GiannisSma

Πρόβλημα(?) με Gembird WNP-RP-003.

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω ένα Gembird WNP-RP-003 wifi repeater. Από το σήμα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, το θέμα είναι η ταχύτητα! Δεν ανεβάζει πάνω απο 4mbps στην καλύτερη και μέσο όρο έχω 2mbps. Με μία αναζήτηση στο google βρήκα ότι αυτά τα repeater χρησιμοποιούν την ίδια συχνότητα και κανάλι για να αναμεταδώσουν το σήμα με αυτά του ρουτερ και έτσι δεν μπορούν να ανεβάσουν παραπάνω ταχύτητα.

Ισχύει κάτι τέτοιο? Ποια ακριβώς η διαφορά αυτού του repeater με τα κάποια ακριβότερα τα οποία λένε dual chanel? Εκείνα αναμεταδίδουν σε διαφορετικό κανάλι και συχνότητα από το ρούτερ και έτσι μπορεί να ανεβάσει την ίδια ταχύτητα όπως όταν συνδέομαι απευθείας στο ρουτερ?

Link to comment
Share on other sites

Το repeater απλα σου ενισχυει το σημα ως προς την ποιοτητα, οχι ως προς την ταχυτητα.

Αν εκει που εχεις βαλει το repeater, το ιδιο το repeater πιανει 4mbps τοσο θα ειναι και

η ταχυτητα που δινει και σε σενα, απλα αντι να εχεις 40% ποιοτητα θα εχεις 100%.

Για να διορθωσεις τη ταχυτητα πρεπει να μοιρασεις τις αποστασεις του repeater αναμεσα

σε σενα και το ρουτερ, ωστε να σου ρθει η αναλογια ταχυτητας/ποιοτητας σε καλυτερα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Το repeater απλα σου ενισχυει το σημα ως προς την ποιοτητα, οχι ως προς την ταχυτητα.

Αν εκει που εχεις βαλει το repeater, το ιδιο το repeater πιανει 4mbps τοσο θα ειναι και

η ταχυτητα που δινει και σε σενα, απλα αντι να εχεις 40% ποιοτητα θα εχεις 100%.

Για να διορθωσεις τη ταχυτητα πρεπει να μοιρασεις τις αποστασεις του repeater αναμεσα

σε σενα και το ρουτερ, ωστε να σου ρθει η αναλογια ταχυτητας/ποιοτητας σε καλυτερα επιπεδα.

Ωραία θα το κοιτάξω και αυτό να το πάω πιο κοντά στο ρούτερ. Αλλά ιδού η απορία: εφόσον στον υπολογιστή πιάνω 2 γραμμες σήμα έχω 12.5mbps το repeater εκεί που το έχω είναι σχεδόν στην μέση ας πούμε και στην σελίδα του που βλέπω τα διαθέσιμα δίκτυα αυτό που θέλω να κάνω repeat το πιάνει 3 γραμμές. Πως γίνεται να είναι πιο κοντά και να έχει στην καλύτερη 4 που σπάνια ανεβάζει τόσο και το pc πιο μακριά με πιο ασθενή σήμα έχει 12.5 σταθερά?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει πολλες γραμμες δεν σημαινει οτι εχει και καλυτερη ποιοτητα σηματος.

Εχε μονο αυτο στο νου σου και προσπαθησε να πας πιο κοντα το repeater στο ρουτερ

και ξαναδοκιμασε.

Αν εχεις 4 γραμμες και ποιοτητα στο 30% ειναι πολυ χειροτερο απο το 3 γραμμες στο 60%.

Μπορει με τις 4 γραμμες να εχεις μια ταχυτητα 50mbps αλλα θα εχεις χαμενα πακετα,

αυτο μεταφραζεται και σε κολληματα στο web surfing αλλα και περισσοτερη ωρα στο dling...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει πολλες γραμμες δεν σημαινει οτι εχει και καλυτερη ποιοτητα σηματος.

Εχε μονο αυτο στο νου σου και προσπαθησε να πας πιο κοντα το repeater στο ρουτερ

και ξαναδοκιμασε.

Αν εχεις 4 γραμμες και ποιοτητα στο 30% ειναι πολυ χειροτερο απο το 3 γραμμες στο 60%.

Μπορει με τις 4 γραμμες να εχεις μια ταχυτητα 50mbps αλλα θα εχεις χαμενα πακετα,

αυτο μεταφραζεται και σε κολληματα στο web surfing αλλα και περισσοτερη ωρα στο dling...

Ναι το ξέρω αυτό με την ποιότητα και ότι οι γραμμές σαν ένδειξη είναι υποκειμενική αλλά το ανέφερα για να μπορέσω να εξηγήσω λίγο τι παίζει πάνω κάτω με τα σήματα.

Το δοκίμασα αυτό με το να το πάω πιο κοντά στο ρουτερ και έπιασα 8,50mpbs αλλά πάλι το έβαλα στην θέση που το είχα γιατί εκεί που το έβαλα το δοκίμασα μόνο για να το πάω πιο κοντά με μπαλαντέζα οπότε δεν μπορεί να μείνει εκεί. Για το άλλο με τα dual chanel που υπάρχουν στην αγορά ποιες είναι οι διαφορές δηλαδή με τα απλά(προφανώς signle chanel)?

Link to comment
Share on other sites

Καμια ουσιαστικη.

Απλα μπορει να πιασει σημα στα 2.5Ghz (δλδ σε b/g protocol) και να δινει στα 5Ghz (δλδ, a/c/n protocol).

Εχε υπ' οψην σου ομως οτι οσο ανεβαινεις στα GHz μικραινεις στην αποσταση που καλυπτει το φασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καμια ουσιαστικη.

Απλα μπορει να πιασει σημα στα 2.5Ghz (δλδ σε b/g protocol) και να δινει στα 5Ghz (δλδ, a/c/n protocol).

Εχε υπ' οψην σου ομως οτι οσο ανεβαινεις στα GHz μικραινεις στην αποσταση που καλυπτει το φασμα.

Μάλιστα.. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως και σκέφτομαι να το βολέψω κάπου κοντά σχετικά στο ρουτερ και να το συνδέσω με καλώδιο και να το κάνω AP. Εκεί θα μου δίνει την μέγιστη ταχύτητα ή πάλι τα ίδια? Το σκέφτηκα αυτό εφόσον το πήγα κοντά και ανέβασε ταχύτητα αφού θα είναι με καλώδιο θα μπορεί να μου μεταδίδει μετά ασύρματα την μέγιστη που πιάνει με καλώδιο(την μέγιστη της γραμμής δηλαδή μέσο όρο 12,5mbps πολύ σπάνια λίγο παραπάνω). Ισχύει αυτό ή παίζει τίποτε άλλο με τα AP?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε παιζει κατι αλλο. Αν το συνδεσεις με καλωδιο απευθειας απο το ρουτερ μετα

ειναι καθαρα θεμα ρυθμισεων για το ποσο θα αποδοσει. Κανονικα παντως θα πρεπει

να πιανεις φουλλ ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε παιζει κατι αλλο. Αν το συνδεσεις με καλωδιο απευθειας απο το ρουτερ μετα

ειναι καθαρα θεμα ρυθμισεων για το ποσο θα αποδοσει. Κανονικα παντως θα πρεπει

να πιανεις φουλλ ταχυτητα.

Πολύ ωραία! Θα το δοκιμάσω και θα δω τελικά τι από τα δύο θα κάνω και θα ενημερώσω εδώ στο θέμα για το τι επέλεξα από τους δυο τρόπους τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now