Sol

..and Solas is of the track!

Recommended Posts

Λοιπόν χθες βραδάκι επέστρεφα από Μεταμόρφωση, είμαι παραλιακή και μόλις έχω στρίψει δεξιά στη διχάλα Συγγρού - Γλυφάδα και είμαι στη μεσαία λωρίδα (από τις 3).

Με το cinquecento (λάστιχα 20χιλ. χιλιόμετρα, 2ετίας, αν κάποιο Σάββατο δε δούλευα θα τα άλλαζα), πηγαίνω με 70, και εννοείται βρεγμένο οδόστρωμα και είμαι στη κορυφή της μεγάλης δεξιάς στροφής.

Η πόρτα μου (του οδηγού) είναι στο ίδιο ύψος με τη πίσω δεξιά πόρτα ενός Yaris (new) μιάς Ν. γυναίκας οδηγού που θεωρήσε σωστή κίνηση να στρίψει ταυτόχρονα με το άναμα δεξιού φλας στη λωρίδα μου.

Από αντανακλαστικά και μόνο ακούμπησα το φρένο...

Εννοείται πως γυρίζει όλο δεξία, ενώ κόβω το μισό τιμόνι αριστερά (αφρίδια φυσικά άκουσε), με γυρνάει 90 μοίρες, χτυπάω πεζοδρόμιο αρκετά δυνατά με την αριστερή ρόδα και συνεχίζω και γυρνάω άλλες 90 μέχρι που 'πάρκαρα' ανάποδα.

ΕΥΤΥΧΩΣ δεν ήταν κανένας στη δεξιά λωρίδα, και ευτυχώς δε με πέτυχε κανείς από πίσω!

Μετά το πήγα λίγο ανάποδα, τρίγωνα, ήρθε ο brother για τροχονόμος, αναστροφή μέχρι που το πάρκαρα στο συνεργείο.

Το καημένο το cinque είχε προηδοποιήσει πως θέλει λάστιχα καθώς πάλι σε 1 δεξιά στροφή που έπρεπε να πατήσω φρένο (γιατί είχαν ακινητοποιηθεί οχήματα) έφυγε ο πισινός του αλλά σε στεγνό οδόστρωμα με άφημα του γκαζιού και μισό ανάποδο ξαναήρθε

Από ζημιές βρίσκει μέταλλο πίσω από το προφυλαχτήρα στο λάστιχο όταν στρίβω τιμόνι από μισή στροφή και πάνω και χτύπησε και η (ατσάλινη) ζάντα (δε χάνει αέρα, lol), δεν έχει πάρει ακρόμπαρο ή ημιαξόνιο απότι μου είπαν.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

1) ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ εγκαίρως στα τουτού μας!

2) ΔΕΝ ΠΑΤΑΜΕ ΦΡΕΝΟ (να μου πεις θα την ακούμπαγα να δε πάταγα, τι να πω...) πάνω στη στροφή, ειδικά αν βρέχει!

αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα,μαν εσύ να είσαι καλά.

Κατα δεύτερο.Είσαι sure ότι φταίνε τα λάστιχα και όχι όλο το αυτοκίνητο?(εννοώντας ότι ο τσίγκος δεν φημίζεται για τα κρατήματα)

Οποιοδήποτε αυτοκίνητο πάντως,αν το δώσεις φρένο σε στροφή θα σου πετάξει τον κώλο.

20χιλ κ 2 χρόνια με φυσιολογική χρήση,δεν χρειάζονται ακόμα άλλαγμα.

Κανονικά στα ~40χιλ χλμ ή στα 3-3,5 χρόνια είναι η αλλαγή ελαστικών.

Link to comment
Share on other sites

Άκη έχεις δίκιο, συγκεκριμένα περίπου 35 χιλ. χιλιόμετρα έχουν κάνει και Σεπ. του 05 τα είχε αλλάξει ο αδερφός μου, γιατί όντως ήταν λίγο πριν που είχα πει.

δεν είχαν λιώσει, δηλαδή οι οι γραμμές είναι μια χαρά, αλλά έχει σκάσει παντού η γόμα

Link to comment
Share on other sites

Άντε πές στον χοντρό κουλό Σουμάχερ τώρα πώς δεν ξέρει να οδηγάει... ή να στρίβει :hehe:

Και το αμάξι το έχω έναν χρόνο και 3 μήνες και έχω κάνει 35K χλμ :P

Πώ πώ παναγία μου...λέτε να πάθω τίποτα σήμερα? :(

Link to comment
Share on other sites

15 μηνες 35.000 χλμ!!!!???? :crack:

Με το αμαξι πηγες taiwan???

!!!!

εγω σε δυο χρονια εχω κανει 8κ οποτε ναι ανετα πηγαινες ταιβαν!

αφου δεν χτυπησες μη σε νοιαζει τιποτα αλλο. ελπιζω να το φτιαξεις συντομα

οσον αφορα το φρενο στη στροφη πιστευω αν χρειαστει προφανως και πατας και αναλογα το τι αμαξι εχεις τοσο πολυ ή λιγο το καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Την κ@ριόλα τη βρήκες, ή έφυγε όπως συνήθως?

δε σταμάτησε κανένας φίλε...

εννοείται πρώτη έφυγε η τύπισσα με το Yaris

το λέω και σε έναν από δουλειά που μένει Βούλα και μου απαντάει:

"Εσύ ήσουν ο μ@λ@κας που έπαιζε φώτα χθες ανάποδα στην παραλιακή!?"

τραγελαφικό!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χθες το βραδυ ημουν με τον χοντρό κουλό σουμάχερ και με βρεγμεναο οδοστρωμα λεκιασμενα τζαμια απο νερα κατεβαιναμε την παραλιακη. Στα φαναρια της γλυφαδας με προορισμο πειραια μπροστα απο τις γραμμες του τραμ ειδαμε ενα Audi RS4 Station με διπλη εξατμιση και χωρις διακριτικα. Moυ λεει ο ΣΟΥΜΑΧΕΡ ''τον εχουμε ανετα'' του λεω καλα νταξει. Αναβει πρασινο του ριχνουμε 2 μετρα περιττο να σας πω οτι ο Σουμαχερ γεμιζε τις στροφες μεχρι να φωναξει η μηχανη και να του πει αλλαξε την ατοιμη την ταχυτητα. Επειτα μας εριξε μετρα για τα καλα ο ατοιμος 11.30 η ωρα με το RS4 πηγαινε με 160. Στο τελος καταντισαμε να τον κυνηγαμε απο πισω ουτε σε καταδιωξη να ειμασταν, το κοντερ να δειχνει 150 (το δικο μας), το μονο που καναμε ηταν να τον φταναμε στα φαναρια.... εεεε μετα απο λιγο τον περασαμε και μας εφτασε αυτοσ στα φαναρια του αλιμου. Σταματαμε και εγω τον εψαχνα δεξια αριστερα τον εχασα, να εχουμε πεθανει στα γελια, μεχρι και στο πεζοδρομιο κοιταγα. Μου λεει ο Σουμαχερ κοιτα μολις ηρθε αριστερα μας ειναι και ξεραθηκαμε ....αλλα ετυχωςσ που δεν πηγαμε απο συγγρου που ηθελα εγω για βολτα για να περασει η ωρα και πηγαμε απο αμφιθεας....

ΣΟΥΜΑΧΕΡ δεν εχεις Maranello εχεις Audi A3

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν επαθες τιποτα παλι καλα.

Τωρα με θυμησες(παλι) οτι πρεπει να αλλαξω τα λαστιχα στην μηχανη,

ετοιμος ειμουν και εγω να αγορασω οικοπεδακι πλησιον της Πολυτεχνειου.

Link to comment
Share on other sites

15 μηνες 35.000 χλμ!!!!???? :crack:

Με το αμαξι πηγες taiwan???

από ΣΕΠ 2005 σε ΝΕΟ 2008 είναι 15 μήνες?

Άκη έχεις δίκιο, συγκεκριμένα περίπου 35 χιλ. χιλιόμετρα έχουν κάνει και Σεπ. του 05 τα είχε αλλάξει ο αδερφός μου, γιατί όντως ήταν λίγο πριν που είχα πει.

δεν είχαν λιώσει, δηλαδή οι οι γραμμές είναι μια χαρά, αλλά έχει σκάσει παντού η γόμα

Εξαρτάται βέβαια απ το πόσο τα βλέπει και ο ήλιος τα λάστιχα,αλλά για να λές ότι ήταν κομμάτια μάλλον τα έβλεπε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now