khetzal

ΟΤΕ ΤV σε 2 TV ερωτηση

Recommended Posts

Με πηρε ο τεχνικος για να ερθει αυριο και σε ερωρηση αν μπορω να εχω με 1 αποκωδικοποιητη σημα σε 2 TV κι ας παιζουν το ιδιο καναλι μου ειπε οτι παει +70Ε (FUCK YEAH!!!!). Το ερωτημα μου ειναι αν υπαρχει καποιος τροπος για να το κανω πχ με ενα hdmi splitter Πως συνδέω 2 τηλεοράσεις με 1 αποκωδικοποιητή | TECHinsider

Δεν θελω να μπλεξω με κατι πολυπλοκο (διαβαζω για twin lnb,αναμεταδωτες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

για το ιδιο καναλι πας σε απλο splitter απο τις εξοδους του βγαζει ο αποκωδικοποιητης

για ξεχωριστη επιλογη καναλιου προυποθετει 2 αποκωδικοποιητες, 2πλο lnb (καπου στο 20αρικο), ξεχωριστο καλωδιο απο το πιατο στον καθε ενα. Σαν να εχεις 2 ξεχωριστα συστηματα, και 99% ξεχωριστες συνδρομες

Link to comment
Share on other sites

Untitled.png



Τωρα που το ειδα κι αυτο ισως να καταλαβε ο τεχνικος οτι ηθελα να βλεπω διαφορετικα καναλια.Αν ομως μου πει παλι τα ιδια κι αυριο θα φαει πολυ στριμωγμα! Tnx για την επιβεβαιωση [MENTION=2145]Yoshi[/MENTION] λογικα θα παω σ ενα απλο splitter.
Για να μπορω ν αλλαζω καναλια και στις 2 ξερει κανεις πως γινεται? εχω δει σε μαγαζια να εχουν ενα δεκτη πανω απο την tv και να τ αλλαζουν απο εκει.

Untitled.png

Untitled.png

Untitled.png.d80705beb7f857985f448e9b226

Link to comment
Share on other sites

για να αλλαζεις καναλια και ΑΠΟ τους 2 χωρους που βρισκονται οι τηλεορασεις, στον ιδιο αποκωδικοποιητη, θες ενα Amazon.com: IR Repeater System - Hidden IR Control System for Home Theater: Electronics

παλια, πολυ παλια, υπηρχε ενα συστηματακι που εκανε transmit ασυρματα την καρτα σε 5πχ αποδεκτες (αποκωδικοποιητες) και μπορουσες να βαλεις μια πολυκατοικια ολοκληρη με ξεχωριστους αποκωδικοποιητες και lnb, να ειναι σαν να εχουν την δικη τους συνδρομη ο καθενας και αλλαζαν καναλια αυτονομα. Οταν βεβαια γινοτανε polling απο το καναλι για κωδικο καρτας, ειχες 2 sec delay μεχρι να "ξαναπιασει σημα". Πολυ ακριβο συστημα αποτι θυμαμαι, και φουλ παρανομο

τωρα πλεον δεν ξερω πως γινεται κατι αντιστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now