KChris

Κάηκαν και οι δύο

Recommended Posts

Παιδιά πριν λίγο καιρό πήρα στα χέρια μια Commando και πριν λίγες μέρες μια P5B Deluxe και οι δύο με το ίδιο πρόβλημα, δε μου έβρισκαν cpu. Ξέρει κανεiς τι συμβαίνει και ψοφάνε; Φταίει το 965 ή η ASUS; Και οι δύο μου κάηκαν σε default ρυθμίσεις.

Υ.Γ.: Βασίλη κάνε καμιά καλή τιμή στα P35.

Link to comment
Share on other sites

η commando σου πεταει στην LCD "cpu init" ?

αν ναι καποιο pinακι απο κατω δεν παταει και τοσο καλα και γι'αυτο δεν σου βρησκει CPU,

κοιτα προσεκτικα και στα δυο board τα pinακια και σηκωσε λιγο με μια καρφιτσα η αλλο αιχμηρο αντικειμενο αυτα τα οποια φαινονται οτι ειναι λιγο πιεσμενα προς τα κατω ;)

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση είναι αυτή που λεεί ο esdee.

Το έχω πάθει και εγώ και ο ελευσίνας και μόνο με μαχαίρι καταφέραμε να τις παίξουμε...(χωρίς υπονοούμενο πάντα).

Μήπως σφίγγεις πολύ την ψύκτρα ή βαζεις πολύ δύναμη όταν την τοποθετείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα κοίταξα τα pins και φαίνονται όλα καλά και σηκωμένα.

Επί την ευκαιρία να κάνω και μια άλλη ερώτηση. Βασιλή επειδή ψάχνω για καλό επεξεργαστή μπορείς να μου βριες κάποιο 6600 ή 6700 στο πλαίσιο που να έχει καλό batch και να πηγαίνει καλά. Στο κατάστημα της περιοχής μου βρήκα αυτά τα batch.

6600:

L719A158

L637A793

6700:

L633A897

Link to comment
Share on other sites

Τον επεξεργαστή τον τσίμπησα.

Λοιπόν μου λείπει η μητρική. Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς σας ASUS P5K, P5K Deluxe, Gigabyte P35-DS4, P35-DQ6, και Abit IP35, IP35 PRO; Αν ναι ποιες οι εντυπώσεις για κλοκάρισμα; Μήπως ξέρετε πόσο max Vcore δίνει η καθεμία;

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι με το p 35 chipset γενικα δεν ημουν ευχαριστημενος.....

ενω ο 6800 μου στο αβιτ βαραει 4750 με 1.72 βολτ pi 1m

στο p5k deluxe που χτυπαγε καμια 80αρια mhz ποιο κατω,...

απο την αλλη με τον μορτι στο cascade του κοντραραμε 3δ μαρκ 06 στα 5γιγα..με 1.8 βολτ και ολα αυτα με το 965 το commando...

τωρα τι να σου πω???

εγω που το πηρα το p5k deluxe μια φορα το εβαλα επανω το μονταρα και το πουλησα...

Link to comment
Share on other sites

Eγω για την P5K Deluxe ενα εχω να πω....Περα απο ρευματα και λοιπα που οπως ειπα ειμαι πληρως ευχαριστημενος, μας επεσε οταν ημουν μαζι με τον George13 ενα μιγμα κοκας και σταχτης πανω ενω ηταν ανοικτη και δουλευε και δεν επαθε τιποτα....Σκυλι

Link to comment
Share on other sites

OK guys, από ότι διάβασα και εγώ στοinternet η P5K Deluxe είναι με διαφορά η καλύτερη. Η μόνη που έχω να κάνω είναι η εξής: σε μερικά reviews που διάβασα αρκετοί κατάφεραν να φτάσουν το FSB στα 500 χωρίς να αυξήσουν την τάση λειτουργίας του Northbridge, ενώ άλλοι χρειάστηκαν να δώσουν αρκετοί τάση στο Northbridge για να πάνε από 430. Γιατί συμβαίενι αυτό; Οι δικιές σας πως πάνε;

Link to comment
Share on other sites

OK guys, από ότι διάβασα και εγώ στοinternet η P5K Deluxe είναι με διαφορά η καλύτερη. Η μόνη που έχω να κάνω είναι η εξής: σε μερικά reviews που διάβασα αρκετοί κατάφεραν να φτάσουν το FSB στα 500 χωρίς να αυξήσουν την τάση λειτουργίας του Northbridge, ενώ άλλοι χρειάστηκαν να δώσουν αρκετοί τάση στο Northbridge για να πάνε από 430. Γιατί συμβαίενι αυτό; Οι δικιές σας πως πάνε;

ελπιζω να διαβασες το εγχωριο review :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now