JohnEnx

Νέο PC (κουτί) με 800 ευρώ

Recommended Posts

Γεια χαρά, παρακολουθώ εδώ και καιρό το forum και τις παρουσιάσεις αλλά τώρα αξιώθηκα να κάνω λογαριασμό γιατί χρειάζομαι τη γνώμη σας.

Στήνω ένα νέο PC, το κουτί μόνο, και θέλω να μου πείτε πως σας φαίνονται αυτά που έχω επιλέξει.

Το PC θα χρησιμοποιηθεί εκτός από τις τυπικές εργασίες, για ελαφριά προς μεσαία χρήση επεξεργασίας ήχου και φιλοδοξώ να καλύψει πλήρως τις ανάγκες χωρίς επιπλέον αλλαγές τα επόμενα χρόνια. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει overclock ή να παίξει παιχνίδια και γι' αυτό το λόγο δε πρόσθεσα κάρτα γραφικών, θεωρώ ότι η onboard της μητρικής θα καλύψει τόσο τη σύνδεση σε οθόνη υπολογιστή όσο και σε τηλεόραση (~40'') μέσω HDMI.

Τα links και οι τιμές είναι ενδεικτικές από το e-shop.gr, δεν έχω αποφασίσει ακόμη από ποιο μαγαζί θα γίνει η παραγγελία. Θα το παραγγείλω έτοιμο στημένο και δε θα το στήσω μόνος μου.

Το PC:

Μητρική: Gigabyte H97 D3H (102 ευρώ)

GIGABYTE GA-H97-D3H RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

CPU: Intel Core i5-4690 LGA 1150 (209 ευρώ)

INTEL CORE I5-4690 3.50GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

Μνήμη RAM: KINGSTON HX316C10FBK2/8 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ HYPERX FURY BLACK SERIES DUAL CHANNEL KIT (82 ευρώ)

KINGSTON HX316C10FBK2/8 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ HYPERX FURY BLACK SERIES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

SSD: KINGSTON SH103S3/120G HYPERX 3K 120GB SSD 2.5'' SATA3 STANDALONE (82 ευρώ)

KINGSTON SH103S3/120G HYPERX 3K 120GB SSD 2.5'' SATA3 STANDALONE - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

Σκληρός 1: WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 (54 ευρώ)

WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

Σκληρός 2: WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 (54 ευρώ)

WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

Τροφοδοτικό: COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR PSU ? 80+ BRONZE (64 ευρώ)

COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR PSU – 80+ BRONZE (RS550-AMAAB1-EU) - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

Κουτί: COOLERMASTER RC-550L-KKN1 SILENCIO 550 CARBON BLACK (84 ευρώ)

COOLERMASTER RC-550L-KKN1 SILENCIO 550 CARBON BLACK - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

Ψύκτρα CPU: COOLERMASTER RR-T4-18PK-R1 HYPER T4 COOLER (26 ευρώ)

COOLERMASTER RR-T4-18PK-R1 HYPER T4 COOLER - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -

DVD-R: LG GH24NSB0 SUPER MULTI DVD-REWRITER SATA BLACK (15 ευρώ)

LG GH24NSB0 SUPER MULTI DVD-REWRITER SATA BLACK - ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ -

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες :)

Με έναν φθηνότερο επεξεργαστή INTEL CORE I5-4460 3.20GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - και αν δεν σκοπεύεις σε raid, έναν 2TB αντί για δύο 1ΤΒ δίσκους, λογικά θα μπορέσεις να χωρέσει 16GB μνήμη, η οποία θα κάνει αυτό ακριβώς που θέλεις: θα σε πάει μακρυά χωρίς αναβαθμίσεις.

Κατά τα άλλα, ωραιότατες επιλογές :T:

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας σκληρός 1ΤΒ θα χρησιμοποιείται για downloads και γενικότερα αρχεία μουσικής, video, κλπ., και ο άλλος 1TB για backup. Γι' αυτό και προτιμήθηκε η επιλογή δύο σκληρών αντί ενός 2ΤΒ.

Το είχα σκεφτεί και γω για τον 4770 αλλά ξεφεύγει από το τωρινό budget, ήδη είναι πιο πάνω απ' ότι είχε υπολογιστεί αρχικά. Τουλάχιστον όμως πιστεύω ότι έχει γίνει ένας καλός συνδυασμός μεσαίας κατηγορίας υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

O ήχος δεν έχει τις απαιτήσεις του video για threads, και να χωρούσε ο 4770 δεν νομίζω να έβλεπες διαφορές.

Οπότε προσωπικά θα έλεγα τον μικρό 4c, έναν 2ΤΒ σε δύο partitions μιας και δεν σε βλέπω να μιλάς για redundancy και 16GB μνήμες για να φορτώνεις βιβλιοθήκες και samples με το κιλό για πολλά χρόνια.

Καλές αγορές :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now