andreas_geo80

Αγορά νέου ηλεκτρονικού υπολογιστή με 3 οθόνες - 2015

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. :peaceful:

Συγχαρητήρια σε όλους για την εξερετική δουλειά που κάνετε στο forum και προσφέρετε βοήθεια ο ένας στον άλλο.

'Οπoτε μπορώ και βρίσκω ελέυθερο χρόνο,παρακολουθώ συχνά μερικές από τις αναρτήσεις που κάνετε τον τελευταίο καιρό χωρίς όμως να συμμετέχω ενεργά και για να πώ την αλήθεια είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum και ζητάω βοήθεια.

Χρειάζομαι την γνώμη σας σχετικά με την αγορά ενός νέου ηλεκτρονικού υπολογιστή που θέλω να φτιάξω από το μηδέν.

Μετά από μια 5ετία και βάλε νομίζω ήρθε η ώρα για αναβάθμιση εκτός αν νομίζετε οτι πρέπει να περιμένω ακόμα λίγο για ορισμένα κομμάτια του συστήματος που θέλω, μόνο πείτε μου ποιά είναι αυτά και γιατί αν υπάρχουν.

Έχω ψάξει και έχω διαβάσει διάφορα reviews αλλά πελάγωσα. Δεν έχω καταλήξει κάπου συγκεκριμένα αλλά έχω ένα σύστημα υπόψιν πάνω-κάτω σε :

Intel i7 5930K ή Intel i7 5960K

ASUS RAMPAGE V EXTREME/U3.1 Gaming X99

2x EVGA GeForce GTX 980 Ti 6GB Superclocked+ ACX 2.0+ (2 Way SLI mode)

16GB ή 32GB DDR4 Quad Channel (G.SKILL RIPJAWS - CORSAIR DOMINATOR PLATINUM - ADATA XPG Z1) Εδω κάπου χάθηκα. Αλλά κατά προτίμηση 16GB για να πάρω τον i7 5960K και να γλιτώσω κάποια λεφτά.

2x SAMSUNG SSD 850 512GB EVO ή PRO RAID 0

1x SAMSUNG SM951 M.2 512GB Internal Solid State Drive ή Plextor M6e PX-G512M6e M.2 2280 512GB PCI-Express 2.0 x2 Internal Solid State Drive (SSD) ή να πάω καλύτερα ΜΟΝΟ σε 2x SAMSUNG SSD 512GB RAID 0 που θα έχει πιο υψηλές επιδόσεις ?

1x WD Red Pro 3 TB NAS Hard Drive

Υδρόψυξη για CPU – GPU δεν έχω καταλήξει κάπου,θα προτιμούσα όμως κάτι σε EK - Alphacool – Koolance – Phobya – XSPC κ.τ.λ παρά ένα CORSAIR Hydro Series H100i Extreme(όχι οτι με χαλάει αυτό δλδ.) J

Τροφοδοτικό PSU 1200W και άνω.

Οθόνη Dell U2715H 2K IPS ή κάτι καλύτερο.

*Κουτί,πληκτρολόγιο,ποντίκι, μεγάφωνα, και UPS υπάρχουνε*

Ο προϋπολογισμός μου για το σύστημα είναι εώς 7000 ευρώ μαζί με τις 3 οθόνες.

Για 3x Οθόνες 24”- 32"ιντζών 2Κ IPS 1440p – 1600p(with thin bezels around the panel ) (κατά προτίμηση 27”)

Για τα gsync-freesync monitors θεωρώ οτι είναι καθαρά θέμα marketing και δεν αξίζουν. Όποιος όμως έχει να προσθέσει κάτι εκ πείρας επί του θέματοσ ας μας ενημερώση.

50% Hard Gaming - 50% Workstation.

Επεξεργαστής:

Μητρική:

Κάρτα γραφικών:

Κάρτα γραφικών:

Μνήμη:

SSD:

SSD:

SSD M.2:

Σκληρός Δίσκος :

Υδρόψυξη CPU:

Υδρόψυξη GPUs:

Τροφοδοτικό:

Οθόνη:

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Για RAM και εγώ συμφωνώ να πάρεις 16GB εκτός αν η χρήση workstation που λες απαιτεί παραπάνω,διοτι νομίζω τώρα δεν υπαρχει παιχνίδι που να θέλει πάνω από 8.

Για PSU στα 1200 watt εγώ θα κοίταζα ένα από αυτά τα 2:

1. EVGA SuperNOVA 1200 P2

2. SUPER FLOWER LEADEX PLATINUM SERIES 1200W

Αν θες κοίταξε για NMVe SSDs επειδη μπορει να χωράνε στο budget.

Επειδή λες για υδροψυξη και στις gpu αν θες μπορείς να πας σε κάτι τέτοιο επειδη έρχεται έτοιμο.

Edited by Steve
Link to comment
Share on other sites

πάντως με 7000 budget θα ειναι πολυ fail να μην πάρεις τον i7 5960X

για τροφοδοτικο δες το CoolerMaster V1200

Όσο για τα υπόλοιπα σε βρίσκω πολυ καλα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην τρολάρεις..έχω κάμποσα απο τα πράγματα που θέλεις να πάρεις..

Ο 5960x αν δεν κάνεις κάτι υπερβολικό είναι τσάμπα λεφτά που καλύτερα θα ήταν να τα δώσεις σε μια custom ψύξη όπως αυτή που έχω.

O sm951 είναι πολύ καλύτερος από 2 850pro σε raid φίλε μου.

1200watt για πιο λόγο? Και 1000 είναι υπερβολικά πολύ :)

Επεξεργαστής: 5930k

Μητρική: rampage v extreme

Κάρτα γραφικών: 980ti η fury x θα μάθουμε την τετάρτη που έρχεται

Κάρτα γραφικών: 980ti η fury x θα μάθουμε την τετάρτη που έρχεται

Μνήμη: Της gskill μου 2666 ταιριάζουν τέλεια με την μητρική.

SSD:

SSD:

SSD M.2: sm951 nvme ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ μην πάρεις ακόμα.

Σκληρός Δίσκος : 6tb red

Υδρόψυξη CPU:

Υδρόψυξη GPUs:

Τροφοδοτικό: seasonic 1050 platinum

Οθόνη: μαλλον dell

Απο ότι κατάλαβες σου έγραψα την υπογραφή μου κάθετα.. Αν θέλεις να μάθεις κάτι ρώτα πριν χαλάσεις τόσα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον 5960 μην ακούς τον venisk, δεν αντέχει άλλος να έχει καλύτερο pc από δαύτον :hehe:

Το SLI φοβάμαι για microstuttering αλλά στις αναλύσεις που πας μάλλον είναι μονόδρομος... Ίσως μια TITANX αντί για SLI; Δεν ξέρω, δεν είμαι κατασταλλαγμένος.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον 5960 μην ακούς τον venisk, δεν αντέχει άλλος να έχει καλύτερο pc από δαύτον :hehe:

Το SLI φοβάμαι για microstuttering αλλά στις αναλύσεις που πας μάλλον είναι μονόδρομος... Ίσως μια TITANX αντί για SLI; Δεν ξέρω, δεν είμαι κατασταλλαγμένος.

Δεν γνωρίζεις ότι ένας 5930k ανεβαίνει πιο ψηλά από τον 5960x οπότε παίζεις καλύτερα τα παιχνίδια?

Πολύ καλή πρόταση των 1250 ευρώ ενώ μια 980ti είναι 1-2% κάτω με τα μισά σχεδόν λεφτά..έλεος..ενημερωθείτε και μετά προτείνετε...:P

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3948]Steve[/MENTION] Για PSU στα 1200 watt εγώ θα κοίταζα ένα από αυτά τα 2:

1. EVGA SuperNOVA 1200 P2

2. SUPER FLOWER LEADEX PLATINUM SERIES 1200W

ναι τα έβλεπα και εγώ αυτά.. πολύ καλή επιλογή όντως. ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου φίλε μου. :tears_of_joy:

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν τρολαρο καθολου.Σε ευχαριστω και για τον χρονο σου. :peaceful: Σοβαρα μιλαω.Αλλωστε θα ειμουνα μαζοχας να κατσω να γραψω ολα αυτα μονο για πλακα και τωρα που βλεπω το δικο σου συστημα βλεπω οτι ειμαι πολυ κοντα στο δικο σου με λιγες μικρες αλλαγες. χμμ.

Μετα απο πολύ καιρο θελω κατι πολυ καλο.

Με βλεπω περισσοτερο σε 5930 παρα 5960 και με μια custom ψύξη καλα λες.

Τωρα ο sm951 σε μερικα site λεγανε οτι ειναι πιο γρηγορα 2 SSD SAMSUNG 850 RAID 0 γιαυτο και το εγραψα.Για PCI- Intel 750 τι εχεις να μου πεις?καλυτερο απο Μ.2 nvme?

Σε μητρικη λεω για rampage v extreme εκτος και αν εχεις κατι καλυτερο να μου προτεινεις.

Σε καρτα 980ti η fury x οπως ειπες θα περιμενω να δουμε.

Στο ματι ειναι τεραστια η διαφορα μεταξυ 2Κ - 4K οθονης? Και σαν λειτουργια τι λεει? Τι πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα? Dell η κατι αλλο? Και τι? Ίντζες?

Στα ram ελεγα για corsair γιατι μου αρεσουνε περισσοτερο. Δεν ξερω αν ειναι καλυτερα απο g.skill.Ουτε και στο θεμα timing.Δεν το εψαξα ιδιαιτερα.

Δισκο οκ 6TB red.

Και τροφοδοτικο seasonic 1050 platinum. Κανει θορυβο? Το θελω αθορυβο.Με 2 καρτες SLI απο 980 και πανω δεν ειναι καλυτερα 1200?

Είχα παλια μια MSI TWIN FROZR III N560GTX - 448 Cuda και τροφοδοτικο 650 και ειχα προβλημα. Δεν μου εκανε boot στα windows.Μετα εριξα πανω ενα 1000W και booom.Welcome to windows 7 :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από οθόνες να σου προτείνω να ρίξεις μία ματιά τις BENQ BL3200PT. Επίσης αν είναι όντως workstation το pc και χρησιμοποιείς CAD/CAM/CAE ή Rendering βάλε τον 5960x (2 πυρήνες εξτρά είναι πάντα χρήσιμοι)...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην τρολάρεις..έχω κάμποσα απο τα πράγματα που θέλεις να πάρεις..

Ο 5960x αν δεν κάνεις κάτι υπερβολικό είναι τσάμπα λεφτά που καλύτερα θα ήταν να τα δώσεις σε μια custom ψύξη όπως αυτή που έχω.

O sm951 είναι πολύ καλύτερος από 2 850pro σε raid φίλε μου.

1200watt για πιο λόγο? Και 1000 είναι υπερβολικά πολύ :)

Επεξεργαστής: 5930k

Μητρική: rampage v extreme

Κάρτα γραφικών: 980ti η fury x θα μάθουμε την τετάρτη που έρχεται

Κάρτα γραφικών: 980ti η fury x θα μάθουμε την τετάρτη που έρχεται

Μνήμη: Της gskill μου 2666 ταιριάζουν τέλεια με την μητρική.

SSD:

SSD:

SSD M.2: sm951 nvme ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ μην πάρεις ακόμα.

Σκληρός Δίσκος : 6tb red

Υδρόψυξη CPU:

Υδρόψυξη GPUs:

Τροφοδοτικό: seasonic 1050 platinum

Οθόνη: μαλλον dell

Απο ότι κατάλαβες σου έγραψα την υπογραφή μου κάθετα.. Αν θέλεις να μάθεις κάτι ρώτα πριν χαλάσεις τόσα λεφτά.

[MENTION=1118]venisk[/MENTION] Οχι φιλε μου δεν τρολαρο καθολου.Σε ευχαριστω και για τον χρονο σου. :peaceful: Σοβαρα μιλαω.Αλλωστε θα ειμουνα μαζοχας να κατσω να γραψω ολα αυτα μονο για πλακα και τωρα που βλεπω το δικο σου συστημα βλεπω οτι ειμαι πολυ κοντα στο δικο σου με λιγες μικρες αλλαγες. χμμ.

Μετα απο πολύ καιρο θελω κατι πολυ καλο.

Με βλεπω περισσοτερο σε 5930 παρα 5960 και με μια custom ψύξη καλα λες.

Τωρα ο sm951 σε μερικα site λεγανε οτι ειναι πιο γρηγορα 2 SSD SAMSUNG 850 RAID 0 γιαυτο και το εγραψα.Για PCI- Intel 750 τι εχεις να μου πεις?καλυτερο απο Μ.2 nvme?

Σε μητρικη λεω για rampage v extreme εκτος και αν εχεις κατι καλυτερο να μου προτεινεις.

Σε καρτα 980ti η fury x οπως ειπες θα περιμενω να δουμε.

Στο ματι ειναι τεραστια η διαφορα μεταξυ 2Κ - 4K οθονης? Και σαν λειτουργια τι λεει? Τι πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα? Dell η κατι αλλο? Και τι? Ίντζες?

Στα ram ελεγα για corsair γιατι μου αρεσουνε περισσοτερο. Δεν ξερω αν ειναι καλυτερα απο g.skill.Ουτε και στο θεμα timing.Δεν το εψαξα ιδιαιτερα.

Δισκο οκ 6TB red.

Και τροφοδοτικο seasonic 1050 platinum. Κανει θορυβο? Το θελω αθορυβο.Με 2 καρτες SLI απο 980 και πανω δεν ειναι καλυτερα 1200?

Είχα παλια μια MSI TWIN FROZR III N560GTX - 448 Cuda και τροφοδοτικο 650 και ειχα προβλημα. Δεν μου εκανε boot στα windows.Μετα εριξα πανω ενα 1000W και booom.Welcome to windows 7 :)

Link to comment
Share on other sites

sm951 nvme ή και τον απλό δεν φτιάχνεις server για να έχεις ανάγκη τον intel 750 .

Μητρική την rampage

Τώρα το θέμα της κάρτας είναι κ άλλο..αν το παιχνίδι που θές δεν δουλεύει το sli-crossfire σε μια 4k οθόνη θα παίζεις ίσα ίσα με 30fps και όχι με full γραφικά..οπότε για την ώρα μ φαίνεται ψιλομούφα λύση..

Δεν έχω δει απο κοντά 4k pc monitor αλλά σίγουρα θα είναι μεγάλη διαφορά, αν μπορείς να παίξεις αυτά που θέλεις.

g.skill επιμένω...

Κανένα σημερινό τροφοδοτικό δεν κάνει θόρυβο, όχι δεν χρειάζεσαι τόσα πολλά watt.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now