hwbot

HwBox Hellas O/C Team: SuperPi 32M Scores

Recommended Posts

A ρε Τόνυ...πρέπει να βρεις μνήμες καλές να κάνεις wazza και να σου πετύχει ένα run να πέσεις στο 6,3χ κάτι χαμηλά...Πολύ ωραίος όμως!!!

λεω να παρω τις corsair σιγα σιγα !!

ητανε γρηγορο το run και αυτες παιζουνε εκει αλλα με 7-8-7 και να σου πω δεν περιμενα οτι θα το βγαλει και τις αφησα ετσι με 9αρια;P..!

την επομενη θα το παλεψω!

Link to comment
Share on other sites

λεω να παρω τις corsair σιγα σιγα !!

ητανε γρηγορο το run και αυτες παιζουνε εκει αλλα με 7-8-7 και να σου πω δεν περιμενα οτι θα το βγαλει και τις αφησα ετσι με 9αρια;P..!

την επομενη θα το παλεψω!

Το αποτελεσμα ειναι καθαρα θεμα επεξεργαστη οτι ειχαν να δωσουν τα mhz του cpu τα εδωσαν...

Link to comment
Share on other sites

Ο Χρήστος θέλει να πει ότι το run σοιυ είναι untweaked.

Αυτό το run αντιπροσωπεύει την καθαρή δύναμη του επεξεργαστή. Ούτε πολλά regtweaks, ούτε CW, ούτε tight timings.

edit: JC ο ssd δίνει στην εγγραφή στον δίσκο( loop 24), αλλά πολύ λίγο και εκτός αυτού χάνει λίγο σε όλες τις άλλες loops:D

Link to comment
Share on other sites

Όλα δίνουν έστω και ένα κλικ ρε παστελ, εδώ ένας καλός SSD δίνει καλύτερο 1Μ (32άρι όχι όμως, κάτι βρωμάει εκεί). Για τρέξτο μια ρε τονυ με σφιχτά timmings να δούμε ;)

Aυτο που λεει ο sofos εννουσα...

Το συγκεκριμενο run δεν εχει κατι το ιδιαιτερο...δεν το λεω μονο εγω το λεει και το performance product tο οποιο ειναι 220

Link to comment
Share on other sites

Όλα δίνουν έστω και ένα κλικ ρε παστελ, εδώ ένας καλός SSD δίνει καλύτερο 1Μ (32άρι όχι όμως, κάτι βρωμάει εκεί). Για τρέξτο μια ρε τονυ με σφιχτά timmings να δούμε ;)

ενοειτε την επομενη οτι θα το τρεξω με σφικτα αυτο το αφισα να το βγαλει για να σιγουρευτο οτι βγαινει εκει απο θεμα συχνοτητας και μονο και ετσι το κρατησα αλλωστε γιατι να το εσβηνα.. αλλα πιστευω οτι με σφικτα times θα ειναι πιο γρηγορο!!

sofos@ το λειτουργικό ειναι όπως το αφησαμε παρέα !

Link to comment
Share on other sites

Όλα δίνουν έστω και ένα κλικ ρε παστελ, εδώ ένας καλός SSD δίνει καλύτερο 1Μ (32άρι όχι όμως, κάτι βρωμάει εκεί). Για τρέξτο μια ρε τονυ με σφιχτά timmings να δούμε ;)

Θα ήθελα πάρα πολύ να βρω χρόνο για τέτοιο thorough testing... Πάντως έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα χρησιμοποιώντας δύο ίδιους 80GB IDE HDDs. Ο ένας έχει μέσα τα Windows, το SPi και τα υπόλοιπα προγράμματα και ο άλλος είναι άδειος (συνήθως έρχεται φρέσκος από format) με το Pagefile μέσα (είτε 512-512, είτε 384-384). Επίσης βοηθάει πολύ στην ταχ/τα διεξαγωγής του CW να χρησιμοποιείς ERAM (όχι I-RAM ;)) σαν δεύτερο δίσκο/partition (να βάλεις δλδ μέσα εκεί το Pagefile). Όμως όταν το σύστημα στρεσάρεται πολύ και επειδή ακριβώς το ERAM είναι εικονικό drive που παίρνει χώρο από την RAM του συστήματος, μπορείς ΤΡΑΓΙΚΑ εύκολα να οδηγηθείς σε corrupt. Τώρα αν βοηθάει το να βάζεις το Pagefile μέσα σε I-RAMs ή SSDs, δεν έχω δοκιμάσει - δεν απαντώ.

Ο Peppito είχε τρέξει πριν ~2 χρόνια ένα ενδιαφέρον 32άρι με πρόγραμμα HD Monitoring να καταγράφει την δραστηριότητα του δίσκου.

thum_4614ab8d6c943f9a.jpg

Το PageFile Usage είναι σταθερό και πολύ μικρό σε σχέση με τα υπόλοιπα, πράγμα που δείχνει ότι διαφορές μεταξύ 384-384 και 512-512 δεν θα δείτε τραγικές στο SuperPi (επειδή με ρωτούσες Σόφο). Λόγω του ότι ουσιαστικά μιλάμε για εικονική μνήμη, η παραμετροποίηση του PageFile βοηθάει σε πολλές άλλες εφαρμογές, όχι τόσο όμως στο SuperPi. Το commit charge να κοιτάτε να είναι μικρό στις εγκαταστάσεις SPi, τότε να χαίρεστε. Όταν βλέπετε κάτι 22άρια, 27άρια, 32άρια (22M/.......), τότε είστε καλά. Αν βλέπετε π.χ. 44MB όχι, δεν είστε καλά.

Και για να γίνω πιο κατανοητός, ώστε να μην θεωρηθεί ότι μιλάω μόνο με σκέτα νούμερα. Το Commit Charge αντιπροσωπεύει την συνολική φυσική και εικονική μνήμη που χρησιμοποιείται ανά πάσα στιγμή από το λειτουργικό σύστημα και τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές. Όσο περισσότερες εφαρμογές έχετε μέσα στο OS, τόσο πιο βαρύ γίνεται, άρα τόσο πιο πολύ αυξάνεται το Commit Charge. Όταν τώρα, το συνολικό Commit Charge ξεπεράσει σε μέγεθος την φυσική μνήμη (RAM) τότε το σύστημα θα αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει χώρο από το PageFile. Όμως το PageFile είναι εικονική μνήμη - πολύ πιο αργή από την φυσική και άρα οι επιδόσεις του συστήματός σας θα πέσουν. Βλέπετε λοιπόν ότι ένα τακτοποιημένο λειτουργικό με πολύ πολύ μικρό CM, δεν έχει ανάγκη μηδενισμού του PageFile που λένε ορισμένοι. Πάντοτε πρέπει να αφήνετε λίγο στο δεύτερο partition (δεν βλέπω λόγο να αφήσετε στο πρώτο που έχετε μέσα Windows + προγράμματα + SPi κ.τ.λ) γιατί όταν γίνεται η εγγραφή μετά την τελευταία loop-α, το PageFile αναλαμβάνει δράση ;)

Παρατηρήστε όμως τα Disk Bytes / second προς το τέλος του run (εγγραφή)...

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που λεει ο sofos εννουσα...

Το συγκεκριμενο run δεν εχει κατι το ιδιαιτερο...δεν το λεω μονο εγω το λεει και το performance product tο οποιο ειναι 220

τι εννοεις με το performance product δεν το καταλαβαινω!

Link to comment
Share on other sites

Performance Product = CPU MHz x SuperPi Calculation Time. Στην περίπτωσή σου είναι 5506.3ΜHz x 6m40.594sec [(6 x 60) + 40.594 = 400.594sec] = 2205790. Το διαιρείς με το 1000, για πιο εύκολη/γρήγορη σύγκριση και βρίσκεις ότι το pp σου είναι 220.5790 δηλαδή περίπου 220.

Αν οι μνήμες σου έπαιζαν καλά και είχε εφαρμοστεί όλο το απαραίτητο tweaking, το run σου θα είχε pp γύρω στα 214 - 215 στην Classified... Δηλαδή θα είχες κάνει περίπου 6m29.553sec ;)

Έκανα ένα καλό edit στο προηγούμενο post, check it out. Δεν είμαι ειδικός, απλά γράφω το πως έχω καταλάβει τα πράγματα απ'το μέχρι τώρα ψάξιμο με το SuperPi.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Performance Product = CPU MHz x SuperPi Calculation Time. Στην περίπτωσή σου είναι 5506.3ΜHz x 6m40.594sec [(6 x 60) + 40.594 = 400.594sec] = 2205790. Το διαιρείς με το 1000, για πιο εύκολη/γρήγορη σύγκριση και βρίσκεις ότι το pp σου είναι 220.5790 δηλαδή περίπου 220.

Αν οι μνήμες σου έπαιζαν καλά και είχε εφαρμοστεί όλο το απαραίτητο tweaking, το run σου θα είχε pp γύρω στα 214 - 215 στην Classified... Δηλαδή θα είχες κάνει περίπου 6m29.553sec ;)

Έκανα ένα καλό edit στο προηγούμενο post, check it out. Δεν είμαι ειδικός, απλά γράφω το πως έχω καταλάβει τα πράγματα απ'το μέχρι τώρα ψάξιμο με το SuperPi.

μαλιστα την επομενη !

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ κάπως αλλά αν φανώ ζητώ εξ'αρχής συγγνώμη. Ψάχνετε να βρείτε τι;;;;

Λέει ο Χρήστος και ο Γιώργης για ΡΡ και λοιπά bs (κατά την άποψη μου), όχι ότι δεν ισχύουν και βέβαια ισχύουν, αλλά δεν μπορει οποιοσδήποτε να τα εφαρμόσει και ανά πάσα στιγμή.

Στη συχνότητα που βγάζει 32άρι ο Αντώνης προφανώς είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, 5 βαθμούς κάτω και σου πέταξε bsod, πέντε βαθμούς πάνω και σου κατέστρεψε το run.

Για δείτε το καλύτερο 32άρι του hipro εδώ και του ΑΥ εδώ και ζητάμε από τον Αντώνη και τον κάθε Αντώνη να βγάλει αντίστοιχο ΡΡ.

Τόσο εύκολο είναι δηλαδή το 214-215 ΡΡ που λες βρε Γιώργη;;;

Σε πρώτη φάση μπράβο στο παληκάρι που τον ανέβασε εκεί πάνω και τον κράτησε για ολόκληρο το 32άρι. Σε δεύτερη φάση ας βρει καλές μνήμες να εξαντλήσει το θέμα του hardware και βλέπουμε για το ΡΡ και το καλό cw.

PS. Mεταξύ μας, ο Αντώνης έχει κάνει την 27η καλύτερη επίδοση στον κόσμο... αλλά αυτό περνάει στα ψιλά. Πάμε να φτιάξουμε πρώτα το ΡΡ...:@....

Link to comment
Share on other sites

Είπα ΑΝ, που σημαίνει ότι μίλησα καθαρά υποθετικά Κίμωνα. Δεν του είπα, χάλια run, σαν δεν ντρέπεσαι δεν αξίζει το run σου τίποτα.

Μίλησα υ-π-ο-θ-ε-τ-ι-κ-ά :)

Μην παίρνετε τις κουβέντες του καθενός τις μετρητοίς. Εντάξει άσε τον τον Πάστελ. Τώρα μαθαίνει να tweak-άρει και του έχει μείνει κουσούρι να ψάξει PPs κ.τ.λ για να δει πόσο καλός είναι συγκριτικά με άλλους.

Αν οι μνήμες σου έπαιζαν καλά και είχε εφαρμοστεί όλο το απαραίτητο tweaking, το run σου θα είχε pp γύρω στα 214 - 215 στην Classified... Δηλαδή θα είχες κάνει περίπου 6m29.553sec ;)
Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

κιμωνα για καποιους το οτι εκανες κατι ανηκει στα ψηλα γράμματα και δεν φτανει ουτε αυτο.λίγοι ειναι που μπορούνε να καταλαβουνε πως και τι εφτασες εκει αλλα οταν λες κατι νομιζουνε οτι τα λες απο κακια και οτι πας να τους μείωσης, οτι ξερεις περισσότερα και εκεινοι λιγότερα ,λογο οτι ειναι πιο παλιοι στο θεμα ++, και συνεχεια κανουνε quote ,με κανανε ρεζιλι και καλα για την Pure για να γελασει εδω το forum, με κανανε report στο box εχθες, και τους ευχαριστω γιατι μαθαινω και καινουρια πραγματα μερικες φορες εκτός απο τα βασικά.αλλα περα απο τα λογια υπαρχουνε και οι πραξεις που εγω έχω στερηθεί αρκετα πραγματα για να κανω αυτα, που μπορουσα να ειχα αγορασει π.χ αυτοκίνητο γιατι οχι?αλλα το γουστάρω και τα χώνω εκεί όπως ξερουνε οι περισσοτεροι..εγω ας πούμε ξερω τι μου λειπει στο θεμα αυτό και σιγα σιγα θα το αναπληρώσω και γενικότερα παντα θα προσπαθώ για το καλυτερο,δεν κανω πωταθλητισμο την @υλα μου κανω και νομίζω οτι εδω μέσα εγω μπήκα για να βρω ανθρώπους περισσότερους ιδιους με εμενα για να ανταλασουμε γνωμες και οχι μονο!

μπορει παλι να εγινα κακος και να ακοληθησουνε χιλιαδες μηνηματα αλλα ειπα αυτα που ο οπιοσδηποτε θα ενιωθε στη θεση μου ασε που οι περισσοτεροι τα ξερετε!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη, εγώ πιστεύω ότι 214-215 ΡΡ σε τόσο υψηλές συχνότητες μπορούν να πιάσουν μετρημένα άτομα στον ΚΟΣΜΟ, όχι στην Ελλάδα, ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. Τα δάχτυλα ενός χεριού περισσεύουν για να σου πω ποιοι είναι αυτοί.

Σίγουρα ο Αντώνης δεν είναι ένας από αυτούς, προς το παρόν αποδεικνύεται ΑΣΤΕΡΙ o/cer, μπορεί σε μερικά χρόνια να γίνει και αστέρι tweaker και να φτιάξει το ιδανικό πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη, εγώ πιστεύω ότι 214-215 ΡΡ σε τόσο υψηλές συχνότητες μπορούν να πιάσουν μετρημένα άτομα στον ΚΟΣΜΟ, όχι στην Ελλάδα, ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. Τα δάχτυλα ενός χεριού περισσεύουν για να σου πω ποιοι είναι αυτοί.

Σίγουρα ο Αντώνης δεν είναι ένας από αυτούς, προς το παρόν αποδεικνύεται ΑΣΤΕΡΙ o/cer, μπορεί σε μερικά χρόνια να γίνει και αστέρι tweaker και να φτιάξει το ιδανικό πακέτο.

thanks ΚΙΜΩΝΑ,αλλα να ξερεις οτι τωρα κάποιοι απο πισω γελάνε που δεν με ενδιαφέρει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Anyway, σημασία για εμένα έχει να καταλάβετε ότι δεν το είπα με κακή πρόθεση. Έπειτα, δεν νομίζω καν να φάνηκε κάπου ότι δεν αναγνωρίζω την προσπάθεια του Αντώνη και τον μειώνω λέγοντας ότι το run του δεν είναι καλό. Αλήθεια δεν ξέρω πως σας ήρθε ότι για μένα το score είναι ψιλά γράμματα τα οποία προσπερνάω και ξεκινάω το κήρυγμα, δείτε πιο προσεκτικά τα posts μου... Δεν ανέφερα τίποτα κακό σε σχέση με το score του Αντώνη.

Είπα απλά ότι ~6m30sec θα ήταν εφικτά αν οι μνήμες έπαιζαν καλύτερα και όλα τα γνωστά tweaks εφαρμόζονταν. Αν όντως ακούγεται τόσο ενοχλητικό/ταπεινωτικό/αποθαρρυντικό τότε συγνώμη.

:)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έγινε τώρα,πέσατε να τον φάτε?Μπράβο ρε Τόνυ μη σκας θα τα πας και καλύτερα...

εγω ΑΝΤΩΝΗ δεν σκάω καθολου απλα αναφερα κάποια πράγματα που νιώθω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now