Corfiot

Βοήθεια για αγορά laptop για φοιτητική χρήση

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας.

Θα ήθελα να αγοράσω ένα laptop για την κόρη μου που θα σπουδάσει βιολογία.

Η χρήση του θα είναι κυρίως για internet, προβολή video και για εργασίες της σχολής.

Εχω καταλήξει μεταξύ αυτών:

DELL Inspiron 15/3521 i3-3217U/4GB/HD7670M/500GB Black Notebooks 14.6" - 16.7" Αγορές στη Media Markt

ASUS F552CL-SX314H I3-3217U/8GB/1TB/15.6/GT710M Notebooks 14.6" - 16.7" Αγορές στη Media Markt

Οποιαδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, συγχαρητήρια και καλή αρχή :T:

Από τους δύο σαφώς ο Asus υπερτερεί, απλά πριν την αγορά βεβαιωθείτε για το μέγεθος: αν πηγαίνει συχνά σε βιβλιοθήκες, αναγνωστήρια κτλ κτλ ίσως ένα μικρότερο laptopάκι να αποδεικνύονταν πιο βολικά. Αν από την άλλη δεν θα υπάρχει desktop στο σπίτι, τότε οι 15,6 είναι ok :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, συγχαρητήρια και καλή αρχή :T:

Από τους δύο σαφώς ο Asus υπερτερεί, απλά πριν την αγορά βεβαιωθείτε για το μέγεθος: αν πηγαίνει συχνά σε βιβλιοθήκες, αναγνωστήρια κτλ κτλ ίσως ένα μικρότερο laptopάκι να αποδεικνύονταν πιο βολικά. Αν από την άλλη δεν θα υπάρχει desktop στο σπίτι, τότε οι 15,6 είναι ok :)

Ευχαριστώ πολύ για τα συγχαρητήρια!

Να πω την αμαρτία μου και εγώ προς το ASUS πήγαινα. Μόνη αμφιβολία ήταν η κάρτα γραφικών.

Οσον αφορά το μέγεθος πιστεύω είναι καλό αφού δεν υπάρχει desktop.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα συγχαρητήρια!

Να πω την αμαρτία μου και εγώ προς το ASUS πήγαινα. Μόνη αμφιβολία ήταν η κάρτα γραφικών.

Οσον αφορά το μέγεθος πιστεύω είναι καλό αφού δεν υπάρχει desktop.

Και τον διπλάσιο δίσκο να παραβλέψεις - τα 8GB ram είναι το κριτήριο που θα διώξει την επόμενη αναβάθμιση μακρυά. Go Asus άφοβα ;)

Τώρα για την κάρτα γραφικών, λίγο πολύ και τα δύο ΔΕΝ κάνουν για παιχνίδια, για να λέμε την αλήθεια. Χρειάζεσαι περίπου το τριπλάσιο ποσό για laptop που να παίζει σωστά βαριά games. Και αν θες την άποψη μου, "laptop" και "gaming" δεν πηγαίνει μαζί, από πολλές απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

Και τον διπλάσιο δίσκο να παραβλέψεις - τα 8GB ram είναι το κριτήριο που θα διώξει την επόμενη αναβάθμιση μακρυά. Go Asus άφοβα ;)

Τώρα για την κάρτα γραφικών, λίγο πολύ και τα δύο ΔΕΝ κάνουν για παιχνίδια, για να λέμε την αλήθεια. Χρειάζεσαι περίπου το τριπλάσιο ποσό για laptop που να παίζει σωστά βαριά games. Και αν θες την άποψη μου, "laptop" και "gaming" δεν πηγαίνει μαζί, από πολλές απόψεις...

Laptop και gaming δεν πάνε μαζί, τουλάχιστον σε λογικές τιμές..το asus είναι καλύτερο θα περάσεις καλά μαζί του :)

Σε καμία περίπτωση δεv σκέφτηκα το gaming. Αυτό που θέλω είναι ένα αξιόπιστο μηχάνημα να μπορεί το παιδί να δουλεύει χωρίς προβλήματα.

Με τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε πολύ. Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

To laptop αυτό θα την υπερκαλύψει απ' την στιγμή που δεν υπάρχει desktop και είναι και σε πολύ λογική τιμή. Έχω κι εγώ laptop με Ivy Bridge επεξεργαστή, απλά λίγο δυνατότερο (τον i3-3110M) και με 8GB μνήμη μπορώ να δουλεύω ακόμα και photoshop. Εντάξει δεν σηκώνει 300DPI 120MB PSDs, αλλά στις περισσότερες διεργασίες είναι μια χαρά.

Από battery life σκίζουν οι U Ivy Bridge όπως αυτός του ASUS, άνετα 3-4 ώρες με χαλαρό browsing και μουσικούλα @ youtube.

Θα πρότεινα κάτι σε 17άρι αλλά δεν υπάρχει λόγος, ώστε να μπορεί να το παίρνει μαζί της όποτε της χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

To laptop αυτό θα την υπερκαλύψει απ' την στιγμή που δεν υπάρχει desktop και είναι και σε πολύ λογική τιμή. Έχω κι εγώ laptop με Ivy Bridge επεξεργαστή, απλά λίγο δυνατότερο (τον i3-3110M) και με 8GB μνήμη μπορώ να δουλεύω ακόμα και photoshop. Εντάξει δεν σηκώνει 300DPI 120MB PSDs, αλλά στις περισσότερες διεργασίες είναι μια χαρά.

Από battery life σκίζουν οι U Ivy Bridge όπως αυτός του ASUS, άνετα 3-4 ώρες με χαλαρό browsing και μουσικούλα @ youtube.

Θα πρότεινα κάτι σε 17άρι αλλά δεν υπάρχει λόγος, ώστε να μπορεί να το παίρνει μαζί της όποτε της χρειαστεί.

Πιστεύω το 17άρι δεν θα βολέψει λόγω όγκου και βάρους.

Από την στιγμή που δεν θα κάνει επεξεργασία γραφικών ή άλλες βαριές εφαρμογές εκτιμώ το συγκεκριμένο καλύπτει πλήρως της ανάγκες.

Πάω να το "χτυπήσω" σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now