Yakubu

Low Budget Gaming PC (The Final countdown :) )

Recommended Posts

Κατ' αρχάς ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!

Παίζω σε Full HD ανάλυση κυρίως moba games (χαμηλών απετήσεων), αλλά τώρα με την αναβάθμιση όπως λέει και ο λαός "τρώγοντας έρχεται η όρεξη" μπορεί να παίξω και κάνα Fps και θα ασχοληθώ και με λίγο O/C... Η κάρτα γραφικών μου είναι αυτή Graphics Cards - GT640-2GD3 - ASUS και σκοπεύω να πάω σε λίγο καιρο σε καμία τύπου gtx760 (ότι ευκαιρία κάτσει πάνω κάτω σε αυτές τις επιδόσεις).

Λοιπόν το ψαξα και κατέληξα σε δύο συνθεσούλες cpu-mobo-ram ακούω γνώμες...

Επιλογή 1 στα 280?

INTEL PENTIUM G3258 3.20GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

ASROCK FATAL1TY Z97M KILLER RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

KINGSTON HX318C10FR/8 8GB DDR3 1866MHZ HYPERX FURY RED SERIES - ΜΝΗΜΗ RAM -

Επιλογή 2 στα 270?

AMD A8 6600K 3.90GHZ BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

ASUS A88X-GAMER RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

KINGSTON HX318C10FR/8 8GB DDR3 1866MHZ HYPERX FURY RED SERIES - ΜΝΗΜΗ RAM -

Αν βρίσκετε κάποια ουσιώδη αλλαγή στις 2 συνθέσεις ή ακόμα και κάποια καλύτερη σε αυτά τα λεφτά προτείνετε παρακαλώ ... μπορώ να ανέβω λίγο ακόμα αλλα μην το παρακάνουμε κιόλας ^^

Link to comment
Share on other sites

Και μία τελευταία επιλογή στα 320?

AMD FX-6350 3.9GHZ 6-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

ASROCK FATAL1TY 970 PERFORMANCE RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

KINGSTON HX318C10FR/8 8GB DDR3 1866MHZ HYPERX FURY RED SERIES - ΜΝΗΜΗ RAM -

Ακούω γνώμες για Value for money gaming κιτάκια CPU- MOBO - RAM παίδες !!! :triumphant:

Link to comment
Share on other sites

Με socket AM3+ όμως θα έχω κάποιο ταβάνι σε τυχών μελλοντική αναβάθμιση CPU ; Με την επιλογή 1 ας πούμε δεν είμαι πιο καλημένος αν αργότερα βρω i5-i7 σε καλή τιμή ;;

Επίσης αξίζει να ανέβω 20 ? και να πάω σε 8 cores με μικρότερο cache; π.χ.

http://www.e-shop.gr/amd-fx-8320-35ghz-8-core-box-p-PER.559643

ή

http://www.e-shop.gr/amd-fx-8320e-32ghz-8-core-box-p-PER.559890

Edited by Yakubu
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να πας σε 8πύρηνους νομίζω. Καλύτερα πάρε τον hexa FX, θα είσαι μια χαρά με βάση πάντα τις απαιτήσεις που λες. Όσο για την αναβάθμιση μην το σκέφτεσαι καν για το μέλλον, σιγά μην κρατήσεις το ίδιο mobo με τόσες αλλαγές που θα γίνουν στα επόμενα 2-3 χρόνια πάλι :D Άσε που με τα ίδια λεφτά θα πηγαίνεις έτσι κι αλλιώς σε καλύτερο PC ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ ... απλά οι 8 cores έχουν μόνο 20 ? διαφορά δεν είναι τόσο τραγική διαφορά αν είναι να δω το κάτι παραπάνω...

Ερώτηση : ποια η διαφορά 970 και 990 mobo ; Υπάρχει κάτι ουσιόδες που να διαφέρουν ;;

Link to comment
Share on other sites

Οκ με κάλυψες κάργα !! ευχαριστώ πολύ..

Και κάτι τελευταίο (ας το ελπίσουμε^^)

Έχετε να προτείνετε κάτι για ψύξη του CPU; αξιόπιστο-αθόρυβο και χρώμα κόκκινο ή άσπρο κατά προτίμηση για να μην του χαλάσουμε την μόστρα ^^

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν .. αφου θα μπω που θα μπω σε έξοδα θα πάρω και κουτάκι και PSU να ξεμπερδεύω ...

CASES είμαι ανάμεσα σε

CORSAIR CARBIDE SERIES SPEC-03 MID TOWER CASE ORANGE LED - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

ή

COOLERMASTER RC-K380-KWN1 K380 BLACK - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

Ψύκτρα cpu είμαι ανάμεσα σε

COOLERMASTER RR-T4-18PK-R1 HYPER T4 COOLER - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -

ή

RAIJINTEK THEMIS - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ -

Τροφοδοτικό να πάω σε 520 Watt ή 620 W ;; Δεδομένου ότι θα χτυπήσω και μία r7-r9 αργότερα και βλέπω πως οι κατασκευάστριες έχουν ως recomented τα 650 w. και από cpu με βλέπω να πηγένω σε FX-8350

Είμαι ανάμεσα σε

SEASONIC S12II-520 BRONZE 520W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - ή SEASONIC M12II-520 BRONZE 520W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

και

SEASONIC S12II-620 BRONZE 620W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - ή SEASONIC M12II-620 BRONZE 620W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

αξίζουν τα +? τα camble management δεδομένου οτι θα έχω μέσα το πολύ 2 σκληρούς και ενα dvd ;;

@George_o/c @GoriLLakoS @caution και λειποί τι λέτε ;;

Edited by Yakubu
Link to comment
Share on other sites

Στο case δεν έχω άποψη, και τα δύο μου φαίνονται άσχημα αλλά αυτά ξέρεις είναι ...κολοκυθόπιτα όποτε ότι σου αρέσει :)

Στα coolers είναι τελείως αντίστοιχα, αν σε ενδιαφέρει το αισθητικό σκέψουν αν θα κάθεται όμορφα ή όχι η κόκκινη. Πάντως και τα δύο για τις τιμές τους σκίζουν.

Στα psu, από το κατάστημα που κοιτάζεις, αυτό έχει ωραία τιμή & gold & 5 έτη & βαρβάτος κατασκευαστής -> SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 550W (SF-550P14XE) - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - αν θέλεις περισσότερα watt σε πιο low end κοίτα για B700 v2 σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Στα psu, από το κατάστημα που κοιτάζεις, αυτό έχει ωραία τιμή & gold & 5 έτη & βαρβάτος κατασκευαστής -> SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 550W (SF-550P14XE) - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - αν θέλεις περισσότερα watt σε πιο low end κοίτα για B700 v2 σε καλή τιμή.

Το θέμα μου είναι αν τα 550w θα με φτάσουν για ενα cpu τύπου FX6300/8350 και για μία r9 270 π.χ. μην θέλω σε ένα χρόνο να αλλάζω psu

γένικα super flower > seasonic κατ' εσε ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι αν τα 550w θα με φτάσουν για ενα cpu τύπου FX6300/8350 και για μία r9 270 π.χ. μην θέλω σε ένα χρόνο να αλλάζω psu

γένικα super flower > seasonic κατ' εσε ?

Μέχρι 6300 & 280x θα είσαι μια χαρά με τα 44Α του SF-550P14XE ακόμα και clocked. Αν έχεις όμως στα πλάνα 8350 & μεγάλη κάρτα (290/290x) πήγαινε για μεγαλύτερο ναι, να μην ασχολείσαι συνέχεια με PSU.

Για το άλλο που ρωτάς και οι δύο είναι σοβαρότατες εταιρίες, απλά στα συγκεκριμένα, όταν έχεις μια πλατφόρμα που έφτασε gold και μία που έφτασε bronze η ποιοτική απόσταση στα parts είναι κάτι παραπάνω από "μεγάλη" στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 6300 & 280x θα είσαι μια χαρά με τα 44Α του SF-550P14XE ακόμα και clocked. Αν έχεις όμως στα πλάνα 8350 & μεγάλη κάρτα (290/290x) πήγαινε για μεγαλύτερο ναι, να μην ασχολείσαι συνέχεια με PSU.

Για το άλλο που ρωτάς και οι δύο είναι σοβαρότατες εταιρίες, απλά στα συγκεκριμένα, όταν έχεις μια πλατφόρμα που έφτασε gold και μία που έφτασε bronze η ποιοτική απόσταση στα parts είναι κάτι παραπάνω από "μεγάλη" στην πράξη.

με ενδιαφέρει μόνο 1080p ανάλυση ... οπότε δεν με βλέπω για 290 κάρτα ... άρα καταλίγουμε στα 550W

όσο για το 2ο που λες σε καταλαβαίνω απόλυτα μην λεμε και λαλακίες ^^ έχεις 100% δίκιο απλά δεν την ήξερα σαν μάρκα :)

και κάτι άλλο που δεν γνωρίζω ... τα περισια καλώδια μπορούν κάπως να κρυφτούν (να τα κόψω λεει :P),,, ή αξίζει να πάω σε cable management psu ;

Edited by Yakubu
Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει μόνο 1080p ανάλυση ... οπότε δεν με βλέπω για 290 κάρτα ... άρα καταλίγουμε στα 550W

όσο για το 2ο που λες σε καταλαβαίνω απόλυτα μην λεμε και λαλακίες ^^ έχεις 100% δίκιο απλά δεν την ήξερα σαν μάρκα :)

και κάτι άλλο που δεν γνωρίζω ... τα περισια καλώδια μπορούν κάπως να κρυφτούν (να τα κόψω λεει :P),,, ή αξίζει να πάω σε cable management psu ;

Σε αυτό το wattage είναι τέτοιο το πλήθος των καλωδίων που προσωπικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε midi tower καταστάσεις, οπότε το modular ή μη, δεν θα με ίδρωνε τόσο.

Για την Super Flower, ναι, είναι βαρβάτος OEM που δίνει και σε Rosewill και σε Kingwin και και... και γενικά δεν έχω δει review που να μην παινεύει την Super Flower. Και στα δικά της και σε όσα δίνει σε άλλα brand είναι καλλιτεχνάδες. Περίεργη αισθητική, αλλά σαν μονάδες είναι σωστές...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είμαστε έτοιμοι :D

asd.jpg

2 τελευταίες (πιστεύω^^) ερωτήσεις :

- Αξίζει να αγοράσω extra θερμοαγώγιμη πάστα με 6-7 ? που λένε ότι είναι καλύτερες ;

- Η οθόνη μου δεν έχει DVI . Μόνο HDMI και VGA. Τι κάνω; βάζω hdmi ή αγοράζω dvi σε vga καλώδιο (αν ξέρετε προτείνετε κάποιο) .

asd.jpg

asd.jpg

asd.jpg.2c610cfc1fec3e949df7cd192af83528

Link to comment
Share on other sites

Μην αγοράσεις πάστα - τίμιες έχουν και οι δύο.

Η 640 σου βλέπω ότι έχει d-sub και λογικά παίζεις έτσι. Αν δεν βλέπεις κάτι τραγικό (κυματάκια/θολούρες κτλ) άραξε, γιατί λογικά η επόμενή σου gpu θα έχει hdmi. To dvi->vga δεν έχει νόημα. Με την οθόνη που έχεις ο "στόχος" είναι να καταλήξεις να παίζεις με το HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονία παίδες !!

Επειδή πληρώθηκα ( και πήρα κάτι παραπάνω ^^) μπορώ να ανέβω λίγο ακόμα σε budjet. μεχρι 550 το πολύ 600 ?. Έχετε να προτείνετε κάποια αλλαγή που θα μπορούσα να κάνω για να δω διαφορές αργότερα σε πιο απετητικά games ?

Να πάω π.χ. σε επιλογή intel η octa core amd ?

Nα πάω σε μητρικη sybertooth που είναι και σε προσφορά http://www.e-shop.gr/asus-sabertooth-990fx-r20-p-PER.522970 ?

Να πάω σε ssd ?

Να πάω σε καλύτερh ψύκτρα ?

Πείτε καμιά ιδέα :D

Edited by Yakubu
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σιγουρα θα πηγαινα σε FX 8320

απο εκει κ περα αλλαγες π θα προτεινα ειναι

ψυκτρα COOLERMASTER RR-T4-18PK-R1 HYPER T4 COOLER - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ (PER.806877)

ssd SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.306078)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις καλύτερα 2Χ4 ή 2Χ8 μνήμη;

Το 2χ4 το σκεφτόμουν μιας και είναι και στα ίδια λεφτά... και δεν πιστεύω και σε 1-2 χρόνια από τώρα να χρειαστούν πάνω απο 8 gb για games ... γιατί μετά με 4χ4 θα μπλέξω ...

Link to comment
Share on other sites

Το 2χ4 το σκεφτόμουν μιας και είναι και στα ίδια λεφτά... και δεν πιστεύω και σε 1-2 χρόνια από τώρα να χρειαστούν πάνω απο 8 gb για games ... γιατί μετά με 4χ4 θα μπλέξω ...

τι ενοεις θα μπλεξεις? προτιμας single channel performance?

θα βαλεις ποτε 4 χ 8gb ram για να γεμισει η μητρικη σου?

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις θα μπλεξεις? προτιμας single channel performance?

θα βαλεις ποτε 4 χ 8gb ram για να γεμισει η μητρικη σου?

Αν διάβαζες καλύτερα τι γράφω ;

Εννοώ πως είναι πιο ευκολο αργότερα να πάω στα 16 gb από 1χ8 παρά από 2χ4...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now