kjtzemis

asus r9 280 (ΒΟΗΘΕΙΑ)

Recommended Posts

Χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας, μου ηρθε σημερα η καρτα την εβαλα πανω και την συνδεσα με hdmi το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω να φτιαξω με τιποτα τα χρωμματα και γενικα την αναλυση της οθονης, ναι μεν το εχω επιλεξει στα 1920χ1080 αναλυση μικρο μεγεθος παραθυρων/γραμματοσειρας εχω κατευασει και τα τελευταια drivers απο το ιντερνετ ειχα βαλει και πιο πριν τα drivers απτο δισκακι της καρτας αλλα τιποτα.

Τα χρωμματα φενοντε πιο σκουρα να τα πω πιο αψυχα δεν μπορω να τα παρομοιασω, τα γραμματα φενοντε καπως πιο θολα και πιο πιξελιασμενα και δεν μου δεχετε το 16:9 στην tv/monitor ουτε το σκαναρισμα ουτε τπτ σε ολα μου εμφανιζει μαυρο πλαισιο στις ακρες, το μονο που μου δεχετε ειναι το cinema zoom +1 που ερχετε στα ισια της η οθονη αλλα ολα αυτα αφου ανοιξει το pc και εμφανιστη η επιφανεια εργασιας, στην αρχη που βγαζει τα ασπρα γραμματα και εκει οπου εμφανιζει την εικονα απο την μητρικη και λεει πιο κουμπι ειναι για τα bios κοβει πολυ απο τα γραμματα και απο την οθονη.

Τι ακριβως γινετε γιατι κοντευω να σκασω.

Link to comment
Share on other sites

hardware του pc να φανταστω εννοεις?

cpu: intel 15 2500

ram: 8 gb

gpu: asus r9 280

motherboard: ASUS P8H67-M

tv/monitor: LG FLATRON M2762DP 27"

windiows 8.1 64bit

αναλυση εβαλα πατωντας στην επιφανεια εργασιας δεξι κλικ αναλυση και διαλεξα 1920χ1080 rerfesh rate τι εννοεις και απο που μπορω να το επιλεξω αυτο?

στην συγκεκριμενη tv το ειχα το pc και με την πρηγουμενη καρτα αλλα την ειχα συνδεμενη με rgb καλωδιο (ξερεις το κλασσικο με το μπλε φις) και ολα ηταν τελεια, και τα χρωμματα και ολα.

επισης dynamic contrast και aspect ratio ουτε ξερω τι ειναι αλλα μπορω να βρω καπου ξερω και εγω τιποτα αριθμους ή οτι αλλο ειναι το καθενα τους για να στου γραψω?

Υ.Γ,παντως μεσα σε παιχνιδι δεν εχω κανενα προβλημα, δοκιμασα λιγο τωρα το mortal kombat και πηγαινε τελεια.το ολο θεμα ειναι σε αυτα που αναφερθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παλικαρια σορρυ για την καθυστερηση απλα χθες απο ενα σημειο και μετα δεν ημουν σε θεση να κατσω να ασχολειθω κιαλλο γιατι μεποιασε πονοκεφαλος.

Θα σας αναφερω τωρα ποια βηματα ακολουθησα και τι εγινε (παλι δεν βρηκα ακρη βασικα).

Ξεκινοντας διαβασα τον συγκεκριμενο οδηγο που θα σας δωσω με link και απεγκατεστησα τους παλιους drivers της nvidia αλλα αργοτερα και της amd που ειχα βαλει μεσα χωρις να ξερω οτι επρεπε να απεγκαταστησω τους προηγουμενους.

Σωστή απεγκατάσταση & εγκατάσταση drivers (οδηγών) για την κάρτα γραφικών μας - Kάρτες Γραφικών & 'Hχου - Insomnia.gr

Μολις εκανα απεγκατασταση και τους amd και αφαιρεθηκαν τα παντα μου εμεινε μονο ενα προγραμμα μεσα το οποιο δεν μου το εμφανιζε πουθενα στον πινακα ελεγχου για απεγκατασταση, ειναι το AMD Gaming Evolved, αυτο το αναφερω μιας και μου ειπε ο [MENTION=14182]FarmaS[/MENTION] μολις βαλω τους καινουριους drivers να πατησω προσαρμοσμενη εγκατασταση και να ξετικαρω το συγκεκριμενο προγραμμα [MENTION=14182]FarmaS[/MENTION] αυτο ηθελα να σου πω οτι εκανα την εγκατασταση το ξετικαρα αλλα υπηρχε ειδη μεσα στον υπολογιστη η εγκατασταση σου δυστηχως, δεν ξερω αν δημιουργει αυτο καποιο προβλημα).

Μετα [MENTION=3690]stefanos1992[/MENTION] εκανα αυτο που μου εδειξες στην παραπανω εικονα αλλα δεν το εβαλα στο 0% το πηγα ενα κλικ πιο δεξια απο την μεση ετσι ωστε να ερθει η οθονη στα ισια της και να φυγουν τα μαυρα πλαισια δεξια αριστερα πανω και κατω (αν το πηγαινα στο 0% κρυβονταν και η εναρξη και γενικα μεγαλο μερος της επιφανειας εργασιας).

Αφου εχω κανει ολα αυτα εχω ακομα το ιδιο προβλημα τα χρωμματα δεν ειναι τοσο εντονα οι γραμματοσειρες ειναι πιο θολες, επισης οταν αφαιρεσα ολους τους drivers και δεν ειχα περασει ακομα κανεναν μεσα τα παντα και τα χρωματα και οι αναλυσεις και τα γραμματα ηταν πεντακαθαρα μεχρι που ξανα εβαλα τους τελευταιους drivers της AMD και ξανα εγιναν ολα σκατα.

Τα παιδια στο ινσομνια μου εγραψαν οτι ισως υπαρχει θεμα με το hdmi, αλλοι ειπαν πως δεν φταει το hdmi της tv αλλα της καρτας διοτι οι θυρες hdmi των amd ειναι περα βρεχει (δεν ξερω αν ισχυει), θα το δοκιμαζα με dvi που μου ειπαν και εκει αλλα δυστηχως η tv μου δεν εχει υποδοχη για dvi καλωδιο.

Τι σκατα πρεπει να κανω για να γινουν οπως πριν γτ κοντευω να τρελαθω. :/

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογές του monitor με το που έβαλες το hdmi σου άνοιξε μια επιπλέον επιλογή.

θα πας menu,μετά επόμενο μενού.Εικόνα,εκεί θα βρείς την επιλογή στάθμη μαύρου.Θα το βάλεις στο υψηλό και πες μας.

Για τις γραμματοσειρές και την θολούρα,στο ίδιο menu πιο πάνω από την στάθμη μαύρου σου έχει ευκρίνεια.Αν το βάλεις στο 5 έρχεται στα ίσια του?

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω μόλις γυρίσω σπίτι φιλε μου γτ αυτή την στιγμη είμαι εξω για δουλειές.πάντως δεν μου εμφάνισε τπτ μόλις συνεδεσα το hdmi.μια παρατήρηση δεν είναι monitor είναι tv απλα το ανέφερα μήπως επαιζε κάποιο ρολο πάντως θα μπω και θα κάνω τις ρυθμίσεις που μου ειπες και θα επανελθω στο θέμα για να γράψω το τι έγινε.

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εκεί είναι το πρόβλημα.Στις ρυθμίσεις tv-monitor.

Απλά θα στα έχει λίγο διαφορετικά στο menu.

Menu-Picture-Picture Wizard.

Adjust Black level, White level, Colour.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος θα το δοκιμασω και αυτό και ας ελπισω να φτιαχτεί .

Να ρωτησω κάτι εγώ τώρα υπάρχει καλώδιο που να συνδεετε με hdmi ή rgb στην tv και να καταλήγει σε dvi για την κάρτα για να δω αν θα αλλαξει τπτ μπας και οντως έχουν θέμα οι amd με τα hdmi τους;

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το gaming evolved δεν παιζει καποιο ρολο στο προβλημα απλα στο ειπα για να μην το κανεις εγκατασταση.. ειναι ακυρο προγραμμα δεν χρειαζεται

στο amd catalyst εχει μια καρτελα π λεει οι ψηφιακες επιπεδες οθονες μου

για κανε ενα τσεκ μηπως ειναι απο εκει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω και αυτό αλλά πρωτα θα δω τις ρυθμίσεις που μου έγραψε το παλικάρι παραπανω και αν δεν γίνει κάτι θα κοιτάξω και εκεί που μου ειπες αν και δύσκολα θα βρω άκρη απο εκεί μέσα γτ κοίταξα και εκεί χθες αλλά στα γρήγορα.

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος θα το δοκιμασω και αυτό και ας ελπισω να φτιαχτεί .

Να ρωτησω κάτι εγώ τώρα υπάρχει καλώδιο που να συνδεετε με hdmi ή rgb στην tv και να καταλήγει σε dvi για την κάρτα για να δω αν θα αλλαξει τπτ μπας και οντως έχουν θέμα οι amd με τα hdmi τους;

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

θέμα οι amd με τα hdmi τους δεν έχουν.

Ίσα ίσα στα χρώματα ίσος να έχουν και καλύτερη απεικόνιση σε hdmi πάντα.

Από κι και πέρα να έχει πρόβλημα η δική σου κάρτα στο hdmi?

Θα περίμενα αλλα προβλήματα με ελαττωματική hdmi θήρα και όχι σκούρα χρώματα.

Μην αγοράσεις ακόμα άλλο καλώδιο.5-10 euro έχει αλλα παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

θέμα οι amd με τα hdmi τους δεν έχουν.

Ίσα ίσα στα χρώματα ίσος να έχουν και καλύτερη απεικόνιση σε hdmi πάντα.

Από κι και πέρα να έχει πρόβλημα η δική σου κάρτα στο hdmi?

Θα περίμενα αλλα προβλήματα με ελαττωματική hdmi θήρα και όχι σκούρα χρώματα.

Μην αγοράσεις ακόμα άλλο καλώδιο.5-10 euro έχει αλλα παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις ακόμα.

Οκ θα κοιτάξω τιε ρυθμίσεις αλλά τουλαχιστον υπάρχει τέτοιο καλώδιο παλι καλά.

Θα έχει μεγάλη διάφορα στην εικόνα ενα τέτοιο καλώδιο απο το κανονικό dvi που είναι και τα δυο Φις ίδια;

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσος να μην έχεις ήχο μετά..

Η συνδεση απο pc σε tv με καλωδιο DVI το HDMI μεταφερει μονο εικονα.

Αν και η Amd έχουν δικό τους propertiary adaptor που μεταφέρει και ήχο.

Πάρε από φίλο πρώτα για δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει να βγάζει ήχο γτ έχω ειδη ηχεία συνδεμένα πανω στο pc.

Η ποιότητα θαναι καλη όμως σε ενα τέτοιο καλώδιο ή θα έχει μεγάλη διάφορα σε σχέση με το καθαρό dvi;

Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε μου τωρα μολις γυρισα σπιτι και θα κοιταξω τις ρυθμισεις που μου ειπες.

Ναι μπορω να σου βγαλω φωτογραφια αλλα ξκαλυτερα θα κανω prt screen γτ με το κινητο δεν νομιζω να καταλαβαιτε και πολλα πραγματα, τι ακριβως θελεις να βγαλω φωτογραφια?

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογές του monitor με το που έβαλες το hdmi σου άνοιξε μια επιπλέον επιλογή.

θα πας menu,μετά επόμενο μενού.Εικόνα,εκεί θα βρείς την επιλογή στάθμη μαύρου.Θα το βάλεις στο υψηλό και πες μας.

Για τις γραμματοσειρές και την θολούρα,στο ίδιο menu πιο πάνω από την στάθμη μαύρου σου έχει ευκρίνεια.Αν το βάλεις στο 5 έρχεται στα ίσια του?

Την σταθμη μαυρου την εβαλα στο υψηλο αλλα δεν γραφει πουθενα ευκρινεια, τα μονα που γραφη πανω απο την σταθμη μαυρου ειναι "δυναμικη αντιθεση,δυναμικο χρωμα,μειωση θορυβου,gamma και σταθμη μαυρου (δλδ αυτο που εβαλα σε υψηλο)", ολα αυτα ηταν μεσα στο μενου εικονα και στην επιλογη προηγμενος ελεγχος, επισης μεσα στο μενου εικονα ειχε αναλογια οθονης (το γυρισα απο 16:9 σε μονο σκαναρισμα και ετσι εβαλα την επιλογη που μου ειπε το παλικαρι παραπανω στο 0 και ηρθε στα ισα της), λειτουργια cinema που το εχω κανονικη (χρηστης), φωτισμος 70, αντιθεση 90, φωτεινοτητα 50,οξυτητα 60, χρωμα 50, αποχρωση 0, θερμοκ. χρωματος 0.

Link to comment
Share on other sites

το gaming evolved δεν παιζει καποιο ρολο στο προβλημα απλα στο ειπα για να μην το κανεις εγκατασταση.. ειναι ακυρο προγραμμα δεν χρειαζεται

στο amd catalyst εχει μια καρτελα π λεει οι ψηφιακες επιπεδες οθονες μου

για κανε ενα τσεκ μηπως ειναι απο εκει το προβλημα

Σου ανεβαζω 5 φωτογραφιες για να δεις τις ρυθμισεις οπου μου εχει επιλεγμενες γτ εγω δεν καταλαβαινω μια.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έχεις επιλέξει cinema mode.

Για δοκίμασε και τα υπόλοιπα.

Το πρώτο λογικά θα είναι και το καλύτερο σε λειτουργία pc.

Vivid Strengthen the contrast, brightness, colour and sharpness

Cinema Optimizes video for watching movies

Στις φωτογραφίες δεν βλέπω πάντως θολούρα στα γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έχεις επιλέξει cinema mode.

Για δοκίμασε και τα υπόλοιπα.

Το πρώτο λογικά θα είναι και το καλύτερο σε λειτουργία pc.

Vivid Strengthen the contrast, brightness, colour and sharpness

Cinema Optimizes video for watching movies

Στις φωτογραφίες δεν βλέπω πάντως θολούρα στα γράμματα.

Δεν ειχα επιλεγμενο cinema mode απλα στις ρυθμισεις της οθονης το "λειτουργια cinema" το εχει σαν τιτλο πατας εκει και σου εμφανιζει ρυθμισεις οπως "εντονη (χρηστης),κανονικη (χρηστης) αυτο δλδ που ειχα,σινεμα,αθλητισμος,παιχνιδι,expert 1,expert 2" το αλλαξα αυτη την στιγμη το εβαλα σε σινεμα και τα γραμματα ηρθαν τελεια οπως ηταν πριν πεντακαθαρες γραμματοσειρες και ολα, επισης στο expert 2 γινονταν ολα πολυ καλα παλι αλλα ειπα να αφησω το σινεμα, οι διαφορες τους ηταν στα νουμερα αναλογια κλπ που εγραφα παραπανω, και την σταθμη μαυρου του την αφηνο στο χαμηλο οπως την εχει γτ στο υψηλο κατι με χαλαει.

Στις φωτογραφιες δεν μπορεις να το εντοπισεις πολυ ευκολα το θεμα που ειχα ενω απο κοντα εγω το καταλαβαινα, εβλεπα τα γραμματα αρκετα πιξελιασμενα.ας ελπισω τωρα στο σινεμα να μην εχω θεμα και φαινοντε πιο σκουρα τα χρωματα μεσα στα παιχνιδια.

Ολα αυτα που εγραψες στα αγγλικα τι ειναι? :culpability::distracted:

Link to comment
Share on other sites

Μολις το δοκιμασα τωρα που ειναι ολα κομπλε το εβαλα rgb full αλλα δεν μπορεσα να διακρυνω καμια διαφορα και ετσι το αφησα εκει που ηταν. :/

Link to comment
Share on other sites

Είναι τι κάνουν πχ δυο λειτουργίες.

Η cinema και η ζωντανή- έντονο στη περίπτωση.

Με dvi είναι όλα κομπλέ στα χρώματα?Αν ναι δεν βλέπω κανέναν λόγο να έχεις hdmi από την στιγμή που δεν χρησιμοποιείς τον ήχο του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω dvi καλωδιο γτ δεν εχει υποδοχη η tv μου για dvi (θα χρεισημοποιουσα το rgb αλλα δεν εχει τετοια υποδοχη η καρτα) γιαυτο και το εχω συνδεσει με hdmi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now