Wizard!

Framedrops στο BF4 με Windows 7. Στα Windows 8.1 παίζει τέλεια...

Recommended Posts

Για δοκίμασε αυτό εδώ.

http://www.howtogeek.com/187525/how-to-perform-a-clean-install-of-windows-8.1-with-a-windows-8-key/

Από Γενάρη λογικά θα το κοιτάξω και εγώ για εγκατάσταση 8.1 με κλειδί των 8.

Δυστυχώς δεν παίζει χρόνος για φορμάρισμα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό εδώ.

How to Perform a Clean Install of Windows 8.1 With a Windows 8 Key

Από Γενάρη λογικά θα το κοιτάξω και εγώ για εγκατάσταση 8.1 με κλειδί των 8.

Δυστυχώς δεν παίζει χρόνος για φορμάρισμα τώρα.

Την έχω δοκιμάσει τη διαδικασία, δεν έπαιξε ποτέ.

Στο σημείο που λέει να σταματήσεις το download των 8 και να τρέξεις των 8.1, εμένα μου ζητάει κανονικά κλειδί όσες φορές κι αν το έχω δοκιμάσει.

Edit: Μπορεί και να δουλέψει! Είχα σε ένα παλαιότερο backup ένα αρχείο, το WindowsSetupBox.exe. Όταν το έτρεξα, μου ζήτησε s/n των 8.1 για να τα κατεβάσω. Την ψιλιάστηκα λοιπόν και έκανα τη διαδικασία, αλλά αντί να κατεβάσω το "OSGS14-WindowsSetupBox-32bitand64bit-English-4141408.exe" που δίνει η Μ$ από το site, έτρεξα αυτό. Προφανώς, επειδή τους αρέσει να μας παιδεύουν, άλλαξαν το παλιό αρχείο με νέο που δεν έχει αυτό το bug που σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις τη διαδικασία...

Έτσι λοιπόν, τώρα κατεβάζει το iso των 8.1. Θα συνεχίσω τη διαδικασία να φτιάξω το usb/dvd και βλέπουμε μετά.

Edited by Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Την έχω δοκιμάσει τη διαδικασία, δεν έπαιξε ποτέ.

Στο σημείο που λέει να σταματήσεις το download των 8 και να τρέξεις των 8.1, εμένα μου ζητάει κανονικά κλειδί όσες φορές κι αν το έχω δοκιμάσει.

Edit: Μπορεί και να δουλέψει! Είχα σε ένα παλαιότερο backup ένα αρχείο, το WindowsSetupBox.exe. Όταν το έτρεξα, μου ζήτησε s/n των 8.1 για να τα κατεβάσω. Την ψιλιάστηκα λοιπόν και έκανα τη διαδικασία, αλλά αντί να κατεβάσω το "OSGS14-WindowsSetupBox-32bitand64bit-English-4141408.exe" που δίνει η Μ$ από το site, έτρεξα αυτό. Προφανώς, επειδή τους αρέσει να μας παιδεύουν, άλλαξαν το παλιό αρχείο με νέο που δεν έχει αυτό το bug που σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις τη διαδικασία...

Έτσι λοιπόν, τώρα κατεβάζει το iso των 8.1. Θα συνεχίσω τη διαδικασία να φτιάξω το usb/dvd και βλέπουμε μετά.

Όταν κάνεις την εγκατάσταση βάλε το generic κλειδι των windows ανάλογα με την έκδοση που έχεις:

Windows 8 (core): 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT

Windows 8 PRO: XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB

Μετά μέσα από τα windows άλλαξε το κλειδί ή από command prompt με προνόμια διαχειριστή slmgr.vbs -ipk xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx όπου xxxxx το κλειδί σου.

Σημείωση τα κλειδιά που αναφέρω δεν ειναι παράνομα, ειναι τα generic κλειδιά των 8.1 για την εγκατάσταση.

Σημείωση 2: Αν έχουμε κλειδι από έκδοση 8.1 bing, ή country specific, ή single language ή συνδυασμο των προηγουμένων τότε χρειαζόμαστε άλλο iso και η παραπάνω διαδικασία δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις την εγκατάσταση βάλε το generic κλειδι των windows ανάλογα με την έκδοση που έχεις:

Windows 8 (core): 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT

Windows 8 PRO: XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB

Κλειδί για 8 έχω, δεν χρειάζομαι generic. Στα 8.1 είναι το πρόβλημα. Από το site της M$ έχω βρει αυτό:

Operating system edition KMS Client Setup Key

Windows 8.1 Professional

GCRJD-8NW9H-F2CDX-CCM8D-9D6T9

Πάντως, στον παραπάνω οδηγό λέει πως δε θα μου ζητηθεί καν κλειδί κατά την εγκατάσταση, παρά μόνο μετά κατά το Activation.

Link to comment
Share on other sites

Κλειδί για 8 έχω, δεν χρειάζομαι generic. Στα 8.1 είναι το πρόβλημα. Από το site της M$ έχω βρει αυτό:

Operating system edition KMS Client Setup Key

Windows 8.1 Professional

GCRJD-8NW9H-F2CDX-CCM8D-9D6T9

Πάντως, στον παραπάνω οδηγό λέει πως δε θα μου ζητηθεί καν κλειδί κατά την εγκατάσταση, παρά μόνο μετά κατά το Activation.

Θα κάνεις την εγκατάσταση των 8.1 με το generic και όχι με το δικό σου και ούτε με το KMS που μου αναφέρεις.

Μετά μέσα από τα windows, με δεξί κλικ στον υπολογιστή μου θα πας στο activation και θα βάλεις το δικό σου κλειδί.

Κλειδί η εγκατάσταση δε ζητάει όταν υπάρχει στο bios (συνήθως σε λαπτοπ μόνο).

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, το πρόβλημα είναι ίδιο με το sp1 των windows 7 αν το εγκαταστήσεις ξεχωριστά και όχι μαζί με τα window στο format το pc δεν πάει καλά και δεν είναι ποτέ τόσο σταθερό όσο αν μπουν μαζί..δεν έχω ιδέα το γιατί αλλά συμβαίνει..το ίδιο και στα 8 αν βάλεις ξεχωριστά τα 8.1 το pc πάει σκατά γυρίζεις στα 7 και βρίζεις άδικα τα 8.1 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι εγώ πως το έκανα.. Νομίζω έχω ISO με 8.1 κατευθείαν, αλλά και μένα ο κωδικός είναι απο 8ρια, Αλλά και πάλι, κάθε Τρίτη βλέπω κάτι gigabytes σε updates τωρα τελευταία.. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now