tave

Θόρυβος από nepton 240m

Recommended Posts

Μου ήρθε σήμερα η nepton 240m. Την έβαλα και δουλεύει κανονικά αλλά ακούγετε ένας ήχος σαν τρίξιμο.

Αν πλαγιάσω λίγο το κουτί ο θόρυβος μειώνεται αλλά ακούγεται ακόμη.

Είναι φυσιολογικός ο θόρυβος ή έχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Τριγμός σαν συντονισμός; Μήπως δεν έχεις σφίξει κάποιο fan καλά και συντονίζει;

Η αντλία σε αυτά τα AIO είναι τέρμα ήσυχη, μήπως ακουμπάει κάπου κάποια σωλήνα και μεταφέρει κάποιο θόρυβο; Κούνα ελαφρώς τα πάντα να εντοπίσεις από που έρχεται. Αν πιστεύεις ότι είναι στην αντλία, ασ' το μερικές ώρες να δουλέψει οριζόντια/κάθετα μπας και πρόκειται για κάποιο air pocket. Η αντλία παίρνει 12v όπως πρέπει;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που βάζω υδρόψυξη και τα έκανα όλα αρκετά προσεκτικά.

Δεν είναι σίγουρα από τα φαν. Τα σταμάτησα και τα δύο και ο ήχος ακούγεται ακόμα. Και γενικά κοίταξα όλα τα φαν του κουτιού.

Την αντλία την σύνδεσα για τροφοδοσία πάνω στην μητρική (maximus vii ranger) έχει μια έξοδα ακριβώς ίδια με το cpu fan που γράφει cpu opt.

Νομίζω ότι ο ήχος έρχεται από τον cpu.

Όταν λες να το αφήσω οριζόντια/κάθετα τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που βάζω υδρόψυξη και τα έκανα όλα αρκετά προσεκτικά.

Δεν είναι σίγουρα από τα φαν. Τα σταμάτησα και τα δύο και ο ήχος ακούγεται ακόμα. Και γενικά κοίταξα όλα τα φαν του κουτιού.

Την αντλία την σύνδεσα για τροφοδοσία πάνω στην μητρική (maximus vii ranger) έχει μια έξοδα ακριβώς ίδια με το cpu fan που γράφει cpu opt.

Νομίζω ότι ο ήχος έρχεται από τον cpu.

Όταν λες να το αφήσω οριζόντια/κάθετα τι εννοείς?

Αν στο BIOS / TurboV έχεις κάποια ρύθμιση για χαμήλωμα του συγκεκριμένου "ανεμιστήρα" (εκεί που είναι το pump) βγαλ' την: θέλεις η αντλία να είναι στο 100% (12v).

Το άλλο με το οριζόντια/κάθετα, απλά να αφήσεις το σύστημα να δουλέψει μερικές ώρες σε διάφορες γωνίες, μπας και κάποια φυσαλίδα έχει σκαλώσει κοντά στην αντλία και έτσι το ξεπεράσει...

Link to comment
Share on other sites

Πάνε μέσα απο το Bios πατα F6 για να πάς στα set up τον ανεμιστήρων.

Ότι ρύθμιση έχεις βάλει σε CPU Fan to (1η επιλογή θα τίς δεις δεξιά στην οθόνη σου και στο μέσον ένα γράφημα θα έχει) ) ακριβώς την ίδια παίρνει και η εξοδος CPU Opt αν δηλαδή εχεις CPU Fan =PWR για να ανεβοκατεβάζη ταχύτητα σύμφωνα με την θερμοκρασία της CPU τό ίδιο κάνει και στην CPU Opt κοινός ανεβοκατεβάζει πρακτικά την Τάση (απο 5 εώς 12V).

Πρέπει να δώσεις στην CPU έξοδο τάσης την (κοινός να τσεκάρεις με το mouse cursor >χρωματίζεται η επιλογή θα δείς) την ακριβώς δίπλα επιλογή που έχει (standar) νομίζω την λέει για να δίνει συνέχεια 12V.

CPU και CPU OPT είναι πάνω στο ίδιο κύκλωμα ελέγχου εγώ π.χ. έχω αερόψυξη με 2 fans στην ψύκτρα ο 1ας ανεμιστήρας είναι στην θέση CPU και ο άλλος στην CPU OPT ότι ρυθμιση δώσω μέσα απο BIOS >>ΜΟΝΟ στην CPU επιλογή ακριβώς την ίδια δίνη αυτόματα και στους 2 Fan που έχω, για όλα τα άλλα Fan Port έχει ξέχωρες επιλογές για ρύθμιση.

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% αυτό είναι το πρόβλημα. [MENTION=14021]Hellfire[/MENTION] αυτό σκέφτηκα όταν είπε ο caution για τα 12V της αντλίας.

Τώρα το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω ξεχωριστά τα cpu fan και cpu opt. ( όταν πειράζω το ένα αλλάζει και το άλλο)

Στο cpu opt έχω την αντλία. Στο cpu fan έχω τα δυο fan της nepton (είχε αντάπτορα Υ για να φαίνονται σαν 1 fan).

Αν βάλω την αντλία σε ένα chassis fan και το έχω να δουλεύει μόνιμα τέρμα θα είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Το cpu fan και cpu opt είναι "παντρεμένα" οπότε ναι, άσε τα fans στο cpu fan για να μπορείς να τα ανεβοκατεβάζεις και βάλε την αντλία σε ένα βολικά chassis fan (@100%) ή αν έχεις σε κάποιο ανταπτοράκι κατευθείαν πάνω σε molex για να παίρνει πάντα 12v ;)

Link to comment
Share on other sites

Το cpu fan και cpu opt είναι "παντρεμένα" οπότε ναι, άσε τα fans στο cpu fan για να μπορείς να τα ανεβοκατεβάζεις και βάλε την αντλία σε ένα βολικά chassis fan (@100%) ή αν έχεις σε κάποιο ανταπτοράκι κατευθείαν πάνω σε molex για να παίρνει πάντα 12v ;)

Όπως λέει παραπάνω θα αφήσεις (υποχρεωτικά τα Fans του ψυγείου στο CPU PORT εάν είναι 2 και δεν θες να ζορίζεις σε θέμα Amper την CPU PORT τότε βγάλε το Υ βλάλε 1 ανεμιστήρα στο CPU και τον άλλο στο CPU OPT) 1ια ρύθμιση μέσα απο BIOS και είσαι οκ η 2 ανεμιστήρες θα δουλεύουν ταυτόχρονα με τις ίδιες στροφές ανάλογα την θερμοκρασία της CPU σου.

Και μετά σε όποια FAN PORT σε βολεύει βάζεις την Αντλία και πάλι μέσα απο BIOS (Βλέπεις πάνω στην motherboard ποιό Νούμερο είναι) και τν βάζεις στην STANDAR επιλογή οπότε η αντλία σου θα πέρνει πλέον 12V μόνιμα και θα είσαι οκ.Το ίδιο ισχύει και η επιλογή με το Molex απλά εκεί παίζει ρόλο το τροφοδοτικό σου πόσο "σταθεροποιημένο+ είναι ενώ εάν την βάλεις απο Fan Port έχεις την motherboard (πυκνωτές.διοδικές αντιστάσεις) που βοηθάνε στην καλή απόδοση τάσης/εντασης/ισχύς--V/A/W/ για την σωστή λειτουργία του μοτέρ της αντλίας σου

-Μην με παρεξηγήσεις τεχνικός ηλεκτρονικός στο επάγγελμα (δεν κάνω τον έξυπνο) απλα ετσι είναι η ένοια της εξήγησης :)

Edited by Hellfire
Link to comment
Share on other sites

Τι να παρεξηγήσω.. πάλι καλά να λες που μαθαίνουμε και τίποτα!

Θα ανοίξω το κουτί το απόγευμα και θα γράψω τα αποτελέσματα

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now