kjtzemis

asus r9 280 (ΒΟΗΘΕΙΑ)

Recommended Posts

Παλικάρια εκεί που επαιζα μια χαρά σε μια φαση μαύρισε η οθόνη και έλεγε δεν υπάρχει σήμα.έβγαλα το hdmi απο την tv τπτ το έβγαλαν απο την κάρτα τπτ και εκανα επανεκιννηση και επανυλθε. Τι ηταν αυτό τώρα;δεν πιστεύω να είναι απο αυτά τα προβλήματα με blackscreen που έλεγαν οτι εχουν οι 280χ της asus; :Ο

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστηχως δεν εχω αλλη οθονη.

Εσυ ελεγες για να αλλαζα την οθονη του pc και να την ειχα παντα συνδεδεμενη με dvi μιας και θαταν καλυτερα απο hdmi ε?

Link to comment
Share on other sites

Οχι τωρα εχω απο εκεινη την ωρα που εγραψα το ποστ για το προβλημα εχω βαλει να δοκιμασω καποια παιχνιδια να δω πως τα παει στα full γραφικα και δεν μου ξαναδημιουργησε προβλημα.

Αν μου το ξαναβγαλει θα ψαξω να βρω κανα hdmi to dvi καλωδιο να παρω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα μου ξανά έβγαλε blackscreen έπαιζα παλι mortal kombat x όπως και πριν και μετα απο 20 λεπτά παιχνιδιού εμφανίστηκε παλι η μαύρη οθόνη.θα κοιτάξω και σε αλλά παιχνίδια αν μετα απο κάποια ωρα μου βγάζει και σε εκείνα blackscreen.αλλά τι σκατά να φταίει;να φταίει το hdmi ή να είναι θέμα τις κάρτας; :(

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα και εγώ μήπως ζοριζετε με το mk x και στο 20 λεπτο μαυρίζει γτ δοκιμασία και το bioshock infinite σε όλα ultra έπαιξαν 25 λεπτα και δεν είχα κανένα θέμα.

Θα το κοιτάξω αυτό με υο gpuz.

Το occt που λες τι ακριβώς ειναι;κάνα πρόγραμμα σε ρωταω γτ δεν ξέρω καθόλου τι είναι και πως να το κάνω.

Edit:το τσεκαρα απο google το occt και το βρήκα το κατέβασα και θα γράψω αργότερα ή αύριο το τι έγινε.

Edit2: όλα αυτά που μου ειπες να τσεκαρω έννοεις ενω τρέχω το mk x έτσι;

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα και εγώ μήπως ζοριζετε με το mk x και στο 20 λεπτο μαυρίζει γτ δοκιμασία και το bioshock infinite σε όλα ultra έπαιξαν 25 λεπτα και δεν είχα κανένα θέμα.

Θα το κοιτάξω αυτό με υο gpuz.

Το occt που λες τι ακριβώς ειναι;κάνα πρόγραμμα σε ρωταω γτ δεν ξέρω καθόλου τι είναι και πως να το κάνω.

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

κατεβασε το πηγαινε στην καρτελα gpu κ κατω λεει fps limit 60

αλλαξε το σε 200 κ πατα ΟΝ

αφησε το κανα 20λεπτο να δεις τι γινεται κ καπου καπου ριχνε ενα βλεφαρο στο gpuz για να βλεπεις ποσο ψηλα εχουν παει οι θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα το δοκιμασα επαιξα 35 λεπτα mkx δεν μου εβγαλε μαυρη οθονη και πριν μπω στο παιχνιδι ανοιξα το occt εκανα αυτα που μου ειπες ανοιξα και το gpuz και μπηκα στο παιχνιδι, η θερμοκρασια που εδειξε το gpuz στο περισσοτερο που εφτασε ηταν 57 βαθμους (πριν μπω στο game ηταν 27) τωρα απο το occt τι ακριβως θελεις να σου δειξω ή να σου πω? (μου εβγαλε κατι εικονες μολις το εκλεισα αλλα δεν ξερω τι ειναι σαν καρδιογραφηματα ηταν :P )

Link to comment
Share on other sites

τα fps ηταν κολλημενα στα 200 ? αν ναι δοκιμασε 300

δες τι θερμοκρασιες εχουν τα vrm.. μην κοιτας μονο τον πυρηνα

ολα αυτα βεβαια με το occt

επισης κατεβασε το Unigine_Valley-1.0 κ κανε ενα τεστ με ultra

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ηταν κολλημενα στα 200, που μπορω να το δω αυτο?ανεβαζω μια φωτογραφια παρακατω για να δεις τι εγραφε μπας και καταλαβεις τπτ.

Τα vrm δεν τα προσεξα καθολου ρε γαμωτο και μολις βγηκα απτο παιχνιδι, επαιζα μιαμιση ωρα τωρα. :/

Θα το κατεβασω και αυτο.

EDIT: το ετρεξα και οριστε τα αποτελεσματα. file:///C:/Users/kjtzemis/Downloads/Unigine_Valley_Benchmark_1.0_20150430_1505.html (αν το κανεις copy/paste σε καρτελα σε browser θα ανοιξει, εμενα ανοιγει αν δεν γινει σε σενα πες μου να το στειλω αλλιως).

test.jpg

test_1.jpg

test_2.jpg

test (1).gif

test (1).gif

test (1).gif

57fd0917a54d4_test(1).gif.3b4a1b0c346560

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

στην 3η φωτογραφια πανω αριστερα λεει 18fps

ποσο λεει εκει οταν τρεχεις το occt?

επελεξε ομως το full screen κ μην κοιτας αλλα παραθυρα γτ ειναι σαν να σταματαει το τεστ

Link to comment
Share on other sites

κατσε να ξανα ανοιξω το παιχνιδι και να δω ποσο θα λεει.

το fullscreen εννοουσες για το unigine valley ετσι δεν ειναι?στο προηγουμενο ποστ μου εκανα edit και ανεβασα τα αποτελεσματα.

Edit:τώρα είδα πως το occt έχει να τικαρεις το φουλ σκριν.μάλλον αυτό θα εννοουσες.το εκανα πατησα φουλ σκριν και το έχω αφήσει δεν έχω ανοίξει το παιχνιδι όμως.

Τα fps φτάνουν απο 145 έως 155.

Μετα απο πόση ωρα να το κλείσω αυτό;πρέπει να το δοκιμασω σε φουλ σκριν και με ανοιχτό το παιχνιδι;

image.jpg

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

μονο στο μορταλ κομπατ σου εβγαλε μαυρη οθονη?

το εχεις αγορασμενο η απο τορρεντ ?

τι αλλα παιχνιδια εχεις δοκιμασει με τερμα γραφικα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο στο mortal kombat x μου εβγαλε τις 2 πρωτες φορες μαυρη οθονη απτο 20 λεπτο, τις 2 τελευταιες που επαιξα 35 λεπτα και μιαμιση ωρα την αλλη δεν μου εβγαλε (αλλα ετρεχα το occt, δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο).

Αγορασμενο το εχω το mkx.

Δοκιμασα bioshock infinite σε ολα φουλ (κανα τεταρτακι), wolfenstein the new order ολα φουλ (αλλα 10-15 λεπτα), watch dogs ολα στα high γτ αν ταβαζα ultra ενοχλουσε και δεν ετρεχε οπως θαπρεπε (κανα 10-20 λεπτακια αυτο), witcher 2 ολα φουλ 5-10 λεπτα.

Αυτα δοκιμασα δεν ετρεξα κατι αλλο, απολα αυτα το mkx ειναι το πιο καινουριο και το πιο απαιτητικο λογικα (το οποιο θελει καλυτερο επεξεργαστη απτον δικο μου, δεν ξερω αν παιζει ρολο) αν και το watch dogs βαρυ ειναι και αυτο.

Ολα τα παιχνιδια που ανεφερα ειναι αγορασμενα κανενα απο τορρεντ.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να παιξεις κανονικα ολα τα παιχνιδια κ οχι μονο για 20λεπτα

επισης σε καθε game να εχεις ανοιχτο το gpuz για να βλεπεις τις θερμοκρασιες

αν σου ξανα βγαλει μαυρη οθονη μονο στο μορταλ κομπατ τοτε ισως εχει καποιο bug το παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα βαλω να παιξω για καμποση ωρα καποια παιχνιδια για να δω τι θα γινει.

παντως εχω παιξει αρκετα mkx και δεν μου το εχει ξανα κανει

οσο για το gpuz το εχω παντα ανοιχτο και το gpu temperature φτανει μεχρι 57 βαθμους οπως ειπα και προηγουμενως και τα vrm temperature 1 εως 55-57 βαθμους και το vrm temperature 2 αν θυμαμαι καλα το πολυ να πηγε μεχρι 27-28 (συνηθως αυτο εμενε απο 20-25).

Ειδες μηπως παραπανω το link που εδωσα με τα αποτελεσματα απο το valley benchmark να μου πεις αν ολα ηταν οκ?

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον, επαιξα καμια 1 ωρα με 1 ωρα και κατι το watch dogs μια χαρ ετρεχε το παιχνιδι ουτε blackscreen ουτε τπτ, τσεκαρα το gpuz ανα στιγμες και το ειδα το gpu temp να φτανει εως 60 βαθμους και το vrm1 temp εχω 80 αλλα το vrm2 temp εκει σταθερα στα 25-27.Να τρομαξω με το 80αρι που βαρεσε το vrm1?Με το mkx τα εγραψα παρα πανω τι εγινε και σε ποσους βαθμους εφτασαν.

Αφου επαιξα οσο επαιξα watch dogs το αφησα στο pause για κανα 2ωρω περιπου μπορει και λιγο λιγοτερο, μολις επεστρεψα στο pc και εκατσα να συνεχισω ειδα οτι lagαρε ανα φασει το παιχνιδι ενω τα fps εδειχναν 33-50 αυτο εκανε τα κολληματακια του.Παταω και εγω pause και exit to desktop, εκει μαυρισαν τα παντα δεν μου εδειξε ποτε την επιφανεια εργασιας, παταγα ctrl alt del τπτ παλι (δεν μου εβγαζε ομως στην οθονη πως δεν υπαρχει σημα οπως εδειξε τις δυο φορες που μου πεταξε blackscreen που λογικα παει να πει πως εφαγε φλασια το pc μαλλον επειδη τοχα τοση ωρα το συγκεκριμενο παιχνιδι σε pause).

Δεν προλαβα να δοκιμασω αλλο παιχνιδι σημερα για πανω απο μια ωρα εκτο απο wd και mkx για να δω τι θα γινοτανε και με κανεναν αλλον τιτλο.

Τωρα γτ το εκανε ομως αυτο?ισχυει οτι παιζει να κολλησε γενικα το pc λογο της πολυωρης παυσης του παιχνιδιου (μιας και ειναι και βαρυ παιχνιδι) ή να φταιει η καρτα?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις θεμα με την καρτα φιλε

εγω προσωπικα θα εκανα ενα φορματ, θα περνουσα win 7 ultimate 64bit, θα ετρεχα κανα 2 benchmark κ αν εβλεπα οτι το προβλημα παραμενει τοτε θα εκανα αντικατασταση

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις θεμα με την καρτα φιλε

εγω προσωπικα θα εκανα ενα φορματ, θα περνουσα win 7 ultimate 64bit, θα ετρεχα κανα 2 benchmark κ αν εβλεπα οτι το προβλημα παραμενει τοτε θα εκανα αντικατασταση

Το σκέφτηκα και εγώ για φορμάτ και θα το κάνω δεύτερα ή τριτη αλλά όχι στα 7 στα 8,1 παλι (γτ μου προτεινες win7?).

Τι benchmark να τρεξω αφού κάνω το φορμάτ;αυτά που έχω τρέξει και.μέχρι τώρα δλδ gpuz,occt,και το άλλο το valley;

Το θέμα είναι πως αν φτάσω σε σημείο να κάνω αντικατάσταση θα πάω σε διαφορετική κάρτα και όχι στην asus αλλά στο ίδιο μοντέλο (r9 280) της gigabyte και αν θυμάμαι καλά είχε κάποια παραπάνω χρήματα εκείνη τα οποία δεν έχω αυτή την στιγμή εκτός και αν τους ξεκίνησω την παρλα και τους ψησω (δεν ξέρω και αν γίνετε κιόλας) να μου την στείλουν χωρις παραπανω έξοδα.:/

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αμα θελεις βαλε κ win 8.1 δεν υπαρχει θεμα

ναι τρεξε ολα τα bench κ μπες να δεις τι γινεται στα υπολοιπα παιχνιδια

αν μπορεις ομως καλυτερα να δοκιμασεις πρωτα την καρτα σου σε αλλον υπολογιστη κ υστερα να πας για φορματ κλπ

Link to comment
Share on other sites

αμα θελεις βαλε κ win 8.1 δεν υπαρχει θεμα

ναι τρεξε ολα τα bench κ μπες να δεις τι γινεται στα υπολοιπα παιχνιδια

αν μπορεις ομως καλυτερα να δοκιμασεις πρωτα την καρτα σου σε αλλον υπολογιστη κ υστερα να πας για φορματ κλπ

Ωραία.

Λογικά θα πάω για φορμάτ γτ δεν έχω την δυνατότητα να την δοκιμασω κάπου αλλου την κάρτα...ενα φιλαρακι θα μπορούσε να με βοηθήσει που έχει καλό σταθερό pc αλλά είναι φοιτητής σε αλλη πόλη οποτε πάω για φορμάτ και να δω τι θα γίνει.

Υι ακριβώς πρέπει να προσεξω στα συγκεκριμένα benchmarks;πχ στο gpuz είναι μεγάλες οι θερμοκρασίες (τις ανέφερα παραπανω), στο occt δεν έχω καταλάβει καν τι πρέπει να προσεξω και στο unigine valley εκανα το τεστ σε όλα ουλτρα και εβαλα σε ενα προηγούμενο ποστ τα αποτελεσματα (δεν ξέρω αν το εχεις δει, αν όχι μπορείς να το τσεκαρεις μια να μου πεις ή αν δεν το βρίσκεις να το ξανά κάνω και να σου στείλω ειτε εδώ είτε σε πμ τα αποτελεσματα; ).

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now