Recommended Posts

Ψάχνω να πάρω ένα τροφοδοτικό 1500W περίπου.

Έχω βάλει στο μάτι το Lepa G1600 λόγω της χαμηλής τιμής του.

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το πάρω?

Έχει κάποιο σοβαρό μειονέκτημα?

Προφανώς δεν περιμένω την ποιότητα

τροφοδοτικών που έχουν την διπλή τιμή από αυτό, αλλά αν είναι να

δώσω 450Ε προτιμώ να βάλω και ένα δεύτερο που έχω παράλληλα

με αυτό που έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το PSU είναι κάτι που το κρατάς και προσωπικά είναι η αρχή ενός καλού συστήματος εγώ θα πήγαινα σε κάτι με λιγότερο W αλλά από επώνυμο brand.

Σε τι σύστημα θα μπει το PSU;

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα έχει μία 295x2 και μία 290x και ένα 4790k. Εντελώς default συχνότητες, αυτή την στιγμή είναι σε ένα RM1000 και τραβάω από τον τοίχο ενώ παίζω παιχνίδια με καλό scaling σταθερά πάνω από 900W ενώ έχει δει μέχρι 1020W.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας λίγο στο skroutz κοντά στην τιμή του Lepa το Antec HCP-1300 μου κάνει καλή σαν επιλογή. Τουλάχιστον το έχω δουλέψει και είναι πολύ καλό. Και το Enermax το 1350W είναι οκ και με αυτό δεν είχα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι λίγο υπερβολή να θέλεις τόσο μεγάλο τροφοδοτικό?

Μήπως με ένα καλό 1200άρι είσαι οκ ή με άλλο ένα 600άρι παράλληλα θα είσαι οκ?

Δες και εδώ: E-SHOP.GR: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - Page 31

1500W: http://www.e-shop.gr/trofodotika-pc-psu-l?table=PER&category=%D4%D1%CF%D6%CF%C4%CF%D4%C9%CA%CF&filter-276=1

1600W: http://www.e-shop.gr/trofodotika-pc-psu-l?table=PER&category=%D4%D1%CF%D6%CF%C4%CF%D4%C9%CA%CF&filter-10564=1

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα silverstone OP 750W το οποίο σκεφτόμουν να βάλω παράλληλα

και να αφήσω επεξεργαστή +295x2 στο RM1000

και 290x+σκληρούς στο OP750.

Τουλάχιστον λέω να το δοκιμάσω πρώτα, πριν αγοράσω κάτι μιας και

από προτείνει ο sofos1990 πλησιάζουμε το 300Ε που είναι σχεδόν τα μισά

από όσα έδωσα για όλες τις καρτες μαζί μεταχειρισμένες

Link to comment
Share on other sites

Το G1600 το είχαν αρκετοί miners, αν το βρίσκεις φθηνό δεν νομίζω να το μετανιώσεις.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Έχω διαβάσει καλά λόγια από miners που τα τρέχουν 24/7 με 4 κάρτες (μπορεί και 5 δεν θυμάμαι)

όχι ένα 2ωρο την μέρα που βαριά παίζω εγώ.

Το ξέρω ότι τα 1600W είναι παραπάνω από αυτά που χρειάζομαι αφού ακόμα και με το 1000W, το σύστημα παίζει απλά δεν

αισθάνομαι άνετα να τραβάω αυτά τα watt από 1000άρη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Έχω διαβάσει καλά λόγια από miners που τα τρέχουν 24/7 με 4 κάρτες (μπορεί και 5 δεν θυμάμαι)

όχι ένα 2ωρο την μέρα που βαριά παίζω εγώ.

Το ξέρω ότι τα 1600W είναι παραπάνω από αυτά που χρειάζομαι αφού ακόμα και με το 1000W, το σύστημα παίζει απλά δεν

αισθάνομαι άνετα να τραβάω αυτά τα watt από 1000άρη.

Τρεις (επί της ουσίας) 290x θέλουν να φάνε. Ακόμα και να μπορείς να την βγάλεις και με 1200άρι και εγώ για 1500 θα κοιτούσα να είμαι άνετος και με αέρα. Τα δύο μικρότερα, θα δουλεύουν μια χαρά απλά στα δύο μικρότερα πρέπει να φτιάξεις ένα καλωδιάκι για το power on και για να ενώσεις δύο γειώσεις.

Πάντως σε περίπτωση χοντρής στραβής, με το ένα psu είσαι πιο σίγουρος για τα protections.

Link to comment
Share on other sites

Gorillako τα super flower μου αρέσουν πολύ και η τιμή του είναι καλή (σε σχέση με τον ανταγωνισμό) και τα θεωρώ

πολύ καλύτερα από το Lepa που κοίταζα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το eshop.

Περιμένω ένα RMA μιας dfi-nf4-lanparty από το 2005 βλέπεις :nevreness:

Edited by Oikopedofagos
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το rma είναι οντως θέμα με αυτούς, αλλα οσον αφορά τα Superflower μην το σκέφτεσαι καν ειναι κορυφή, έξω παίζουν πάρα πολύ μην βλέπεις που εδώ μονοπωλούν τα corsair/coolermaster.

Χτύπα το 1300ρι που εχει κορυφαία τιμή, δεν χρειάζεται να πας για παραπάνω, αν χρειαστείς αργότερα το δίνεις και πας σε μεγαλύτερο!

Δεν ειναι εποχές για περιττά έξοδα :T:

Link to comment
Share on other sites

Gorillako τα super flower μου αρέσουν πολύ και η τιμή του είναι καλή (σε σχέση με τον ανταγωνισμό) και τα θεωρώ

πολύ καλύτερα από το Lepa που κοίταζα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το eshop.

Περιμένω ένα RMA μιας dfi-nf4-lanparty από το 2005 βλέπεις :nevreness:

Συμβαίνει και στα καλύτερα τα σπίτια :P Αλλά από το 2005 έχουν περάσει και 10 χρόνια!

Ναι, τα SuperFlower είναι κορυφαία...νομίζω δεν χρειάζεται να φοβάσαι το RMA.

Και να χαλάσει σου κόβουν πιστωτικό (αργά ή γρήγορα) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now