MetallicGR

Με ποιον τρόπο κλείνετε το PC σας;

Με ποιον τρόπο κλείνετε το PC σας;  

88 members have voted

  1. 1. Με ποιον τρόπο κλείνετε το PC σας;

    • Δε το κλείνω ποτέ!
    • Το βάζω σε sleep
    • Το κλείνω με hibernation
    • Το κλείνω με κανονικό shutdown
    • Αποσυνδέομαι
      0
    • Άλλο..


Recommended Posts

Heh 4g τον ειχα παλιοτερα αλλα απο το καλοκαιρι τον εριξα και δεν ξανα ασχοληθηκα :P

ναι κλειδωμενο 1.24 αν και λογικα αυτο το cpu πρεπει να παιζει με 1.19-1.2 εκει αλλα δεν ειμαι για stability test με τοσα raid που εχω γιατι αν κρεμαςει μετα κανει consistency check ή degrade κάποιο array και φρικαρει η ζωη μου :o

Sent from my iPhone 4S

Link to comment
Share on other sites

Κωστή, αυτό είναι μόνο ο υπολογιστής, ή έχεις και οθόνη/ες απάνω;

Πάντως και τα 200watt είναι αρκετά σε σχέση με τα 20-25w που τραβάει ένα laptop.

Αν έχεις νυκτερινό:

60 ημέρες * 16 ώρες * 0.2KWh = 192KWh. Είναι περίπου 18?

60 ημέρες * 8 ώρες (νύχτα) * 0.2KWh = 96KWh. Περίπου 6.5?

Το καλό όμως είναι στις κρυφές χρεώσεις που πάνε με την KWh (ΑΠΕ, Δίκτυο μεταφοράς, κλπ) που είναι άλλα 28? αν είσαι στο σύνολο κάτω από 2000 το τετράμηνο, δηλαδή 1000 το δίμηνο.

Με 288 όμως που βγάζεις με τον υπολογιστή μόνο, εύκολα περνάς τις 2000 και τότε οι τιμές θα είναι:

19.7?, 6.5? το νυχτερινό και 34? οι λοιπές. Μπορεί να μη φαίνεται μεγάλο νούμερο, αλλά είναι 20% απάνω...!!!

Με 52? το δίμηνο (ή 58?) βγάζεις για πλάκα το κόστος laptop σε ένα χρόνο, ή κάποιο seedbox, ή κάποιο NAS, κλπ. ανάλογα τις ανάγκες του καθενός.

Αυτά στην καλύτερη περίπτωση, με νυκτερινό και τη χαμηλότερη κλίμακα.

Εμένα που λόγω αντλίας θερμότητας, την περίοδο Νοε-Μαρ, η κατανάλωσή μου φτάνει τις 4000KWh, τα νούμερα ανεβαίνουν δυσανάλογα και μπορεί να φτάσουν και 150? παραπάνω. Νοε-Δεκ 13 πληρώσαμε 680? ρεύμα, φέτος Νοε-Δεκ 14 μας ήρθε 404?. Αυτά με τη θέρμανση μέσα. Πέρσυ ήμασταν σε άλλες κλίμακες όμως.

Link to comment
Share on other sites

@Wizard!

offtopic περί αντλίας θερμότητας

Πόσο περίπου βγαίνει το κόστος για θέρμανση το χρόνο και σε τι θερμοκρασία περίπου? Ρωτώ καθαρά από περιέργεια.

Με 52? το δίμηνο (ή 58?) βγάζεις για πλάκα το κόστος laptop σε ένα χρόνο, ή κάποιο seedbox, ή κάποιο NAS, κλπ. ανάλογα τις ανάγκες του καθενός.

Αυτά στην καλύτερη περίπτωση, με νυκτερινό και τη χαμηλότερη κλίμακα.

Με αυτό που είπες συμφωνώ ένα RPi2 ή κάποιο android box καίει το πολύ 10w (5V 2A) + ότι καίνε οι σκληροί, με απομακρυσμένη σύνδεση δεν χρειάζεται οθόνη, δεν έχω κάτι αντίστοιχο I just saying.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μονο pc ειναι η οθονη μπαινει standby σε 15min οταν ειναι ανοικτη και οταν δεν ειμαι στο δωματιο την κλεινω.

Καταλαβαινω τι εννοεις και φαινεται οτι το εχεις ψαξει και εγω στην ιδια φαση ειμαι πριν 6 μηνες μετακομισα στο νεο σπιτι το οποιο το γκρεμισαμε ολο και το καναμε απο την αρχη, με αντλια θερμοτητας ειμαι και εγω, Atlantic 12ρα inverter με ενδοδαπεδια και θερμανση-δροσισμό, εμενα μου εχει ερθει μονο ενα εξοφλητικος (απο τοτε που μπηκαμε και δουλευει η αντλια) για τετραμηνο 610? δεν ειχε ερθει εναντι, και τωρα ηρθε ενας εναντι 170?. Το παρακολουθω και εγω απλα επαιζαν διαφορα αναδρομικα γιατι το εφτιαχνα ενα χρονο και οι λογαριασμοι ερχοταν πολυ λιγο και ατακτα! Μολις σταθεροποιηθει η φαση θα τα βαλω κατω και θα σου πω τι βλεπω σε εμενα :)

Επισης δεν εχω βαλει ακομα νυχτερινο και ακομα ειμαι με μονοφαςικο, θα γινουν ομως συντομα και τα δυο!

Sent from my iPhone 4S

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Πόσο περίπου βγαίνει το κόστος για θέρμανση το χρόνο και σε τι θερμοκρασία περίπου? Ρωτώ καθαρά από περιέργεια.

Γιώργο μονο pc ειναι η οθονη μπαινει standby σε 15min οταν ειναι ανοικτη και οταν δεν ειμαι στο δωματιο την κλεινω.

Καταλαβαινω τι εννοεις και φαινεται οτι το εχεις ψαξει και εγω στην ιδια φαση ειμαι πριν 6 μηνες μετακομισα στο νεο σπιτι το οποιο το γκρεμισαμε ολο και το καναμε απο την αρχη, με αντλια θερμοτητας ειμαι και εγω, Atlantic 12ρα inverter με ενδοδαπεδια και θερμανση-δροσισμό, εμενα μου εχει ερθει μονο ενα εξοφλητικος (απο τοτε που μπηκαμε και δουλευει η αντλια) για τετραμηνο 610? δεν ειχε ερθει εναντι, και τωρα ηρθε ενας εναντι 170?. Το παρακολουθω και εγω απλα επαιζαν διαφορα αναδρομικα γιατι το εφτιαχνα ενα χρονο και οι λογαριασμοι ερχοταν πολυ λιγο και ατακτα! Μολις σταθεροποιηθει η φαση θα τα βαλω κατω και θα σου πω τι βλεπω σε εμενα :)

Επισης δεν εχω βαλει ακομα νυχτερινο και ακομα ειμαι με μονοφαςικο, θα γινουν ομως συντομα και τα δυο!

Ακριβώς τα ίδια. Κι εμάς με τη μετακόμιση, τις αλλαγές σε τριφασικό, τα πρώτα πάγια, κλπ, δεν ξέραμε τις μας γίνεται το 2013 που μετακομίσαμε.

Πέρσυ, 2013-2014 χειμώνα είχα "καθαρό" λογαριασμό κι όταν είδα κάτι 600άρες να έρχονται, έφριξα. Βέβαια, σε σχέση με το πετρέλαιο και αν υπολογίσεις ότι το σπίτι είναι 24/7 από 19° και πάνω, είναι αστείο το ποσό, αλλά και πάλι σου έρχεται κάπως.

Το νυκτερινό είναι must. Για να μην τα γράφουμε εδώ, πάρε με να σου εξηγήσω σε 10 λεπτά πως θα το δουλέψεις το σύστημα όταν βάλεις νυκτερινό. Τεράστιες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

196,3 Watt το σύστημα της υπογραφής με διάφορα service να τρέχουν + torrent seeding + shares και εκείνη την στιγμή τράβαγε παιδική ταινία το htpc που έβλεπε ο μικρός στην TV στο σαλόνι!

γι' αυτα, σε τι ποσοστο περιπου, λειτουργουσε το cpu?

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

Σε σπίτι 125 τετραγωνικών, με 2 μηχανήματα μονίμως ανοιχτά (1090t με 6870 και 8350 με 7970 και τώρα 290x), ποτέ ο λογαριασμός της ΔΕΗ δεν ήρθε πάνω από 200 ευρώ. Με θερμοσίφωνα να ανάβει κάθε μέρα, δυο τηλεοράσεις μονίμως ανοιχτές, κλιματιστικό χειμώνα - καλοκαίρι, ηλεκτρική κουζίνα κάθε μέρα και πάει λέγοντας...

Μήπως ήταν ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο που πληρωνεις δεν υπαρχει, εγω και στο προηγουμενο σπιτι που ηταν 90τμ με ολα αυτα που ειπες και εσυ πληρωνα 200-230 εναντι και γυρω στα 280-300 εκαθαριστικο! Αφου μονο οι φοροι ερτ κτλ ειναι κανα 80ρι μου φαινεται απιθανο το ποσο που λες!

Sent from my iPhone 4S

Link to comment
Share on other sites

237 ευρώ ο τελευταίος λογαριασμός. Εκεί έρχεται τον χειμώνα 220 - 240 ευρώ. Εννοείται ότι όλες οι λευκές συσκευές είναι πλέον ενεργειακής κλάσης Α+++. Γι' αυτό λέω κάτι άλλο παίζει! Κάποια συσκευή είναι ενεργοβόρα. Εμάς π.χ. ήταν το παλιό το ψυγείο (Pitsos του 1983) που το αλλάξαμε το καλοκαίρι του 2012 και είδαμε - 45 ευρώ τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

237 ευρώ ο τελευταίος λογαριασμός. Εκεί έρχεται τον χειμώνα 220 - 240 ευρώ. Εννοείται ότι όλες οι λευκές συσκευές είναι πλέον ενεργειακής κλάσης Α+++. Γι' αυτό λέω κάτι άλλο παίζει! Κάποια συσκευή είναι ενεργοβόρα. Εμάς π.χ. ήταν το παλιό το ψυγείο (Pitsos του 1983) που το αλλάξαμε το καλοκαίρι του 2012 και είδαμε - 45 ευρώ τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now