MetallicGR

Συνεργασία AMD και ASUS σχετικά με τους Desktop APUs

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Συνεργασία AMD και ASUS σχετικά με τους Desktop APUs]http://www.hwbox.gr/images/news_images/amd2.jpg[/NEWS_IMG] Η ASUS και η AMD ενώνουν τις δυνάμεις τους, με σκοπό την αύξηση των πωλήσεων των Desktop APUs.

Συγκεκριμένα οι δύο εταιρείες συνεργάζονται ήδη μιας και η ASUS συνεχίζει να κατασκευάζει μητρικές συμβατές με APUs και CPUs όμως οι Digitimes αναφέρουν πως η συνεργασία πήρε άλλη τροπή. Η ASUS θα αυξήσει την παραγωγή προϊόντων συμβατών με AMD επεξεργαστές ενώ η τελευταία θα κάνει "ειδικές τιμές" στην πρώτη. Εδώ να τονίσουμε πως η AMD έχει μερίδιο αγοράς που αγγίζει το 30% των desktop επεξεργαστών και η εν λόγω συνεργασία λέγεται ότι θα επιφέρει αρκετά θετικά αποτελέσματα, κάτι που θα φανεί στον χρόνο, ενώ δεν αποκλείονται αντίστοιχες συνεργασίες και με άλλες εταιρείες παρόμοιες της ASUS.

[img_alt=Συνεργασία AMD και ASUS σχετικά με τους Desktop APUs]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture35584.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

H amd εχει το 30% της αγορας desktop cpu?

τα τελευταια χρονια εχουν πεσει πολυ τα ποσοστα της και ειχα την εντυπωση πως ειναι γυρω στο 10-15%...

Ίσως και παραπάνω.

Αυτό που δεν έχει είναι έσοδα, μιας και αναγκάζεται να πουλάει λίγο πάνω από το μεικτό κόστος ......

Αλλά και πάλι το θέμα για μια εταιρία είναι να παραμένει στην συνείδηση του καταναλωτή σαν επιλογή μέχρι να μπορέσει να του παρουσιάσει κάτι καλύτερο με το οποίο θα πάρει μεγαλύτερα κέρδη .

Το πιο σημαντικό λοιπον, είναι να παραμείνεις στο παιχνίδι.

Τα APUs είναι ανταγωνιστικά, αν και δεν είναι τόσο όσο οι παλαιότερες γενιές τους ...... Ευελπιστώ πως με τις HBM μνήμες και τον νέο πυρήνα θα αποκτήσουν ξανά ανταγωνιστικότητα.

Από την άλλη οι FX-8XXX αποτελούν επιλογές για πολύ πολύ κόσμο μιας και δίνουν άπιαστο VFM . Εχουν δύναμη τα chipάκια ειδικά για multitasking, multithreaing, άσχετα το κράξιμο και την απαξίωση που έχουν φάει τόσο καιρό γιατο ipc τους.

Έχει και τα kabini πλέον η AMD στα πολύ χαμηλά, για να κρατά τα μπόσικα ... :nevreness:

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

αν και χρονια amdας, αν ειχα τα λεφτα για νεο συστημα, θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη σε intel με nvidia καρτα γραφικων...

η amd εχει μεινει πολυ πισω...μονο τα am1 αξιζουν τωρα πια.

Link to comment
Share on other sites

αν και χρονια amdας, αν ειχα τα λεφτα για νεο συστημα, θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη σε intel με nvidia καρτα γραφικων...

η amd εχει μεινει πολυ πισω...μονο τα am1 αξιζουν τωρα πια.

Μεγάλος μύθος το παραπάνω ..... Ξεκίνα να φτιάχνεις ένα σύστημα των 700- 1000? από το μηδέν με ποιοτικά parts και περιφερειακά και θα δεις πως η AMD παραμένει συμφέρουσα επιλογή.

Αρα απευθύνεται τουλάχιστον στο 80% της αγοράς, αφού τα ακριβότερα συστήματα είναι ελάχιστα.

Για εμένα έκανε πολύ άσχημα που δεν ανανέωσε την σειρά των FX με νέο πυρήνα, αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Το θέμα για την AMD είναι το marketing και ο σωστός χρόνος διάθεσης των προϊόντων της.

Η εταιρία φαίνεται πως είχε ξεκάθαρο στόχο να πλημμυρίσει την αγορά από χαμηλά, με τα chipάκια της, πετυχαίνοντας αύξηση μεριδίου, αλλά για πολλούς λόγους δεν της βγήκε .... Πιο πολύ για λόγους marketing .... Φαίνεται ξεκάθαρα πλέον ...

Εδώ πλέον βλέπεις να αμφισβητούνται τα APUs από τα διάφορα fanboys ... ακόμα και στην ανωτερότητα των γραφικών τους ... και να μοσχοπουλάνε κάτι pentium και κάτι celerons ...

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

αν και χρονια amdας, αν ειχα τα λεφτα για νεο συστημα, θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη σε intel με nvidia καρτα γραφικων...

η amd εχει μεινει πολυ πισω...μονο τα am1 αξιζουν τωρα πια.

Έυγε έυγε..έκατσες πρόσφατα σε κανένα intel pc και είδες πως είναι το μέλλον? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έυγε έυγε..έκατσες πρόσφατα σε κανένα intel pc και είδες πως είναι το μέλλον? :hehe:

έκατσα σε 3770 και σε σχέση με τον 5800k μου δεν είδα καμία σχεδόν διαφορά στον chrome που χρησιμοποίησα για καμιά ώρα.

Ξέρω ότι θα μου πεις να άνοιγα κανένα game ή κάποια βαριά εφαρμογή αλλά είναι λίγο το ποσοστό που τα κάνει αυτά ανά τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

έκατσα σε 3770 και σε σχέση με τον 5800k μου δεν είδα καμία σχεδόν διαφορά στον chrome που χρησιμοποίησα για καμιά ώρα.

Ξέρω ότι θα μου πεις να άνοιγα κανένα game ή κάποια βαριά εφαρμογή αλλά είναι λίγο το ποσοστό που τα κάνει αυτά ανά τον κόσμο.

Ε ναι ρε τι διαφορά να δεις, για χαλαρή χρήση όλα ίδια είναι, ούτε στον δίκο μου θα έβλεπες καμία διαφορά στο chrome.

Αλλά άν άνοιγες καμιά 10ριά προγράματα μαζί θα κατεβαινε το σαγόνι στο πάτωμα..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

επειδη το pc μενει τουλαχιστον 10 ωρες ανοικτο την ημερα, με ενδιαφερει αμεσα η καταναλωση, αλλα και οι αντιστοιχα υψηλες επιδοσεις..

σορρυ, αλλα αυτη την περιοδο, μονο η intel + nvidia μπορουν να το προσφερουν αυτο..

δεν το περιμενα ποτε μου οτι θα υποστηριζα intel+nvidia, αλλα η amd εχει μεινει στασιμη....καλη η r9 285, αλλα δεν μπορει να συγκριθει με την gtx 970..

εννοειται πως και οι FX ειναι πολυ καλοι σε πολυπηρυνες εφαρμογες, αλλα σε games και single threaded εφαρμογες κυριαρχει η intel...

οπως ειπα, μονο αν ειχα τα λεφτα θα πηγαινα στο απεναντι στρατοπεδο,αν πηγαινα σε κατι μεταχειρισμενο η σε κατι οικονομικο, παλι σε amd θα πηγαινα!

Link to comment
Share on other sites

επειδη το pc μενει τουλαχιστον 10 ωρες ανοικτο την ημερα, με ενδιαφερει αμεσα η καταναλωση, αλλα και οι αντιστοιχα υψηλες επιδοσεις..

σορρυ, αλλα αυτη την περιοδο, μονο η intel + nvidia μπορουν να το προσφερουν αυτο..

δεν το περιμενα ποτε μου οτι θα υποστηριζα intel+nvidia, αλλα η amd εχει μεινει στασιμη....καλη η r9 285, αλλα δεν μπορει να συγκριθει με την gtx 970..

εννοειται πως και οι FX ειναι πολυ καλοι σε πολυπηρυνες εφαρμογες, αλλα σε games και single threaded εφαρμογες κυριαρχει η intel...

οπως ειπα, μονο αν ειχα τα λεφτα θα πηγαινα στο απεναντι στρατοπεδο,αν πηγαινα σε κατι μεταχειρισμενο η σε κατι οικονομικο, παλι σε amd θα πηγαινα!

Σε IDLE κατάσταση ένας FX 83XX όπως και οι RADEON δεν καταναλώνουν πολύ περισσότερο από τις αντίστοιχες προτάσεις Intel + Nvidia. Περίπου στα ίδια είναι.

Με τον τελευταίο agesa code, η κατανάλωση είναι μικρότερη από ivy I5 για τον FX 83XX (vishera).

Οι διαφορές οι μεγάλες είναι σε Full Load ειδικά για τα CPU τύπου FX ! Αρα που το πρόβλημα ?

To dwatt (idle to load) είναι μεγάλο για τα FX . Εκεί που ενας Ι7 4770 έχει dw γύρω στα 80watt ένας FX 8350 έχει dw γύρω στα 125Watt .

Από εκεί και πέρα η κατανάλωση από μόνη της δεν λέει τίποτα. Πρέπει να το δεις σαν performance/watt για να καταλάβεις τι γίνεται .

Εκτός και αν νομίζεις πως οι καταναλώσεις είναι στατικές και όχι δυναμικές σε συνάρτηση με το φορτίο, πράγμα που όμως είναι άτοπο.

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

μα το pc δεν ειναι παντα idle ^^

οσον αφορα αυτα που λες,ακριβως τα ιδια ελεγα σε γειτονικο φορουμ....αλλα εγω δεν ειμαι καθημερινος pc user....

Edited by dragontech
Link to comment
Share on other sites

μα το pc δεν ειναι παντα idle ^^

Τι κάνεις 10ώρες ? rendering ασταμάτητα ?

Πόσα Cores ενός 8-core θα φορτώσεις με μια απλή εφαρμογούλα που θα τον κάνουν να loadάρει στο max ?

Αν κάνεις ασταμάτητα πάντως και έχεις την επιλογή ανάμεσα σε έναν FX 8310 και έναν I3 41XX στα 100? τότε πέρα από την κατανάλωση σε load, πρέπει να δεις και το έργο που θα παραχθεί ή τον χρόνο που θα παραμείνει σε load το cpu για να τελειώσει η διαδικασία.

Αν υποθετικά μιλώντας, ένας FX 8310 καταναλώνει τα διπλάσια αλλά κάνει τον μισό χρόνο για να τελειώσει, τότε το efficiency είναι το ΙΔΙΟ και για τους δυο !!

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.

Link to comment
Share on other sites

και ξαναλεω...σε single threaded οι intel δεν πιανονται !!

Ναι δεν πιάνονται.

Αλλά το ίδιο μπορεί να σου πουν και για την ΑΜD. Πως οι AMD σε multithread και multitask για την τιμή τους δεν πιάνονται ....

Και θα έρθει και ένας τρίτος και θα σε ρωτήσει, πια είναι η πιο βαριά εργασία που είναι αυστηρά single thread , η οποία να θέλει δυνατότερο core από το core ενός C2D για να τρέξει ικανοποιητικά ?

Και μετά τρέξε να βρεις ..... :tongue-new:

Τι είναι σημαντικότερο? Το IPC ενός Core ή η συνολική επεξεργαστική ισχύ του εκάστοτε chip από το σύνολο των πυρήνων του ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό εδώ και καιρό αυτό, αλλά γιατί το συζητάτε σε αυτήν την είδηση ; :hmmm:

Ίσως γιατί είναι κυριακή μεσημέρι .... και δεν έχουμε πως να σπαταλήσουμε τον χρόνο μας ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν πιάνονται.

Αλλά το ίδιο μπορεί να σου πουν και για την ΑΜD. Πως οι AMD σε multithread και multitask για την τιμή τους δεν πιάνονται ....

Και θα έρθει και ένας τρίτος και θα σε ρωτήσει, πια είναι η πιο βαριά εργασία που είναι αυστηρά single thread , η οποία να θέλει δυνατότερο core από το core ενός C2D για να τρέξει ικανοποιητικά ?

Και μετά τρέξε να βρεις ..... :tongue-new:

πφφφ...αυτην την συζητηση την εχω κανει και την εχω δει πολλες φορες..εγω το σταματω εδω..

δεν θελω να παψω να ειμαι υποστηρικτης της AMD λογω fanboyσμου..ειχαμε τους intelαδες να μας διατυμπανιζουν τις απολυτες επιδοσεις, οχι τωρα και οι amdαδες με βασικο επιχειρημα το κοστος!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now