MetallicGR

Μειώσεις τιμών σε Desktop APUs πραγματοποιεί η AMD

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Μειώσεις τιμών σε Desktop APUs πραγματοποιεί η AMD]http://www.hwbox.gr/images/news_images/amd4.jpg[/NEWS_IMG] Η AMD ενόψει διακοπών (Χριστούγεννα!) μειώνει τις τιμές μερικών desktop APUs δίνοντας και δωρεάν Games.

Συγκεκριμένα η AMD μειώνει την προτεινόμενη τιμή των APUs της σειράς 7000 Kaveri, 6000 Richland και 5000 Trinity σε αρκετά χαμηλότερα επίπεδα όπως φαίνεται από τον πίνακα και θα τις βλέπουμε όλο και πιο συχνά όσο πλησιάζουμε προς τα Χριστούγεννα. Επιπλέον, οι αγοραστές επεξεργαστών A10 θα λάβουν και από ένα από τα τρία games: Murdered, Thief, ή το Sniper Elite 3, ενώ θα μπορούν να αγοράσουν για $5 το Corel Aftershot Pro 2.

[img_alt=Μειώσεις τιμών σε Desktop APUs πραγματοποιεί η AMD]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture35917.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Καθε μειωση τιμης ειναι καλοδεχουμενη!

Να κανω και μια ερωτηση επι τη ευκαιρια

Εχω ξεμεινει μ εν αρχαιο amd athlon 64 x2 4400+ 2,48ghz socket 939 θα ηταν καλη επιλογη πιστευεται για αναβαθμιση τα χριστουγεννα ή να περιμενω το καλοκαιρι για κατι καλυτερο με dd4?Λεφτα δεν υπαρχουν πολλα απλα μια ψιλοαναβαθμιση τωρα θα κοστιζε το πολυ 200 ευρω.καρτα γραφικων εχω μια καινουργια ati r7 250 οθονη 1650χ1080 και τροφοδοτικο καινουργιο 550w.Αν δεν κανω λαθος η καρτα γραφικων μου παιζει και σε hybrid cross με το apu 7600 σωστα?Θα αξιζε?

Link to comment
Share on other sites

Καθε μειωση τιμης ειναι καλοδεχουμενη!

Να κανω και μια ερωτηση επι τη ευκαιρια

Εχω ξεμεινει μ εν αρχαιο amd athlon 64 x2 4400+ 2,48ghz socket 939 θα ηταν καλη επιλογη πιστευεται για αναβαθμιση τα χριστουγεννα ή να περιμενω το καλοκαιρι για κατι καλυτερο με dd4?Λεφτα δεν υπαρχουν πολλα απλα μια ψιλοαναβαθμιση τωρα θα κοστιζε το πολυ 200 ευρω.καρτα γραφικων εχω μια καινουργια ati r7 250 οθονη 1650χ1080 και τροφοδοτικο καινουργιο 550w.Αν δεν κανω λαθος η καρτα γραφικων μου παιζει και σε hybrid cross με το apu 7600 σωστα?Θα αξιζε?

Βασικά κάνεις νέο θέμα.

Το DDR4 με το "Λεφτα δεν υπαρχουν πολλα" μεταφράζεται σε DDR3=μονόδρομος.

Στην θέση σου θα πήγαινα σε quad core FM2 μιας και έχεις ήδη κάρτα γραφικών, αλλά όχι λεφτά για πέταμα, π.χ. AMD Athlon II X4 740 Box | Skroutz.gr ή AMD Athlon II X4 750K Box | Skroutz.gr

Οι Intelάδες προφανώς θα προτείνουν αυτόν Intel Pentium G3258 Anniversary Edition Box | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κάνεις νέο θέμα.

Το DDR4 με το "Λεφτα δεν υπαρχουν πολλα" μεταφράζεται σε DDR3=μονόδρομος.

Στην θέση σου θα πήγαινα σε quad core FM2 μιας και έχεις ήδη κάρτα γραφικών, αλλά όχι λεφτά για πέταμα, π.χ. AMD Athlon II X4 740 Box | Skroutz.gr ή AMD Athlon II X4 750K Box | Skroutz.gr

Οι Intelάδες προφανώς θα προτείνουν αυτόν Intel Pentium G3258 Anniversary Edition Box | Skroutz.gr

Εναν ATHLON 860K καλύτερα με steamroller και μια A88M EXTREME 4+ μητρική (62?) ή ASROCK FM2A88X+ BTC.

AMD Athlon II X4 860K Black Edition 3.7GHz - BestPrice.gr

Asrock FM2A88M Extreme4+ | Skroutz.gr

http://www.skroutz.gr/s/4815182/Asrock-FM2A88X-BTC.html?keyphrase=ASROCK+A88+BTC

Δυνατότερος από τους 750Κ με χαμηλότερη κατανάλωση και σε τιμή έχρεται όσο ένας pentium G3258 με Ζ97 CHIP για να κλοκάρει ελεύθερα κιόλας !

Intel Pentium G3258 Anniversary Edition Box | Skroutz.gr

Asrock Z97M Anniversary | Skroutz.gr

Σε απόδοση είναι πάνω από τον pentium 20-30% . Είναι ένας A10-7850 χωρίς γραφικά.

Google Translate

Νομίζω πως είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε τιμή κάτω των 100? για ένα σύστημα που θα συνδυαστεί με εξωτερική κάρτα γραφικών ! :adoration:

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβός ο 860Κ. Δεν κοιτάω την τιμή του EasyBuy διότι αμφιβάλλω να ισχύει. Αν δεν το βρει εκεί και πάει στα 85+, εκεί αρχίζει και κοιτάει άλλες λύσεις όπως π.χ. έναν 6300.

Link to comment
Share on other sites

Εναν ATHLON 860K καλύτερα με steamroller και μια A88M EXTREME 4+ μητρική (62?) ή ASROCK FM2A88X+ BTC.

AMD Athlon II X4 860K Black Edition 3.7GHz - BestPrice.gr

Asrock FM2A88M Extreme4+ | Skroutz.gr

Asrock FM2A88X+ BTC | Skroutz.gr

Δυνατότερος από τους 750Κ με χαμηλότερη κατανάλωση και σε τιμή έχρεται όσο ένας pentium G3258 με Ζ97 CHIP για να κλοκάρει ελεύθερα κιόλας !

Intel Pentium G3258 Anniversary Edition Box | Skroutz.gr

Asrock Z97M Anniversary | Skroutz.gr

Σε απόδοση είναι πάνω από τον pentium 20-30% . Είναι ένας A10-7850 χωρίς γραφικά.

Google Translate

Νομίζω πως είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε τιμή κάτω των 100? για ένα σύστημα που θα συνδυαστεί με εξωτερική κάρτα γραφικών ! :adoration:

Συγνώμη επειδή δεν κατάλαβα.

Γενικά σε απόδοση στα στοκ θα είναι ο AMD πιο πάνω από τον Intel?

Σε 2D? Σε 3D? Τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη επειδή δεν κατάλαβα.

Γενικά σε απόδοση στα στοκ θα είναι ο AMD πιο πάνω από τον Intel?

Σε 2D? Σε 3D? Τι εννοείς?

Στα πάντα. Τι δεν καταλαβαίνεις ? :rugby:

Βασικά σε gaming μια από τα ίδια θα είναι με την gpu που θα τον συνδυάσει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβός ο 860Κ. Δεν κοιτάω την τιμή του EasyBuy διότι αμφιβάλλω να ισχύει. Αν δεν το βρει εκεί και πάει στα 85+, εκεί αρχίζει και κοιτάει άλλες λύσεις όπως π.χ. έναν 6300.

Ο 6300 θέλει μητρική των 85-90? για να πεις πως έχεις σχετική ποιότητα και δυνατότητα κλόκαρισματος. Ο 860 με 60? είναι κομπλέ.:smile-new:

Τον έχει το easyBuy. Τον έχω παραγγείλει και εγώ για μια ΙΤΧ .

Όταν έρθει, θα σου ποστάρω μετρήσεις από τo module του vishera (8350) και το module του steamroller (860) να δούμε διαφορά.

Τέλος θέλω να πιστεύω πως θα έρθει και μείωση τιμής στον 860 και στα υπόλοιπα καταστήματα, από την στιγμή που έπεσε η τιμή στα ΑPU .

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

ο βισέρας όμως έχει και 8ΜΒ ελ3 κας, οπότε είναι κάπως άδικη σύγκριση.

Nαι αυτό είναι κακό για την σύγκριση αλλά πάλι θέλω να δω τι παίζει ακόμα και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ο 6300 θέλει μητρική των 85-90? για να πεις πως έχεις σχετική ποιότητα και δυνατότητα κλόκαρισματος. Ο 860 με 60? είναι κομπλέ.:smile-new:

Τον έχει το easyBuy. Τον έχω παραγγείλει και εγώ για μια ΙΤΧ .

Όταν έρθει, θα σου ποστάρω μετρήσεις από τo module του vishera (8350) και το module του steamroller (860) να δούμε διαφορά.

Τέλος θέλω να πιστεύω πως θα έρθει και μείωση τιμής στον 860 και στα υπόλοιπα καταστήματα, από την στιγμή που έπεσε η τιμή στα ΑPU .

Μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου με μια μητρική των 65-70?. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω ο 6300. Το ότι επιλέγεις 6300 έναντι 860Κ δεν αλλάζει αυτομάτως και το τι ζητάς ώστε να ψάχνεις για ακριβότερη μητρική και OCing και δεν ξέρω τι άλλο. Αν το πάμε και σε "κομπλε" καταστάσεις και στα 60? βρίσκεις μητρική να κάνεις την δουλειά σου.

Χάνεις σε efficiency στους πυρήνες δεδομένου ότι έχεις Piledriver, αλλά κερδίζεις σε L3 και ένα επιπλέον module. Και βέβαια δεν συγκρίνεις απλά ένα module με ένα module. Ξέρουμε ότι ο Steamroller είναι καλύτερος. Αλλά αν είναι να περιοριστούμε σε δύο πυρήνες για να δούμε ποιοι είναι οι ποιο αποτελεσματικοί, ξεχνάμε τις AMD λύσεις και πάμε κατευθείαν στον Pentium.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now