MetallicGR

Graphics Drivers, ποιος είναι καλύτερος και γιατί;

Graphics Drivers, ποιος είναι καλύτερος και γιατί;  

47 members have voted

  1. 1. Graphics Drivers, ποιος είναι καλύτερος και γιατί;

    • AMD
      21
    • NVIDIA
      17
    • Intel
      6
    • Άλλος! Πείτε μας!
      3


Recommended Posts

Ένα θέμα που έχει σίγουρα πολυ-συζητηθεί αλλά συνεχίζει να παραμένει ενδιαφέρον μέσα στον χρόνο. Graphics Drivers. Επί εποχής Ati Radeon τα παράπονα έδιναν κι έπαιρναν. Ορισμένοι μάλιστα ορκισμένοι overclockers όπως ο δικός μας hipro5 δήλωναν ότι η Ati έχει τους καλύτερους drivers (από άποψη παραμετροποίησης) για benchmarks, σε αντίθεση με την NVIDIA που τα πήγαινε καλύτερα στα PC Games. Σε ορισμένους φαίνεται κωμικό αυτό για τα σημερινά δεδομένα, για αυτό και αναφερθήκαμε σε "ορκισμένους overclockers".

Η AMD έχει πια αυξήσει πάρα πολύ το μερίδιό της στις κάρτες γραφικών, ενώ τα driver updates έχουν μπει σε πρόγραμμα, σχεδόν μηνιαίο και μερικές φορές δημοσιεύονται "κρίσιμα" fixes σε μικρό χρονικό διάστημα για να διορθωθούν τυχόν "ψεγάδια" της αρχικής έκδοσης. Η Intel από την άλλη, πήρε πιο πολύ "στα σοβαρά" τους drivers από την εποχή των Sandy Bridge, όπου τοποθέτησε την κάρτα γραφικών μέσα στον επεξεργαστή, ala APU. Με την 4η γενιά Core επεξεργαστών Haswell, η Intel διαθέτει για πολλούς αρκετά σταθερούς drivers αν και η συχνότητα εμφάνισης νέων δεν είναι από τις πιο γρήγορες δυνατές.

Με βάση αυτά γεννιούνται τα παρακάτω ερωτήματα. Περασμένα μεγαλεία για το πράσινο στρατόπεδο; Ή μήπως η πρωτοκαθεδρία της NVIDIA στο κομμάτι των οδηγών καλά κρατεί; Θα θέλαμε λοιπόν την γνώμη σας για το ποια εταιρεία προσφέρει τους καλύτερους graphics drivers αιτιολογώντας την απάντησή σας.

[img_ALT=Graphics Drivers, ποιος είναι καλύτερος και γιατί;]

http://www.hwbox.gr/members/2195-albums506-picture35707.png[/img_ALT]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

nvidia , digital vibrance . αυτο και μονο ειναι selling point για μενα ..

και ας εχει παραπλησιες ρυθμισεις η amd , το cs στου πατερα μου το pc (7950) εχει μουντα χρωματα πολυ ...

Link to comment
Share on other sites

:hehe: amd fanboys απαντήστε ειλικρινά!! Ως πληρωμένο fanboy της nvidia έκανα το καθήκον μου..:hehe:

Αυτή η χαζομάρα του μηνιαίου driver δεν μου λέει απολύτως τίποτα, να βγάζει όποτε έχει σωστούς drivers και ας αργεί λίγο δεν πειράζει κανέναν.

Απαντάτε όσοι παίζεται όχι όσοι σερφάρετε απλά στο internet για εσάς δεν έχει καμία σημασία ο driver!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η AMD έχει καταργήσει προ πολλού τον μηνιαίο driver. Πλέον βγάζει 2-3 το χρόνο. Απλά κρατάει την ονοματολογία 14.9, ώστε να καταλαβαίνεις ότι βγήκε τον Σεπτέμβρη του 2014 πχ.

Εγώ ουδέποτε είχα θέμα με τους drivers, που να ήταν σοβαρό ή να μη λύθηκε. Στο σύστημά μου έχω δύο οθόνες, σε διαφορετικές αναλύσεις μάλιστα που παίζουν συμπληρωματικά και επίσης παίζω BF4, ARMA, CoD, MoH και μερικά RTS. Οπότε και σε desktop και σε games τους έχω χρησιμοποιήσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Intel απο μένα, η πιο σταθερή και σοβαρή εταιρεία όσον αφορά τους drivers, και όχι μόνο στα graphics. Μετά ακολουθούν οι υπόλοιποι με καυτές πατατες και απο τις 2 πλευρες.

ειδικά η πατατα της nvidia με τα fans που καιγόντουσαν οι κάρτες εχει μείνει ανεξίτηλη στην μνημη όλων, Epic fail. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Intel απο μένα, η πιο σταθερή και σοβαρή εταιρεία όσον αφορά τους drivers, και όχι μόνο στα graphics. Μετά ακολουθούν οι υπόλοιποι με καυτές πατατες και απο τις 2 πλευρες.

ειδικά η πατατα της nvidia με τα fans που καιγόντουσαν οι κάρτες εχει μείνει ανεξίτηλη στην μνημη όλων, Epic fail. :hehe:

χωρις features δεν εχεις και bugs, λογικο

have fun playing tetris @ 30fps

για μενα amd, λιγο καλυτερα σε linux (απ'οσο γνωριζω), mantle, freessync, και καλυτερη αποδοση σε mining καταστασεις

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις άδικο εσύ από πάνω.

Πάντως εγώ σε ATI με την 4850 που είχα κάποτε, βλαστημούσα κάθε μέρα.

Με nvidia μου έχει τύχει πάλι, αλλά όχι τόσο πολύ...

Με την ΑΤΙ είχε μπλε οθόνες κάθε μέρες με κάθε driver που υπήρχε στο σύμπαν για έναν μήνα και βάλε..

μακριαααααααά

Link to comment
Share on other sites

AMD αν και στο παρελθόν είχα κάποια θεματάκια σε ATI((X800-X1600-X1950-4870X2).

Όπως επίσης είχα και σε NVIDIA παλιότερα λιγότερο(440ΜΧ-4200-4600 TI-6600GT-7600GT) και πρόσφατα πιο πολύ με 2 περιστατικά καμένης κάρτας με την πατάτα της(ευτυχώς όχι δικά μου αλλά δυστυχώς 1 πελάτη(560TI) και 1 ξαδέλφου(770 ο οποίος γύρισε σε 290 και βρήκε την υγεία του).

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις άδικο εσύ από πάνω.

Πάντως εγώ σε ATI με την 4850 που είχα κάποτε, βλαστημούσα κάθε μέρα.

Με nvidia μου έχει τύχει πάλι, αλλά όχι τόσο πολύ...

Με την ΑΤΙ είχε μπλε οθόνες κάθε μέρες με κάθε driver που υπήρχε στο σύμπαν για έναν μήνα και βάλε..

μακριαααααααά

Παίδες έχετε μείνει πίσω, μου αρέσει που κάνετε like και οι άλλοι δύο, μια χαρά είναι οι AMD drivers τώρα. Από το 2011 που είχα 5850 δεν έχω δει ποτέ πρόβλημα με τους drivers, εκτός αν ζόριζα τις κάρτες με ρεύματα σε benchmarks - το ίδιο ακριβώς θα γινόταν και με NVIDIA.

Από 'κει και πέρα ακόμη και αν είχα AMD VGAs τα τελευταία χρόνια, πιστεύω ότι η NVIDIA κάνει καλύτερη δουλειά στο κομμάτι του gaming, για αυτό και θα ρίξω προς τα 'κει τη ψήφο μου. Όχι όμως ότι είχα πρόβλημα με τους AMD.

Link to comment
Share on other sites

nvidia

τελευταία φορά που ασχολήθηκα με amd αναγκάστηκα να κάνω φορματ για να κάτσει ο driver .

επίσης για αλλαγή απο amd σε nvidia κάρτα ο amd driver δεν έλεγε να κάνει uninstall σωστά όποτε πάλι φορματ .

αλλα ένταξη εκανα θυσία ενα κοκορα και έφτιαξε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι να πληρώνουμε εισιτήρια για την πάρτη σου να περνάς amd drivers παίρνουμε nvidia

Όχι ξαναπαίρνουμε amd επειδή στα πλάνα της εταιρείας λέει ότι το 2028 θα βγάλει σωστούς drivers :hehe:

Link to comment
Share on other sites

nvidia

τελευταία φορά που ασχολήθηκα με amd αναγκάστηκα να κάνω φορματ για να κάτσει ο driver .

επίσης για αλλαγή απο amd σε nvidia κάρτα ο amd driver δεν έλεγε να κάνει uninstall σωστά όποτε πάλι φορματ .

αλλα ένταξη εκανα θυσία ενα κοκορα και έφτιαξε

Δεν ήξερες, δε ρώταγες;

Version 7.0.2

Σπάνια έχω θέμα, αλλά αν έχω, είναι σωτήριο εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

ε άμα θέλει εξτρά uninstaller για να βγει τι να τον κάνω :hehe:

2 amd κάρτες περάσανε απο τα χέρια μου και στις δυο είχα θέμα με drivers .

γενικα ειμαι πιο ευχαριστιμενος με τις nvidia

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν τον χρησιμοποιώ. Μόνο αν τύχει και δω κάτι περίεργο, που έχει χρόνια να μου συμβεί, με εξαίρεση αυτό που ανέφερα για το BF4, που δεν ήθελε να παίξει σωστά στα 7, που όμως, ούτε με τον uninstaller έφτιαξε και ήταν από format το μηχάνημα. Κάτι άλλο ήταν, αλλά θα μείνω με την απορία.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο ειναι πανω κατω τα ιδια για εμενα.Αυτο που θελω να δω ειναι συνδυασμος adaptive vsync μαζι με ελενχο για tesselation = λιγο ουτοπικο

Να πω οτι και απο τις δυο εχω βιωσει διαφορα προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now