venisk

PC για torrent σε LAN περιβάλλον

Recommended Posts

Thanks [MENTION=2195]MetallicGR[/MENTION] για την μεταφορά και δημιουργία του thread!

Όπως λέει και ο τίτλος θέλω να φτιάξω ένα μικρό αθόρυβο pcακι για να torrents 24/24 και να το χειρίζομαι από το μεγάλο μέσο lan, δεν θέλω να με περιορίζει η δύναμη του στη σύνδεση των 2pc δλδ να χει τρελό bottleneck και να σέρνεται το σύμπαν

Δείτε τα παρακάτω και πείτε μου ιδέες! :)

fu2iQIG.jpg

και

wgI2GmO.jpg

Τροφοδοτικό και hdd έχω για το κάτω..τι λέτε γενικά? seedarisma και lan τίποτα άλλο!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα χαλαρα πας για το πρωτο αν εχεις τα φραγκα και αν το μονο που θα κανει ειναι download και copy μεσω lan στο μεγαλο. Αν ομως σκεφτεσαι να βαλεις και αλλους δισκους αργοτερα, πας για το δευτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ότι έγραψες Κώστα θα κάνει αυτό το pc τίποτα άλλο, αν τα κάνει άνετα εγώ είμαι κομπλέ!

Σκεφτόμουν να κάνω nas φάση το δεύτερο αλλά δεν έχει νόημα να δουλεύουν οι δίσκοι 24/24, το 900d είναι άδειο και έχει άπειρο χώρο για δίσκους..το μόνο που θέλω να κάνει είναι να μεταφέρει μεγάλα αρχεία αξιοπρεπώς, μιλάμε για remux 35gb κλπ. Δεν γνωρίζω αν τα παραπάνω λεφτά που θέλει θα δικαιολογήσουν ποτέ το λιγότερο ρεύμα που καίει και αν έχει κάποιο θέμα με θερμοκρασία μετά από μεγάλο χρόνο λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη εχω στημενη τετοια φαση, το bottleneck θα ειναι οι ταχυτητες στα copy, το 1000mpbs lan θα σε περιοριζει, δηλ ασχετα αν ο δισκος σηκωνει παραπανω θα εχεις limit στα 100mb/s

Για την χρηση που το θες δεν νομιζω να σε βολεψει το nas, αν και εχει πολλες δυνατοτητες αν θες να ασχοληθεις!

Sent from my iPhone 4S

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι με την καμία 8GB Ram & G3220 για να pegάρεις ένα GLan ρε... :hehe:

Κοίτα κάτι με 1150/AM1 και powerbrick καλύτερα, με τα μικρότερα cpu και ένα dimm 4GB. Και αν βρεις και με Intel NIC, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφήνω το nas γιατί θα μου σπάσει τα νεύρα κατάλαβα.

Δώσε μου ένα παράδειγμα caution..δεν θέλω να σέρνεται!

[MENTION=5413]conroe[/MENTION], amd cpu? Αποβάλλεσαι. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα @ 150 just

CPU AMD SEMPRON 3850 1.30GHZ BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559889)

RAM KINGSTON KVR16LN11/4 4GB DDR3 1600MHZ VALUE RAM - ΜΝΗΜΗ RAM (PER.552783)

ΜΗΤΡΙΚΗ ASROCK AM1H-ITX RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.528739)

AKYGA AK-ND-04 POWER ADAPTER 19V/4.74A 90W 7.4X5MM + PIN - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ NOTEBOOK (PER.212884)

-point #1 τσέκαρε προσεκτικά τα mm του jack του τροφοδοτικού. Επίσης στις αγγελίες του insomnnia ψαρεύεις 90άρι Delta με τα ίδια χρήματα.

-point #2 αν και το μαμά είναι μια χαρά, αν θέλεις έχει AM1 passive η Artic νομίζω.

Τα αντίστοιχα σε 1150 με DC, έχουν τα περισσότερα SO μνήμες και κακές διαθεσιμότητες. Δεν θα μπορείς να τα διώξεις και ποτέ αν κάποτε θελήσεις να το σπρώξεις, οπότε go AM1 :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος από celeron? Θα έχω θέμα στο lan? Μεταφορές λειτουργία [MENTION=11]mortisboy[/MENTION] πως το βλέπεις φίλε?

O3aVwyJ.png

οχ δεν ειχα δει οτι εχεις βαλει 8gb για κανενα λογο ρε 4 gb και ενα stick μην σου πω, δεν θα καταλαβεις ποτε την διαφορα!

Δεν ειναι κακο αυτο που προτείνει ο caution...αλλα θα προτιμήσω τον celeron :hehe:

εχω στήσει πολλά τετοια μηχανακια για office use και απλά πετάνε.

το sempronaki αυτο ψηλομπουκώνει ρε δεν το χει :P

Αλλα να σου πω κατι δώσε βαση σε αυτο που λεει ο Τασάρας βρες mobo με intel ethernet!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @caution αλλά amd cpu δεν αγοράζω :)

το sempronaki αυτο ψηλομπουκώνει ρε δεν το χει

amd cpu πες το γενικά το ίδιο κάνει για μένα :hehe:

Αλλα να σου πω κατι δώσε βαση σε αυτο που λεει ο Τασάρας βρες mobo με intel ethernet!

Δεν βρίσκω τέτοιο mobo παιδιά αν υπάρχει κάτι μέχρι 70 ευρώ ok όχι παραπάνω, αν μπορέσω να βάλω όριο τα 200 ευρώ θα είναι καλά.

επίσης μόλις είδα οτι υπάρχει και αυτη απο itx

Product Details for 207-05-ASMPH81B

Χτύπησες τώρα τ αδύναμο σημείο! Δεν το είχα δει αυτό το μωρό!

O @Yoshi μου λέει στο fb ότι μέσα στο silencio θα βράζουν!!!

edit!!!!!!!!!!!!

Βρήκα μητρική με intel lan!!!!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

κομπλέ το mobo ρε :T:

οχι ρε τι να βράζουν απο που θα βγει θερμότητα? μονο cpu δεν θα έχει πάνω? μια χαρα θα είναι το silencio κατά την γνώμη μου, το carbide ξεφεύγει πλέον στήνεις κανονικό atx rig εκει μέσα!

δεν ξέρω αν ειχες δει το review του Silverstone DS380

οι τελευταίες φωτό ειναι απο το serveraki που έχω στήσει και εχει μέσα, 4770-8GB-800GB SSD-4x 4TB WD RED και καμία σχέση με το να βράζουν ειναι πάντα δροσερό ;)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε τι να βράζουν απο που θα βγει θερμότητα? μονο cpu δεν θα έχει πάνω? μια χαρα θα είναι το silencio κατά την γνώμη μου, το carbide ξεφεύγει πλέον στήνεις κανονικό atx rig εκει μέσα!

Ναι αλλά αργότερα μπορώ να το κάνω ότι θέλω δεν με περιορίζει το μέγεθος του και αυτό μ αρέσει.

Πανέμορφο το silver αλλά 200 ευρώ? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο συμφωνω, μπορεις που λεει ο λογος αργοτερα να βαλεις και μια καρτα μεσα....got it ok :)

φιλε go for it οπως το εχεις, είναι υπεραρκετό το setup θα σε καλύψει μια χαρά!

ναι εχει πολλα το ατιμο αλλα απευθύνεται σε συγκεκριμενο target + πληρώνεις τα 6x hotswap bays που πάντα κοστίζουν και το καλο ειναι οτι παίζουν σώστά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από καιρό άρχισα να σκέφτομαι ξανά το δεύτερο pcάκι για κατεβαστήρι...

Για δείτε και αυτό, για να seedάρει και να παίζει ταινίες μέσω lan θα την παλέψει κάτι τέτοιο?

Η μητρική εκτός από wifi (υπάρχει έκδοση εδώ αλλά φοβάμαι τον θόρυβο που μπορεί να κάνει το ανεμιστηράκι) νομίζω έχει τα πάντα, μέχρι και 4k παίζει!

2 πράγματα θέλω να κάνει να σηκώνει καμιά 60ρια+ torrents και να μπορεί να μεταφέρει σχετικά άνετα στο μεγάλο.

dLDPVQZ.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να το αλλάξω και αυτό αλλά για την ώρα δεν με απασχολεί, το σημαντικότερο όλων είναι να έχει μια καλή, δυνατή σύνδεση lan με το μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλες επιλογές είναι και Athlon 5150/5350+AM1, intel J1900/J2900/Celeron N3150/Pentium N3700 (κολλημένα πάνω στην MB) αλλά δεν έχω δει τι κάνουν από τιμές και πως τα πάνε τα ενσωματωμένα γραφικά για τα video κ.τ.λ, οπότε ίσως είναι και λίγο trial and error.

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now