antonitos

Αγορά καινούριου υπολογιστή

Recommended Posts

Καλημέρα, καλησπέρα μέλη του φόρουμ...Είναι το πρώτο μου νήμα στο φόρουμ και ζητώ την κατανόησή σας για τυχόν λάθη.

Η εμπειρία μου όσον αφορά τους υπολογιστές είναι αρκετή όχι όμως σε σημείο αρκετό για να έχω την ευχέρια να προτείνω συστήματα και αναβαθμίσεις το οποίο μας οδηγεί στον λόγο που άνοιξα το εν λόγω νήμα. Φίλος μου ενδιαφέρεται για αγορά υπολογιστή έως 1500? με προτεινόμενη χρήση καταρχήν τα παιχνίδια και ελάχιστο rendering σε βίντεο. Θα ήθελα αν γίνεται να μου προτείνετε μια σύνθεση με οθόνη 24" και άνω, η οποία να πλησιάζει αλλά να μην ξεπερνάει το αντίστοιχο ποσό και καλό θα ήταν ει δυνατόν να πραγματοποιηθεί η αγορά απο το ίδιο κατάστημα. Επιπρόσθετα, δεν επιθυμεί την αγορά από κατάστημα του εξωτερικού, αλλά από κάποιο εγχώριο για μεγαλύτερη ασφάλεια και όσον αφορά τη σύνθεση δεν θα ήθελε να περιλαμβάνει πληκτρολόγιο, ποντίκι και ηχεία καθώς τα διαθέτει ήδη.

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ένα all around δυνατό σύστημα θέλει...δεν είναι ειδικός ούτε στα games που θα παίζει απ'ότι κατάλαβα ούτε έχει παλιά parts.

[MENTION=6379]antonitos[/MENTION] καλώς σε βρήκαμε στο hwbox :flowers:

Σου έφτιαξα μια πρόχειρη προσφορά η οποία φυσικά χρήζει αρκετών αλλαγών...αλλά τον γενικό σκελετό θέλω να πιάσεις:

5-albums76-picture42679.jpg

Χρειάζεσαι Z97 μητρική , με Core i7 επεξεργαστή και 8GB Ram για να κάνεις αυτά που λές και δεδομένου του budget σου.

Μετά η κάρτα γραφικών που σου έβαλα είναι λίγο τερατάκι και προφανώς μπορείς να πάς σε φθηνότερη με χαμηλότερες επιδόσεις.

Σου έβαλα έναν SSD και έναν δίσκο. Τον δίσκο μπορείς να μην τον βάλεις καθόλου εάν δεν χρειάζεσαι ή να τον προσθέσεις αργότερα.

Κουτί είναι υποκειμενικό το θέμα. Τροφοδοτικό με ένα επώνυμο 550-700W θα είσαι καλυμμένος.

Οπτικές συσκευές δεν ξέρω εάν θέλεις (DVD,Blue-Ray, κτλ. κτλ. κτλ.)

Όπως σου έφτιαξα την προσφορά, είναι πολύ γενική αλλά θαρρώ πως σου μένουν "ρέστα" για να πάρεις αξιόλογη οθόνη, ποντίκι, πληκτρολόγιο και ηχεία! :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση, αλλά δεν είχα καθόλου ελεύθερο χρόνο για να απαντήσω. Όπως είπα ο φίλος μου παίζει παιχνίδια κυρίως και γι' αυτό εξάλλου θέλει ένα δυνατό μηχάνημα. Δεν έχει παλαιότερα κομμάτια για να τα εισάγει στο νέο σύστημα, οπότε ναι είναι ένας νέος και πλήρης υπολογιστής επί της ουσίας. Τα παιχνίδια που θέλει να παίζει είναι σίγουρα FPS και επ' ευκαιρία της επικείμενης κυκλοφορίας του GTA V, θέλει ένα ικανό μηχάνημα για να απολαύσει στο μέγιστο βαθμό τα γραφικά και γενικότερα την εμπειρία παιχνιδιού.

@GoriLLakoS Σε ευχαριστώ πολύ για την σύνθεση που ασχολήθηκες και δημιούργησες, πάνω κάτω τα ίδια του είχα προτείνει και εγώ με τη διαφορά ότι θα του έβαζα 16GB DDR3 RAM πάνω απο 1866 MHz και ως σκληρό δίσκο έναν WD 2TB Green. Δεν ξέρω όμως καλύτερα από εσάς οπότε φρονώ πως ξέρεις καλύτερα. Από οπτικά μέσα θα του δώσω ένα δικό μου DVD Drive για τα τυπικά. Επιπρόσθετα, από οθόνη τι θα προτιμούσες σε 24"; Επίσης βλέπω οτι το e-shop.gr υποστηρίζει και δωρεάν συναρμολόγηση υπολογιστή; Γίνεται να το επιλέξω;

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

και ως σκληρό δίσκο έναν WD 2TB Green

Καλησπέρα!

Για κανένα λόγο..είχα τέτοιο δίσκο και είναι υπερβολικά αργός! Βάλε το κάτι παραπάνω και πάρε τον 2tb red!

Για παιχνίδια δεν χρειάζεται 16gb ram...

Οθόνη 24 1920 1200 u2415 dell και θα παίζει με μια 970 τα πάντα χωρίς συμβιβασμούς!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Για κανένα λόγο..είχα τέτοιο δίσκο και είναι υπερβολικά αργός! Βάλε το κάτι παραπάνω και πάρε τον 2tb red!

Για παιχνίδια δεν χρειάζεται 16gb ram...

Οθόνη 24 1920 1200 u2415 dell και θα παίζει με μια 970 τα πάντα χωρίς συμβιβασμούς!

αν οταν παιζει αφηνει και τον browser ανοιχτο με κανα 30αρι tabs χρειαζεται ανετα πανω απο 8.

μην ξεχναμε πως τα τελευταια games τρωνε πολλη ραμ και σιγουρα στο μελλον ακομα περισσοτερη.

αν τα χρηματα επαρκουν θα ηταν πιο σοφη η επιλογη των 16 gb ram.

Link to comment
Share on other sites

αν οταν παιζει αφηνει και τον browser ανοιχτο με κανα 30αρι tabs χρειαζεται ανετα πανω απο 8.

Αν θέλει να αφήνει και τα 30 tabs ανοιχτά και να παίζει games όπως κάνω εγώ θέλει 16..αν δεν θέλει να τα κάνει και τα 2 φτάνει μια χαρά!

a7AJb0W.png?1

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω πολλα ατομα(normal users) που παιζουν και παραλληλα εχουν στο background ανοιχτο τον browser(επειδη τον ξεχνανε), οποτε πιστευω πως δεν αποτελει εξαιρεση o antonito και σιγουρα θα αξιοποιηθουν τα 16 ;)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6379]antonitos[/MENTION] Σίγουρα να βάλει SSD 120GB και έναν WD Red δίσκο.

Τώρα δεν ξέρω εάν θα χρησιμοποιήσει και τα 2TB ή εάν το 1TB είναι αρκετό.

Επειδή στο System Builder του Eshop γίνεται χαμός, έβαλα κατα προσέγγιση τα υλικά,

αλλά όλα παίρνουν βελτιώσεις ώς προς τις μάκρες και τις εκδόσεις τους.

Τι εννοώ?

Μητρική: Διάλεξε Z97, ότι μάκρα και μοντέλο θέλεις (χρειάζεσαι κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό?)

CPU: 4690Κ είναι οκ, μπορείς να βάλεις και τον απλό 4790 ή ακόμα και 4770 ή 4570.

GPU: 970 μπορείς να βάλεις όποια μάρκα θέλεις, μπορείς να βάλεις όμως και 290X.

Ram: 16GB θέλεις, πάμε για 16GB. Διάλεξε όποια μάρκα θέλεις πάνω από 1600MHz.

Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα και μερικά Crazy Sundays να σώσω τίποτα "έουρος" από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

οι WD Green ειναι οντως πολυ αργοι.

μου δωσανε τον

[h=1]WD Green WD30EZRX 3TB[/h]και παρατηρω πολλα κολληματα στη χρηση σε σχεση με ενα φτηνιαρικο seagate 500Gb που ειχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now