Nomad

Scart και progressive scan

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Να κάνω κάποιες γενικές ερωτήσεις: :D

Το σήμα που μπορεί να εξάγει ένα scart cable είναι 480(ntsc) & 576(pal). Το σήμα όμως αυτό είναι progressive ή interlaced? i or p κοινώς?

Επίσης μέσω scart μπορούμε να μεταφέρουμε σήμα υψηλότερης ανάλυσης από το standard definition σήμα (720×480 / 720×576)

Και λίγα ακόμα? Αγοράζοντας ένα DVD ή ένα Blue-Ray ή το native τηλεοπτικό σήμα, ας πούμε, που φτάνει στους δέκτες μας είναι progressive η interlaced? Από τι καθορίζεται αυτό δηλαδή?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ως επί το πλείστον το PAL είναι progressive και το NTSC είναι interlaced, αλλά αυτό δεν σταματά κανέναν από το να μεταδώσει σε PAL σε interlaced μορφή, απλώς έπειτα θα γίνει deinterlacing.

Scart και composite είναι αναλογικά και πολύ απλά το bandwidth τους δεν επαρκεί για 720p εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά ένας mpeg-4 decoder λαμβάνει το ψηφιακό σήμα και έπειτα το μετατρέπει σε αναλογικό για να το στείλει στην TV προς προβολή? Έχει δυνατότητα η τηλεόραση να προβάλει και να απεικονίσει ψηφιακό σήμα?

Link to comment
Share on other sites

Η "οθόνη" στο φινάλε θα δείξει κάτι αναλογικό. Τώρα αν το digital-to-analog γίνει μέσα στον αποκωδικοποιητή (πριν την έξοδο scart) η μέσα στην τηλεόραση (μετά την είσοδο hdmi) είναι θέμα συγκεκριμένης τοπολογίας.

Πάντως η μετατροπή θα γίνει σίγουρα κάπου, αλλιώς θα παρακολουθούσαμε 0 και 1 :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα ναι το οτι η οθόνη θα δείξει κάτι το αναλογικό είναι το μόνο σίγουρο!!!

Αλλά αλλού είναι αυτό που σκέφτομαι.. Η οθόνη θα προβάλει κάτι το αναλογικό, βέβαια, αλλά αυτό που θα χρησιμοποιήσει ως πηγή είναι για την προβολή της εικόνας θα είναι ψηφιακό η αναλογικό?

Κοινώς, μια οθόνη ακόμη και αν λάβει digital signal μέσω DVI-D, ας πούμε, το προβάλει η το μετατρέπει σε αναλογικό συνεχόμενο wave προκειμένου να πάρουμε εικόνα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακόμα και αν ταΐζουμε ψηφιακό DVI-D σε μία οθόνη, αυτή μέσα της θα πρέπει κάποια στιγμή να το κάνει τιμές RGB 0-255 για τα LCD της ή επίπεδα φωτεινότητας για τα κανόνια της (CRT).

Δεν είναι digital το analog μετατροπή με την στενή έννοια, αλλά ναι, κάπου εκεί μέσα ΣΑΦΩΣ το σήμα παύει να είναι 01010101011.

Έχει κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου;

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

interlaced ειναι το σημα που μεταδιδεται απο τους σταθμους. ετσι ηταν και οι παλιες crt tv 's, δεχοντουσαν σημα i native. στις led κλπ γινεται deinterlaced.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, σκεφτομουν διαφορα και λεω κατσε... Εχω, ας πουμε, 2 radeon 7770 αυτη τη στιγμη και στελνουν σημα στην LCD οθονη μου η οποια εχει αναλυσει 1920*1080 (FHD) μεσω ενος καλωδιου 15pin D-sub (vga cable). Στη συγκεκριμενη περιπτωση το ψηφιακο σημα απο τον DAC της καρτας γραφικων μετατρεπεται σε αναλογικο και στελνεται μεσω του vga cable στην οθονη προς προβολη... χανω ετσι? δλδ αν το σημα περνουσε μεσω ενος hdmi ας πουμε και εφτανε στην LG οθονη μου καθαρα ψηφιακα διχως convertarisma θα ειχα καλυτερη ποιοτητα και ευκρινεια? και επεισης αν το σηκα εφτανε μεσω hdmi η dvi-d στο μονιτορ τοτε ποιος ο ρολος του DAC στις καρτες γραφικων?

Link to comment
Share on other sites

To dsub στην ουσία μεταφέροντας το σήμα αναλογικά σε μία απόσταση, δρα και σαν "κεραία" και αρπάζει παρεμβολές και θόρυβο. Και εκεί βλέπεις γενικότερη θολούρα και κυματάκια από AC κτλ κτλ.

Ναι, χάνεις κάτι από την αναλογική μετάδοση. Σίγουρα θα ήσουν καλύτερα με ένα dvi-d. Τώρα χάνεις κάτι σημαντικό; Εσύ θα το κρίνεις αυτό. Προσωπικά επειδή η μία οθόνη έχει και dsub και dvi και hdmi, την διαφορά από το αναλογικό στο ψηφιακό την καταλαβαίνει Α Ν Ε Τ Α. Μην σου πω από το γράμματα του BIOS ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ ε? Ακόμα και από τα γράμματα του BIOS?

Τότε μιλάμε για μεγάλη διαφορά.

Πάντως τόσο με τη μετάδοση σήματος μέσω D-SUB όσο και μέσω HDMI υποστηρίζεται η μετάδοση full-hd signal ε?

Δηλαδή 2 οθόνες με ανάλυση 1920*1080, έστω ότι η μία δέχεται αναλογικά και η άλλη ψηφιακά, θεωρούνται Full High Definition έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τόσο. Μπορεί να έχω φτηνιάρικο dsub - μπορεί περίεργα μάτια. Πάντως φαίνεται.

Ναι το dsub τα πιάνει τα 1080p κανονικά. Και ναι, οτιδήποτε δείχνει 1080p θεωρείται fullHD - ότι και αν αυτό μπορεί να σημαίνει δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

γενικα απο gpu και για μεγαλες αποστασεις, πχ να συνδεσεις την tv με pc χρησιμοποιεις hdmi που εχει μεγαλο bandwidth. για οθονη υπολογιστη αρκει και το dvi-i/dvi-d.

απλα δεν εχεις ηχο με dvi.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αλλάζοντας μόνιτορ και παίρνοντας ένα Full HD με HDMI input θεωρείς οτί η διαφορά στα games θα είναι τέτοια που θα δικαιολογεί την αγορά ή μένοντας με το 15-pin D-sub είμαι ok?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα εισαι

μεσα στην οθονη το hdmi και το dvi σημα περναει απο το ιδιο IC, εκτος καποιων περιπτωσεων, οποτε hdmi και dvi ειναι το ιδιο για full hd. Γενικα το hdmi ειναι καλυτερο λογω features, και οχι ποιοτητας. (μεγαλυτερη αποσταση, μεγαλυτερη υποστηριζομενη αναλυση, ηχος, 3d κτλ)

και αν βαλεις καλωδιο vga για την αναπαραγωγη full hd, παλι μια χαρα θα εισαι.

αυτο που παρουσιαζεται με τα vga, ειναι οτι η ποιοτητα στην αναπαρασταση των χρωματων, καθοριζεται απο την ποιοτητα του μεσου(καλωδιο) οταν ταξιδευουνε αναλογικα sinewaves μεσα. Φαντασου ραδιοφωνο fm με κακη κεραια. Και παλι εαν δεν ειναι για πεταμα το vga καλωδιο σου η καμια 10αρια μετρα μακρυ, δεν νομιζω να παρατηρησεις διαφορα, εκτος κ αν εχεις καμια πολυ πολυ καλη οθονη

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αλλάζοντας μόνιτορ και παίρνοντας ένα Full HD με HDMI input θεωρείς οτί η διαφορά στα games θα είναι τέτοια που θα δικαιολογεί την αγορά ή μένοντας με το 15-pin D-sub είμαι ok?

η οθονη που εχεις ειναι 1080p αλλα δεν εχει εισοδο dvi?

η vga ειναι αναλογικη, διαφορες θα δεις τωρα το ποσες δε γνωριζω. δηλαδη δε ξερω αν αξιζει τον κοπο για games. τεχνικα ομως, το σωστο ειναι για lcd(digital τεχολογια) το dvi/hdmi.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς η οθόνη που έχω ειναι 1080p άλλα έχει μόνο vga input (low price 1080p!!!)

Βασικά σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου yoshi, πιο πάνω, το vga cable μου είναι καινούργιο και μικρό (κοντό). οπότε λογικά η διαφορές θα είναι μικρές.

Επίσης φίλε conroe νομίζω πως οι LCD tv-monitor δεν είναι απαραίτητα digital τεχνολογία. Δεν νομίζω να υπάρχει ψηφιακό monitor ή TV.Όλα αναλογικά προβάλουν εικόνα...

Ο τρόπος που δέχονται το σήμα απλά είναι είτε αναλογικός είτε ψηφιακός... Από εκεί και πέρα όλα σε αναλογικά μετατρέπονται προς προβολή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now