Yakubu

Very Low budget PC

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες

Φίλος θέλει να φτιάξουμε συστηματάκι που θα έχει χρήση μόνο για web browsing, downloading , μουσική άντε και καμια ταινιούλα.

Του πρότεινα να πάμε σε καινούριο και όχι μεταχειρισμένο για να είναι κομπλέ και με τις εγγυήσεις του, μιας και αν κρίνω απ το παλίο του PC και καινούριο θα τον πάει πολύ μακρία.

  • Οθόνη έχει μια παλίά TFT (ανάλυση δεν γνωρίζω) και ίσως αργότερα πάει σε καμια full HD.
  • Κουτί και τροφοδοτικό με ενδιαφέρει να μου δείνουν περιθώριο για καλό cable management για να του το σουλουπώσω αρκετά ..
  • Τιμή κοιτάμε από 200 μεχρι βαρια βαριά 260 ?. Εγώ του πρότεινα κάτι τέτοιο και ψιλοτσίνισε ^^

pcA.jpg

  • Θα προτιμούσα parts από μεγάλα καταστήματα για να μην έχω θέματα με τα μεταφορικά μιας και είμαστε επαρχία.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ! :redface-new:

pcA.jpg

pcA.jpg

pcA.jpg.0ccdc2302de2a33ea712edb174696719

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

εγώ θα κρατούσα ολόκληρη την πλατφόρμα χωρίς να πειράξω κάτι, αλλάζοντας μόνο τροφοδοτικό, σκληρό δίσκο και το κουτί.

Με λιγότερα watt χωρίς να αλλάζει κάτι στην λειτουργία και 20? λιγότερα βρίσκεις ετούτο PSU CORSAIR VS SERIES VS350 - 350W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.641162) , με τα λεφτά που γλιτώνεις αλλάζεις τον σκληρό δίσκο και παίρνεις αυτόν εδώ πέρα HDD WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303039) που είναι και 1ΤΒ, εντάξει σίγουρα βολεύει το παιδί και ο 500GB αλλά αφού μπορούμε να αλλάξουμε κάτι θετικά γιατί όχι? Τέλος για να είσαι μέσα στην τιμή χωρίς να σου φύγουν τζάμπα χρήματα κοιτάς εδώ CASE SUPERCASE K611 BLACK - ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.911851) ένα πολύ απλό κουτί, χωρίς πολλά πολλά, δεν νομίζω ότι το Arcadia θα δώσει κάτι παραπάνω στον φίλο σου, γλιτώνεις και από εδώ αλλά 20?.

Με τις αλλαγές πέφτουμε στα 255? και είσαι μέσα στο όριο σου.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Thanks :)

Μαλλον θα αλλάξω και motherboard γιατί η ashrock δεν βγάζει HDMI από πίσω..

Λέω να πάω σε αυτήν http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-a58m-a-usb3-retail-p-PER.524368

Ερώτηση :

Ποια ενσωματοπένη κάρτα γραφικών θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ; Αυτη της MOBO ή αυτή του CPU ;

Πως θα το ρυθμίσω αυτό; Απλά συνδέω από το HDMI π.χ. στην θύρα της Mobo και διαλέγω από το BIOS menu ποια κάρτα γραφικών επιθυμώ να χρησιμοποιήσω ;

Edited by Yakubu
Link to comment
Share on other sites

Στον επεξεργαστή σου θα είναι τα γραφικά :) Μόλις κουμπώσεις το βύσμα της οθόνης απλά θα ανοίξει δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks :)

Ερώτηση :

Ποια ενσωματοπένη κάρτα γραφικών θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ; Αυτη της MOBO ή αυτή του CPU ;

Πως θα το ρυθμίσω αυτό; Απλά συνδέω από το HDMI π.χ. στην θύρα της Mobo και διαλέγω από το BIOS menu ποια κάρτα γραφικών επιθυμώ να χρησιμοποιήσω ;

Η μητρική δεν έχει γραφικά. Χρησιμοποιεί την κάρτα του επεξεργαστή.

Οπότε όπως είπε ο venisk, μόλις κουμπώσεις επεξεργαστή, μνήμες και τροφοδοτικό, έχεις εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now