Vangelislam

Nextbook 8 Quad Core NX785QC8G rom problem

Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω το ταμπλετ Nextbook NX785QC8G ...! το εκανα root και μετα προσπαθησα να του βαλω νεα rom ...! Πρωτη φορα επιχειρω να βαλω νεα rom ...!

Βρηκα αυτη http://www.arctablet.com/blog/forum/crewrktablets-rk3188-entwicklung-customroms-development-croms/rom-nextbook-8-quad-core-nx785qc8g-android-4-4-2-custom-root-firmware-20140713/ και κατεβασα την 2.1 ....! Ομως επειδη ειμαι λιγο ψιλο αρχαριος τα εκανα θαλασσα μαλλον γτ το ταμπλετ καθως ανοιγει μου βγαζει αυτο

2z4n4ut.jpg

μετα απο πολλα restart που κανει μονο του ...μπαινει κανονικα στο android ...δουλευει 2-3 λεπτα κανονικα και μετα παγωνει και ξανα κανει restart και αντε παλι απο την αρχη ...! τι μπορει να φταιει ξερει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε τα πάντα και ξαναδοκίμασε να δείς εάν έτυχε ή πέτυχε?

πως τα σβηνω ? οι οδηγιες που εχει μεσα το πακετο που κατεβασα ειναι :

1) installation of the usb-driver (skip if you have the driver installed already)

a) boot your Pipo S6 and set storage mode to MTP and debugging to USB

b) run DriverInstall.exe

2) start the tab into flash-modus

a) run RKAndroidTool.exe with admin rights

b) press power button and volume up button and hold until screen goes black

c) release the power button

d) release volume up button when "Found ..." is shown

3) flash the firmware with RKAndroidTool

a) untick the loader

b) Run

c) stock recovery will format the NAND

d) wait 4 min

4) flash the CWM recovery with RKAndroidTool

a) go to app drawer, open RebootMenue and Reboot to Bootloader

b) untick kernel, boot, system

c) load recovery_CWM

d) Run

e) tab boots into CWM

f) reboot system now (both answers are No)

το βημα 4 δεν μπορω να το κανω γτ το ταμπλετ κολλαει εκει !

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα τα ακολούθησες σωστά;

Μου φαίνεται πως έχει brickαρει... Αν δεν μπορείς να μπεις στον CWM (συνήθως κρατάς το power και volume up/down την ώρα που ανοίγει) δυσκολεύει αρκετά η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα τα ακολούθησες σωστά;

Μου φαίνεται πως έχει brickαρει... Αν δεν μπορείς να μπεις στον CWM (συνήθως κρατάς το power και volume up/down την ώρα που ανοίγει) δυσκολεύει αρκετά η κατάσταση.

ναι το ξερω για τα κουμπιαα ! απλως στο βημα 4 πρεπει να μπω σε εναν προγραμμα του ταμπλετ ...! εεε το ταμπλετ μου κολλαει στην αρχη οπως η φωτο ή αν ανοιξει τοτε μπαινει μεσα 2-3 λεπτα μετα παγωνει και ξανα κανει restart !

κρατοντας το power κ το volume up μπαινω σε ενα μενου

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το μενού ίσως έχεις την δυνατότητα για φλασάρισμα - recovery. Πιθανώς άμα περάσεις μια ρομ σε μια SD κάρτα, αν έχεις, να μπορέσεις να την διαβάσεις από κει και να φλασάρεις εκ νέου. Στο μενού περιηγείσαι με τα volume up/down.

Τι επιλογές σου δίνει;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το μενού ίσως έχεις την δυνατότητα για φλασάρισμα - recovery. Πιθανώς άμα περάσεις μια ρομ σε μια SD κάρτα, αν έχεις, να μπορέσεις να την διαβάσεις από και να φλασάρεις εκ νέου. Στο μενού περιηγείσαι με τα volume up/down.

Τι επιλογές σου δίνει;

αααα ξερω πως γινεται αυτο ....! εχω sd 16gb....! που μπορω τετοια rom και απλως την βαζω οπου να ναι στον sd?

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια rom που κατέβασες από εκεί θα την περάσεις στην sd και βάλτην χύμα δεν είναι ανάγκη να πάει σε κάποιο φάκελο! Πρόσεχε να κρατήσεις μόνο το zip της.

Από το μενού πρέπει να κάνεις wipe data / cache, davlik και ύστερα να φλασάρεις την rom.

Τα λέω χοντρικά επειδή δεν γνωρίζω τι επιλογές έχει το cwm σου.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια rom που κατέβασες από εκεί θα την περάσεις στην sd και βάλτην χύμα δεν είναι ανάγκη να πάει σε κάποιο φάκελο! Πρόσεχε να κρατήσεις μόνο το zip της.

Από το μενού πρέπει να κάνεις wipe data / cache, davlik και ύστερα να φλασάρεις την rom.

Τα λέω χοντρικά επειδή δεν γνωρίζω τι επιλογές έχει το cwm σου.

τα wipe αυτα τα εχει ....! τι αρχεια βαζω δλδ μεσα στην sd?

απο το cwm παταω

-install zip from sdcard -> choose zip from external sdcard

-install zip from sdcard -> choose zip from sdcard ?

Link to comment
Share on other sites

τα wipe αυτα τα εχει ....! τι αρχεια βαζω δλδ μεσα στην sd?

απο το cwm παταω

-install zip from sdcard -> choose zip from external sdcard

-install zip from sdcard -> choose zip from sdcard ?

Πρώτα κάνεις τα wipe και μετά επιλέγεις το δεύτερο που μας λες, το οποίο λογικά είναι είτε sdcard0 είτε sdcard1, δηλαδή η κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κάνεις τα wipe και μετά επιλέγεις το δεύτερο που μας λες, το οποίο λογικά είναι είτε sdcard0 είτε sdcard1, δηλαδή η κάρτα μνήμης.

ναι οκ το ξερω αυτο ....αλλα πια αρχεια βαζω μεσα ? ολα τα img δηλαδη : boot , recovery , system , kernel , misc ?

Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρχει κάτι τέτοιο λογικά δεν μιλάμε για το ίδιο zip

Όταν κατεβάζεις την custom rom δεν σου κατεβαίνει ένα αρχείο zip?

Sent from my Galaxy Mega 6.3

Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρχει κάτι τέτοιο λογικά δεν μιλάμε για το ίδιο zip

Όταν κατεβάζεις την custom rom δεν σου κατεβαίνει ένα αρχείο zip?

Sent from my Galaxy Mega 6.3

ναι υπαρχει zip αλλα μεσα στο zip υπαρχει φακελος με το προγραμμα δεν πειραζει ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Κάθε custom rom που έχω κατεβάσει δεν είχε κάτι παραπάνω μέσα. Λογικά δεν θα το πειράξει, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει και κάτι. Δοκίμασε το, και αν αποτύχει βγάλε τον έξτρα φάκελο από το zip και ξαναδοκιμασε. Εμένα η δική μου custom rom έχει αυτά μέσα στο zip. 82ad2041dc95f3ebacedad7bfc533654.jpg

Sent from my Galaxy Mega 6.3

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Κάθε custom rom που έχω κατεβάσει δεν είχε κάτι παραπάνω μέσα. Λογικά δεν θα το πειράξει, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει και κάτι. Δοκίμασε το, και αν αποτύχει βγάλε τον έξτρα φάκελο από το zip και ξαναδοκιμασε. Εμένα η δική μου custom rom έχει αυτά μέσα στο zip. 82ad2041dc95f3ebacedad7bfc533654.jpg

Sent from my Galaxy Mega 6.3

οκ ευχαριστω θα δοκιμασω και αυτον τον τροπο και θα σας πω αν πετυχε

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει το αρχείο στην κάρτα μνήμης έτσι? Δοκίμασε να ψάξεις στην ExtSdCard ή να βάλεις σε ένα φάκελο το zip για να το βρεις πιο εύκολα

Sent from my Galaxy Mega 6.3

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει το αρχείο στην κάρτα μνήμης έτσι? Δοκίμασε να ψάξεις στην ExtSdCard ή να βάλεις σε ένα φάκελο το zip για να το βρεις πιο εύκολα

Sent from my Galaxy Mega 6.3

μηπως φταιει αυτο ?

155qfc2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι.. Απομονωσε τους φακέλους που βλέπεις από το δικό μου και κάνε ένα καινούριο zip και φλασαρε το.

Sent from my Galaxy Mega 6.3

αν κανω extract τον rar ....μου βγαζει αυτα μεσα στον φακελο

1. RKDriverInstaller αυτο ειναι τους driver

2. RKAndroidTool αυτος εχει το προγραμμα

vq1c2t.jpg

ο φακελος rockdev εχει

zn1o52.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το rockdev φαίνεται περίπου σαν το κλασικό .zip. Στο instructions σου λέει να το φλασαρεις από το cwm ή με κάποιο πρόγραμμα? Μήπως εκεί που τα βρήκες υπάρχει και κάποιο άλλο αρχείο που πρέπει να κατεβάσεις?

Sent from my Galaxy Mega 6.3

Link to comment
Share on other sites

Το rockdev φαίνεται περίπου σαν το κλασικό .zip. Στο instructions σου λέει να το φλασαρεις από το cwm ή με κάποιο πρόγραμμα? Μήπως εκεί που τα βρήκες υπάρχει και κάποιο άλλο αρχείο που πρέπει να κατεβάσεις?

Sent from my Galaxy Mega 6.3

εδω τα βρηκα

[ ROM ] Nextbook 8 Quad Core NX785QC8G Android 4.4.2 custom root firmware (2014/07/13) | ARCTABLET NEWS

το instructions λενε

Instructions (be aware: it is your own risk!)

connect your Pipo S6 to the power supply and to the PC via USB cable

1) installation of the usb-driver (skip if you have the driver installed already)

a) boot your Pipo S6 and set storage mode to MTP and debugging to USB

b) run DriverInstall.exe

2) start the tab into flash-modus

a) run RKAndroidTool.exe with admin rights

b) press power button and volume up button and hold until screen goes black

c) release the power button

d) release volume up button when "Found ..." is shown

3) flash the firmware with RKAndroidTool

a) untick the loader

b) Run

c) stock recovery will format the NAND

d) wait 4 min

4) flash the CWM recovery with RKAndroidTool

a) go to app drawer, open RebootMenue and Reboot to Bootloader

b) untick kernel, boot, system

c) load recovery_CWM

d) Run

e) tab boots into CWM

f) reboot system now (both answers are No)

Have fun!

μονο που εγω δεν μπορω να παω στο βημα 4 γτ δεν ανοιγει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now