Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η Google λανσάρει το Android 5.1]http://www.hwbox.gr/images/news_images/google.jpg[/NEWS_IMG] Εδώ και λίγα εικοσιτετράωρα η έκδοση 5.1 του Android Lollipop έχει γίνει διαθέσιμη.

Η Google διέθεσε επίσημα την έκδοση 5.1 του Android Lollipop η οποία φέρνει αρκετές βελτιώσει και προσθήκες. Μια από αυτές είναι το σύστημα ασφαλείας με το όνομα "Device Protection". Το εν λόγω σύστημα λειτουργεί όπως και το Activation Lock της Apple και στην ουσία εάν η συσκευή κλαπεί, θα παραμείνει κλειδωμένη έως ότου ο κάτοχος εισέλθει με τον λογαριασμό Google του.

Επίσης σημαντική προσθήκη είναι η υποστήριξη πολλαπλών καρτών SIM, χαρακτηριστικό σημαντικό για χώρες ανερχόμενων οικονομιών αλλά και HD κλήσεων σε συμβατά δίκτυα κινητής. Τέλος, στο σύντομο μέλλον, η νέα έκδοση θα ξεκινήσει να εμφανίζεται στις συσκευές Nexus και Google Play edition.

[img_alt=Η Google λανσάρει το Android 5.1]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture42858.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην ασχοληθεί η samy να υποστηρίξει τα happy medium, μόνο στα τοπ μοντέλα έχει υποστήριξη και για αυτά το πολύ κανα χρόνο, μετά αντε γεια κάνουν τους κινέζους :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αλήθεια τώρα...αν δεν θέλει η samsung μπορείς να πας στο xda 10 λεπτά υπόθεση είναι μαζί με το rout..αν βλέπω εγώ διαφορά με το note απο 4.4.4 στην lollipop βλέπουν και όλα τα υπόλοιπα κινητά. Ένα παράδειγμα, η lollipop με όλα τα εφέ ενεργοποιημένα είναι πιο γρήγορη από την 4.4.4 με όλα τα εφέ κλειστά και σε android και σε launcher.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τι συσκευή το είδες αυτό, αλλά εγώ δεν το είδα πουθενά στο nexus7. Μήπως τα λες αντίστροφα?Αυτό που είδα εγώ είναι οτι η lollipop με όλα τα εφέ κλειστά ήταν πιο αργή απο την 4.4.4 με όλα ανοιχτά. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αλήθεια τώρα...αν δεν θέλει η samsung μπορείς να πας στο xda 10 λεπτά υπόθεση είναι μαζί με το rout..αν βλέπω εγώ διαφορά με το note απο 4.4.4 στην lollipop βλέπουν και όλα τα υπόλοιπα κινητά. Ένα παράδειγμα, η lollipop με όλα τα εφέ ενεργοποιημένα είναι πιο γρήγορη από την 4.4.4 με όλα τα εφέ κλειστά και σε android και σε launcher.

Σε πιστεύω αλλά nah - δεν ασχολούμαι με root και knox και τρίχες κατσαρές. Δεν θα κάνω εγώ τον developer και μετά δεν παίζει η κάμερα, και δεν έρχονται τα backups και και...

Official παντού. Τους σέβομαι όσους τους ψήνουν οι customιές, αλλά αυτό το urge το εξαντλώ στα linuxάκια μου, στην τσέπη & on the go θέλω να κάνω τα πάντα να γίνονται με όσο λιγότερα "clicks" γίνεται και όσο πιο ανώδυνα μπορώ. Αν μας ρίξει επίσημο χου η samsung, το ξαναβλέπω. :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now