MetallicGR

Η AMD Radeon R9 390X θα είναι η νέα 290X με 8GB GDDR5

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η AMD Radeon R9 390X θα είναι η νέα 290X αλλά με 8GB]http://www.hwbox.gr/images/news_images/amd2.jpg[/NEWS_IMG] Όπως είχε γίνει γνωστό και νωρίτερα, η 390X θα είναι στην ουσία ίδια με την Hawaii 290X αλλά με τη διπλάσια μνήμη GDDR5.

Στα 8GB ανέρχεται η μνήμη της επερχόμενης Radeon R9 390X, η οποία θα φέρει τον Hawaii XT πυρήνα όπως ακριβώς και η 290X που μας συνοδεύει από το 2013. Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει γνωστό εάν η κάρτα γραφικών θα έρχεται με διαφορετικής σχεδίασης σύστημα ψύξης από την πρώτη υλοποίηση, όμως το όνομά της εμφανίστηκε ήδη σε πολλά site γνωστών κατασκευαστών (ASUS, HIS). Επίσης εμφανίστηκαν πολλά ακόμη μοντέλα της ίδιας σειράς όπως οι ASUS STRIX R9380-OC-2GD5, η ASUS STRIX-R9370-OC-4GD5 και η ASUS STRIX-R7360X-DC2OC2-2GD5.

Οι πληροφορίες αυτές επιβεβαιώνουν για άλλη μια φορά το γεγονός ότι οι δύο μεγάλες κάρτες του lineup, κωδικής ονομασίας Fiji της AMD θα έχουν δική τους μοναδική ονομασία, με την Titan να είναι το πιο πρόσφατο παράδειγμα στη βιομηχανία. Εκτός από αυτά, η τιμή της 290X, πλέον 390X, είναι επόμενο πως θα ακολουθήσει πτωτική τάση και αναφερόμαστε σε όσες φέρουν την παλιά ονομασία.

Update 26-5:

Στη τρίτη φωτογραφία εμφανίζονται οι ονομασίες των καρτών (όπως θα φαίνονται στο GPU-Z, μέσα από leaked drivers της AMD. Σημειώνεται ότι δε φαίνονται οι καινούριες Fiji.

[img_alt=Η AMD Radeon R9 390X θα είναι η νέα 290X αλλά με 8GB]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture46128.png[/img_alt]

Φωτογραφία της Fiji GPU και το όνομα θα είναι πιθανότατα και το μοντέλο της.

[img_alt=Η AMD Radeon R9 390X θα είναι η νέα 290X αλλά με 8GB]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture45962.png[/img_alt]

[img_alt=Η AMD Radeon R9 390X θα είναι η νέα 290X αλλά με 8GB]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture46137.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, για να τα λέμε όλα το rebrand της τωρινής 295 Χ2 με liquid cooling system ποιο θα είναι μήπως το 395 Χ2 με επίσης liquid cooling system? Και αν ναι πόσο ΗBM memory θα έχει 4 ή 8 GB γιατί αν είναι 4 δεν άξιζει νομίζω. Επίσης από fps δεν έχουμε κάποια πληροφορία ακόμα πόσο θα πιάνει το θηρίο της AMD? Η titan x πιάνει 60 fps στο Witcher 3 αυτή θα είναι καλύτερη η χειρότερη ιδού η απορία...

Εντωμεταξυ έχω μπερδευτεί τελικά το Hbm που θα βγάλουν θα είναι στα 4 η 8 Gb

Κ@@λωμένος amd και θέλω να στήσω ένα ριζικο pc αλλά έχω μπερδευτεί με την nvidia έχω μίσος;) θέλω να εκμηδενισει την titan x η AMD.

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, για να τα λέμε όλα το rebrand της τωρινής 295 Χ2 με liquid cooling system ποιο θα είναι μήπως το 395 Χ2 με επίσης liquid cooling system? Και αν ναι πόσο ΗBM memory θα έχει 4 ή 8 GB γιατί αν είναι 4 δεν άξιζει νομίζω. Επίσης από fps δεν έχουμε κάποια πληροφορία ακόμα πόσο θα πιάνει το θηρίο της AMD? Η titan x πιάνει 60 fps στο Witcher 3 αυτή θα είναι καλύτερη η χειρότερη ιδού η απορία...

Εντωμεταξυ έχω μπερδευτεί τελικά το Hbm που θα βγάλουν θα είναι στα 4 η 8 Gb

Κ@@λωμένος amd και θέλω να στήσω ένα ριζικο pc αλλά έχω μπερδευτεί με την nvidia έχω μίσος;) θέλω να εκμηδενισει την titan x η AMD.

Δεν έχει ειπωθεί τίποτα για τον διάδοχο της 295x2.

Οι επιδόσεις της δεν έχουν γίνει γνωστές και το μόνο που έχουμε είναι αυτό.

Η Fiji XT θα έχει 4GB. Η NVIDIA θα δείξει πιθνότατα του χρόνου νέες κάρτες με HBM2 και η AMD ίσως κάνει ένα refresh της Fiji με 8GB.

Μέχρι τότε περιμένουμε τη Computex και την E3. Και στις δύο θα είμαστε παρόντες, Ταϊβάν και Λος Άντζελες αντίστοιχα με υλικό. :)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο η 295 αξίζει ? Βασικά ξέρουμε τι fps σηκώνει ? γιατί δεν γουστάρω να σκάσω πάνω από 1.000 σε κάρτα. Αυτή με το liquid cooling system?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο η 295 αξίζει ? Βασικά ξέρουμε τι fps σηκώνει ? γιατί δεν γουστάρω να σκάσω πάνω από 1.000 σε κάρτα. Αυτή με το liquid cooling system?

Ε και εσύ, μην κάνεις γυφτιές, ή δίνεις ?1000+ για κάρτα ή μείνε καλύτερα με την ενσωματωμένη.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε περιμένουμε την 395χ2 με υδροξυξη και hbm sta 12 Gb να γουστάρουμε όταν συμβεί αυτό. Τι είναι η nvidia πιο μαγκισσα από την amd που κοπαναει 12 Gb NVRAM δεν το κατάλαβα. Αντε να χαθούν λέω εγώ. Συμβιβαζομαι και με την 390χ οκ αλλά 4 Gb ρε παιδιά δεν γ...ε κανείς. Anyway τώρα εγώ ψάχνομαι για κάτι ριζικο ασπουμε για τα επόμενα 10 χρόνια να μην κάνω αναβάθμιση τέτοια φάση.

Link to comment
Share on other sites

Anyway τώρα εγώ ψάχνομαι για κάτι ριζικο ασπουμε για τα επόμενα 10 χρόνια να μην κάνω αναβάθμιση τέτοια φάση.

:hehe: Συνέχισε δηλώνω fan σου. Αν δεν τρολάρεις ή είσαι παντελώς άσχετος ή κάτι άλλο δεν πάει καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Άμα ξέρεις τι αγοράζεις και προσέχεις και λίγο νομίζω ναι. Εντάξει όχι 10 5-6 σίγουρα

Σημείωσε την ημερομηνία που θα αγοράσεις την κάρτα και μίλα μου σε 5-6 χρόνια να πεθάνω στα γέλια με το τι θα παίζεις. Δεν έχει καμία σχέση με προσοχή έχει να κάνει με το κόσμο της πληροφορικής που δεν αντέχει στο gaming για πάνω από 3 χρόνια.. Τώρα αν εσύ θέλεις να ρίξεις όλα τα φίλτρα στο πάτο και να παίζεις 2-3 αναλύσεις κάτω από την οθόνη σου για να κρατήσεις την ίδια κάρτα πάω πάσο. Φυσικά έχει σημασία τι παιχνίδια παίζεις αλλά φαντάζομαι για να μιλάμε για κάρτα του χιλιάρικου δεν μου μιλάς για παιχνίδια χωρίς βαρβάτα γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

:hehe: Συνέχισε δηλώνω fan σου. Αν δεν τρολάρεις ή είσαι παντελώς άσχετος ή κάτι άλλο δεν πάει καλά :)

cebaceb1cf81ceb1cebbceb1ceb9ceba.jpg?w=700

Άμα ξέρεις τι αγοράζεις και προσέχεις και λίγο νομίζω ναι. Εντάξει όχι 10 5-6 σίγουρα

Ε εντάξει μόνο 50% διαφορά. Στο επόμενο post περιμένουμε 2-3 χρόνια. Exponential decay και τέτοια.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now