JC_Denton

AMD Phenom II !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c429f942b3a.jpg[/WRAPLEFT]Με την Intel να ανακοινώνει νέους επεξεργαστές και να έχει βγάλει στην αγορά τους Core i7, η AMD δείχνει πως πρέπει οπωσδήποτε να περάσει στην αντεπίθεση με τον ερχομό του νέου έτους.

Αυτό το δύσκολο έργο θα το αναλάβουν οι νέοι επεξεργαστές της εταιρείας, με το όνομα Phenom II, η οικογένεια των οποίων αποτελείται από τους X4 900, 800 (Deneb) και 600 (Propus), X3 700 (Heka) και 600 (Rana), καθώς και τον X2 200 (Regor).

Στο Q1, η AMD θα ανακοινώσει λοιπόν 8 επεξεργαστές, 2 εκ των οποίων θα είναι AM2+ - οι Phenom II X4 940 Black Edition (3.0 GHz) και 920 (2.8 GHz).

Οι υπόλοιποι 6 επεξεργαστές θα είναι φυσικά οι πολυαναμενόμενοι ΑΜ3, με την υποστήριξη DDR3 μνημών. Τα μοντέλα θα είναι τα X4 925 (2.8 GHz), 910 (2.6 GHz), X4 810 (2.6 GHz), 805 (2.5 GHz), X3 720 (2.8 GHz) και 710 (2.6 GHz). Τιμές δυστυχώς ακόμα δε γνωρίζουμε, αλλά όλοι υποθέτουμε ότι θα είναι αρκετά ανταγωνιστικές.

Όσοι αναρρωτιέστε για τους Phenom X3 600 και X2 200, αυτοί θα είναι διαθέσιμοι από το Q2 του 2009.

Link to comment
Share on other sites

Δες τι λέει η AMD (JimmyFox που είσαι? :D):

phen24zi1.jpg

Μιλάμε για 4 με αέρα και ποιος ξέρει που με νερό...βέβαια ΝΑΙ, είναι Slide εταιρείας, αλλά ΒΑΡΙΑ λόγια - αν δεν είναι έτσι, θα φάνε ΤΟ κράξιμο.

Link to comment
Share on other sites

To 4 πού το είδες; Δεν υπάρχει διαχωριστική γραμμή. Εγώ από το βέλος που βλέπω στο slide, μάλλον για οριακό 3,9 με αέρα το βλέπω (εκεί που γίνεται λευκό το βέλος). Το 4 είναι φαίνεται να ανήκει στο liquid (το οποίο πάει μέχρι 5+ ?????? αν κρίνουμε από το μήκος του βέλους????? Σιγά μην το πιστέψω από την παραπαίουσα AMD).

Ούτως η άλλως οι phenom II θα υπολείπονται clock-for-clock των core i7 (σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες που έχουμε για την αρχιτεκτονική τους) + σιγά μην καταφέρει να κάνει σωστό πέρασμα σε μικρότερη κλίμακα ολοκλήρωσης η AMD. Η ιστορία έχει δείξει το αντίθετο.

Πλέον για να πιστέψω κάτι από την AMD θα πρέπει να το έχω στα χέρια μου. Είναι αποδεδειγμένα ΨΕΥΤΕΣ που απογοήτευσαν τους fans τους σε όλο τον κόσμο και δεν είχαν το θάρρος να παραδεχτούν όταν έπρεπε ότι έκαναν πατάτα (-ες).

Link to comment
Share on other sites

Δες τι λέει η AMD (JimmyFox που είσαι? ):

Παρών!

Ανυπομονώ να έρθουν οι νέοι Phenom και να βάλω έναν πάνω στη DFI. Έχω κάποιους ενδοιασμούς για το SB600 βέβαια αλλά θα δείξει...

Ο νέος Phenom θα έχει παραπάνω execution units όπως ξέρουμε και τριπλάσια L3 cache. Συνεπώς θα είναι πιο γρήγορος από τον 65nm Phenom clock-to-clock.

Μιας και παίζω με αέρα, θα είμαι υπερικανοποιημένος με 3,4~3,5GHz για 24/7

Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now