JC_Denton

To XPS μου κάνει αυτόνομο Overclocking :D

Recommended Posts

Το CPU που του έχω είναι το Core 2 Duo T7500 @ 2.2GHz. Όπως έγραφα μερικές ειδήσεις τώρα, παρατήρησα ότι είχα σε κάποιες φάσεις ένα ψιλοκολληματάκι, οπότε κατέβασα το CPU-z να δω αν έχει ενεργοποιηθεί το Speedstep με την αλλαγή του BIOS (πέρασα το Α09).

Εν τέλει λοιπόν, όντως είδα ότι ο πολ/στής άλλαζε κατά βούληση, πηγαίνοντας από 6x μέχρι και 11x.

ΑΛΛΑ:

Κάποια στιγμή βλέπω το ρεύμα στο 1.4κάτι (για τα 2.2 GHz - 11x200 - ήθελε 1.3κάτι). WTF λέω, τι έγινε? Ξανακοιτάω και τι να δω? Πολλαπλασιαστής στο 12x και όχι στο 11x (omg Extreme Edition :hehe: ) και τα GHz στα 2.4!!!

4649076be304bca.jpg

Αυτό βέβαια γίνεται στιγμιαία, μόνο για μερικά δευτερόλεπτα.

Προφανώς βέβαια δεν είναι πρόβλημα, γιατί μόλις βγάλω το Speedstep θα μείνει καρφωμένο στα 2.2 GHz.

Ναι αλλά εγώ τώρα θέλω τον 12άρη πολλαπλασιαστή!! :hehe: :hehe:

Που βρέθηκε αυτός, σε "κλειδωμένο" CPU? Είναι λάθος του CPU-z? Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω? Να παίξω με κανα ClockGen/SetFSB/δεν-ξέρω-τι? (Το BIOS του Dell ξεχάστε το, δεν έχει επιλογές για o/c...:( )

BTW, το χετε ξαναδεί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το CrystalCPUID και:

Με το που ανοίγω Windows, βλέπει 11x με τον 12x κλειδωμένο. Ανοίγω το CPU-z και βλέπει από 6x μέχρι 11x (αλλάζει συνέχεια αυτό). Το Crystal ακόμα να βλέπει 11x. ΜΟΛΙΣ το CPU-z δει το 12x, έστω και για μερικά δευτερόλεπτα, το Crystal κατευθείαν μου έχει ενεργοποιημένο το 12x.

H μλκία είναι ότι δεν ξέρω ΠΩΣ να δουλέψω το Crystal, ώστε να κλείσω το Speedstep και να λοκάρω τον CPU στο 12x200.

Θα μου πείτε, κλείστο από το BIOS - το κανα και το CPU ήταν κολλημένο στα 6x200 (!?!?!?)...:(:(

Θα τρελαθώ λέμε :D

Πάω να κατεβάσω κανα SuperPi να παίξω λίγο να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now