους γνωρίζω τους κινδύνους και γι'αυτό αυτό που γράφει και ο Wizard! περί αυξημένου κινδύνου επειδή είναι μεταχειρισμένοι είναι από τα βασικά αρνητικά που σκέφτομαι.

Όταν λέμε ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιοι έναν WD10EZEX-00RKKA0 με έναν WD10EZEX-22RKKA0 (που είναι το ίδιο μοντέλο) δεν ενδείκνυται να τους συνδιάσω ;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για παιχνίδια, go RAID άφοβα :) Διάλεξε απλά τους δύο πιο σβέλτους με "πυκνά" platters και παίζει να δεις 200ΜΒ/s++ και ενώ διπλασιάζεις την πιθανότητα ζημιά, εντάξει games είναι...

Οι δίσκοι που αναφέρεις είναι ίδιοι - δεν έχεις κανένα θέμα. Για την ακρίβεια και διαφορετικούς δίσκους μπορείς να κάνεις raid αλλά παίζει να μην πάρεις τέρμα γραμμική αύξηση επιδόσεων, άσε που το κάνεις ακόμα πιο επίφοβο για failure για πολλούς και σύνθετους λόγους. Οπότε stick with "ίδιους" δίσκους και θα είσαι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για παιχνίδια, go RAID άφοβα :) Διάλεξε απλά τους δύο πιο σβέλτους με "πυκνά" platters και παίζει να δεις 200ΜΒ/s++ και ενώ διπλασιάζεις την πιθανότητα ζημιά, εντάξει games είναι...

Το να χαλάσει ένας σκληρός είναι πάντα πιθανό. Αν πάω σε μεταχειρισμένους θα ψάξω να είναι 90+ health.

Δεν θα καθόμουν να ασχοληθώ με το RAID, αλλά πέτυχα αυτό το βίντεο και από τότε το ψάχνω :

Ο τύπος πιάνει 300mb/s+ με 2 seagate barracuda [δηλαδή τον δίσκο της Seagate που έχω διαλέξει και εγώ] με max 400mb/s !!!!

Λόγω sata II ούτως ή άλλως πέφτω στα 300mb/s (θεωρητικά) και 250mb/s πρακτικά ;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης 1 sata 3 hdd δεν μπορεί να δει ούτε με τηλεσκόπιο της nasa την μέγιστη ταχύτητα της θύρας όμως για αρχεία είναι πολύ πιο ασφαλές..εγώ είχα 10 χρόνια raid και στο λειτουργικό και στα αρχεία μου μέχρι που χάλασε ένας hdd και δεν ξανακάνω!

Αν είναι για παιχνίδια μόνο που λέει και ο caution ok αλλά άμα τον θες για αποθήκη καλύτερα πάρε έναν wd black που πάει κομμάτια για hdd.

Link to comment
Share on other sites

Το να χαλάσει ένας σκληρός είναι πάντα πιθανό. Αν πάω σε μεταχειρισμένους θα ψάξω να είναι 90+ health.

Δεν θα καθόμουν να ασχοληθώ με το RAID, αλλά πέτυχα αυτό το βίντεο και από τότε το ψάχνω :

Ο τύπος πιάνει 300mb/s+ με 2 seagate barracuda [δηλαδή τον δίσκο της Seagate που έχω διαλέξει και εγώ] με max 400mb/s !!!!

Λόγω sata II ούτως ή άλλως πέφτω στα 300mb/s (θεωρητικά) και 250mb/s πρακτικά ;

Το bandwidth cap του SATA είναι ανά θύρα - οπότε θα είσαι μια χαρά και στα τέρματα των αποδόσεων των drive σου (εννοείται όχι στο μέγιστο θεωρητικό της θύρας).

Για την αξιοπιστία τώρα, αν έχεις μία πιθανότητα α να χάσεις έναν δίσκο, τότε έχει 2α+κάτι να χάσεις ένα RAID0 (αρκεί να σκάσει ο ένας) και βάλε και το "+κάτι" γιατί είναι πιο stressing το overhead σε raid λειτουργία. Αλλά αν μιλάμε για υγιείς φρέσκους δίσκους, δεν είναι κάτι να ιδρώνεις και τόσο tbh :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θα σώζεις από τα παιχνίδια μέσα στα drives και χρειάζεσαι 1ΤΒ?

Ρωτάω επειδή σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να δώσεις τον 60αρη σου SSD και να πάρεις έναν 256αρη (ΜΧ100) και με τα υπόλοιπα έναν 500αρη HDD για αποθήκη.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Σε installs & loadings έχεις healthy διαφορές Ζάχο.

Ειδικά αν δεν πληρώνεις και μεγάλο premium /TB, τέτοιους είδους "scratch disk/raid0" για gaming λένε αρκετά. Παίζει να είναι και το μόνο σενάριο που το raid 0 με μηχανικούς έχεις πλέον θέση σε home pc, τώρα που το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θα σώζεις από τα παιχνίδια μέσα στα drives και χρειάζεσαι 1ΤΒ?

Ρωτάω επειδή σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να δώσεις τον 60αρη σου SSD και να πάρεις έναν 256αρη (ΜΧ100) και με τα υπόλοιπα έναν 500αρη HDD για αποθήκη.

Αφού μου χάλασε ο δίσκος έχω σε κάτι δίσκους (της κακιάς ώρας, που θα κλατάρουν) 300GB με αρχεία. Εκτός από έγγραφα, έχω αρκετές φωτογραφίες δικές μου και αρκετά αρχεία από κάποιες ιστοσελίδες που διαχειρίζομαι. Όπως έγραψα και πριν, ο δίσκος θα είναι storage, απλά κάποιο κομμάτι θα είναι για gaming. Σκεφτείτε ότι πλέον 1 παιχνίδι ξεπερνάει τα 25 και τα 30 GB οπότε πλέον χρειάζεσαι χώρο για τα παιχνίδια. Το 1ΤΒ είναι μια υπερβολή αλλά όπως έγραψα εξ'αρχής η διαφορά τιμής μεταξύ HDD 500GB & 1TB είναι μικρή και κυρίως οι δίσκοι του 1ΤΒ έχουν καλύτερες ταχύτητες.

H πρόταση σου, με πάει στο 100% αυτού που θέλω γιατί θα έχω τα παιχνίδια στον ssd και τα αρχεία στον άλλο και θα είμαι άρχοντας. Απλά δεν μου βγαίνει στο budget γιατί θα μου στοιχίσει περίπου 140? (100? αν βγάλω το 40αρι που θα πουληθει ο δισκος μου). Θα το σκεφτώ πάντως γιατί είναι καλή σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Θα με βοηθούσες αν και βλέπω ότι αυτοί 2 δύο δίσκοι που έχω διαλέξει είναι ένα επίπεδο παραπάνω από τους άλλους στο επιπεδο τιμής τους.

ATTO.Seagate80GB.png

CrystalMark.Seagate80GB.png

HDTach.Seagate80GB.png

HDTune.Bench.Seagate80GB.png

HDTune.File.Seagate80GB.png

HDTune.RndRead.Seagate80GB.png

ATTO.Seagate80GB.png

CrystalMark.Seagate80GB.png

HDTach.Seagate80GB.png

HDTune.Bench.Seagate80GB.png

HDTune.File.Seagate80GB.png

HDTune.RndRead.Seagate80GB.png

ATTO.Seagate80GB.png

CrystalMark.Seagate80GB.png

HDTach.Seagate80GB.png

HDTune.Bench.Seagate80GB.png

HDTune.File.Seagate80GB.png

HDTune.RndRead.Seagate80GB.png

ATTO.Seagate80GB.png.dbddb738159a6e9e1eb

CrystalMark.Seagate80GB.png.4bdc75db513b

HDTach.Seagate80GB.png.404e363c41b436b15

HDTune.Bench.Seagate80GB.png.45f55d48424

HDTune_File.Seagate80GB.png.23ce66132616

HDTune.RndRead.Seagate80GB.png.df1810187

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now