LightBird

HWBOT Point System Problem

Recommended Posts

Σημερα ποσταρα καποια αποτελεσματα σε 3DMark01 με μια 8800Ultra και εναν E6850 και ενω το αλλο αποτελεσμα σε αυτο το bench που ηταν με 8800GTX και E6700 ειχε παρει καπιους ποντους τωρα οι μονοι ποντοι που μου λεει οτι εχω παρει ειναι απο το τελευταιο αποτελεσμα.Απο οτι ειδα κατι τετοιο εγινε και στα αποτελεσματα του Spi 1M.Ενω το αποτελεσμα με τον Ε6700 που ηταν 11s ειχε παρει ποντους τωρα που περασα ενα καλυτερο με τον Ε6850 το αλλο διχνει οτι δεν εχει κερδισι ποντους.Το παραξενο ειναι οτι καποια αλλα αποτελεσματα με Ε6400 και Ρ4 650 διατηρησαν τους ποντους τους κανονικα.

Εχω την εντυπωση οτι για να κερδισει ποντους ενα αποτελεσμα πρεπει να ειναι εκτος των αλλων(απο αποψης καταταξης) και το καλυτερο αποτελεσμα του χρηση με το συγκεκριμενο Hardware.Με διαφορετικα Hardware μπορεις να κερδιζεις ποντους κανονικα σωστα?Το ενα ειναι στην Overclocking League(το καλυτερο) και το αλλο στην Hardware League(το καλυτερο απο καθε Hardware σε καθε ενα προγραμμα).

Εχω καταλαβει λαθος η κατι αλλο συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις 2 αποτελέσματα ή περισσότερα σε ένα 2D bench σου πιάνει το καλύτερο για τους Global Points(Γενική κατάταξη όλων των κατηγοριών) και τα υπόλοιπα μόνο Hrdware Points(Μέσα στην πρώτη 5άδα για κάθε hardware).

O server τους κάνει restart και seed τα scores 2 φορές την ημέρα...μπορεί δηλαδή να μην έχειςπόντους το πρωί αλλά το απόγευμα να τους πάρεις όλους..μόνο υπομονή χρειάζεται γι'αυτό...:D

Επίσης όσον αφορά τα 3dmark..άμα δεν έχεις αγορασμένη την άδεια απο την Futuremark, μπορείς κάθε φορά να έχεις εκεί ανεβασμένο 1 Score σε κάθε μετροπρόγραμμα, οπότε το προηγούμενο κατεβαίνει επειδή δεν μπορείς να έχεις 2 ταυτόχρονα published.

Τώρα όσο αφορά το Point system ..όσο πιο πολλά submitted results έχει ένα bench, τόσο περισσότερους πόντους έχει κάποιος παο την κατηγορία...

ΠΧ. SPI 1M ο πρώτος έχει 110Points ενώ

Sisoft Sandra έχει 50...

Στο PI έχουν στείλει αποτελέσματα 1000000μέλη και στο Sandra 250...

To παραπάνω έιναι απλό παράδειγμα..;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να περαστουν τα αποτελεσματα απο τα 3DMarks πρεπει να εχω αγορασμενη εκδοση των προγραμματων και να ειναι και με Verification στο Site της Futuremark?

Kαι επειτα για τα 2DBench βαση αυτων που λες το 11s με Ε6700 επειδ δεν ειναι στην πενταδα της κατηργοριας των αποτελεσματων με αυτη την CPU δεν θα παρει ποντους ενω πριν ειχε παρει γιατι ποιανοταν στο Global Points οπου ποιανετε καθε φορα το καλυτερο σκορ σε αυτο το 2DBench?

Link to comment
Share on other sites

Όχι..:P

Απο κάθε 3Dmark, μπορείς να έχεις ανεβασμένο 1 αποτέλεσμα σε κάθε πρόγραμμα.

Δηλαδή :

1 X 3dmark01

1 X 3dmark03

1 X 3dmark05

1 X 3dmark06

Άμα αγοράσεις άδεια απο εδώ..

http://shop.futuremark.com/shop/

Σηκώνεις όσα θές , όπου θές... :)

Στα 2D τώρα...

Αφού το Score σου με 6850 είναι καλύτερο απο αυτό με τον 6700...καταλαμβάνει την θέση του στο Global....που θα πάρειςκαι περισσότερους βαθμούς...και ο 6700, άμα είναι μέσα στους 5 πρώτους απο όλους τους 6700, κερδίζεις και τα hardware points...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ακριβως ελεγα πανω....Τεσπα...

Κατι τελευταιο αν και νομιζω οτι ειναι σιγουρο.Να φανταστω οτι πρεπει να τα αγορασω ολα, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αγόρασα απο όλα το Download...

Σου δίνει ένα activation code και το έχεις για πάντα με απεριόριστα submitted scores..:)

Άμα θές να ανεβαζεις Scores απο διαφορετικά hardware...μάλλον είναι μονόδρομος η αγορά..:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατίείναικαταργημένο απο την FM, και έχω την εντύπωση πώς μπορείς να σηκώσεις ταυτόχρονα όσα score θες...

Ας μας πεί και ο hipro5 που έχει χαλάσει την μισή του ζωή στο 01..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αγόρασα απο όλα το Download...

Σου δίνει ένα activation code και το έχεις για πάντα με απεριόριστα submitted scores..:)

Άμα θές να ανεβαζεις Scores απο διαφορετικά hardware...μάλλον είναι μονόδρομος η αγορά..:)

Και εγω την περασμενη εβδομαδα αγορασα το 01 , 03 και 05 .

Για το 06 ειχα κλειδι απο την commando .

Στο 01 δεν ειναι απαραιτητη η αγορα του . Μπορεις να κανεις publish οσα θελεις ακομη και χωρις registration . Εγω προτιμησα να το αγορασω , μιας και μετα παιρνεις εκπτωση λογω upgrade και ερχονται σε καλη τιμη και τα υπολοιπα .:yum:

Link to comment
Share on other sites

1ον H GTX ειχε παρει κανονικα ποντους πριν περασω της Ultra και

2ον ειναι χαμηλα η καταταξη της με 76K?Θες την καταξη, επρεπε να παρω 16 ποντους...

Link to comment
Share on other sites

1ον H GTX ειχε παρει κανονικα ποντους πριν περασω της Ultra και

2ον ειναι χαμηλα η καταταξη της με 76K?Θες την καταξη, επρεπε να παρω 16 ποντους...

Απο τη στιγμη που με την ultra ξεπερασες το σκορ της GTX , οι ποντοι πανε μονο στην ultra.

Χαμηλη καταταξη ως προς hardware λεω ... (52nd GeForce 8800 GTX )

Link to comment
Share on other sites

Γιατίείναικαταργημένο απο την FM, και έχω την εντύπωση πώς μπορείς να σηκώσεις ταυτόχρονα όσα score θες...

Ας μας πεί και ο hipro5 που έχει χαλάσει την μισή του ζωή στο 01..:hehe:

Aσχετο ... αλλα αφου εχει φαει τη μιση ζωη του ... απο το 2001 μεχρι τωρα εχουμε 6 χρονια . Αρα ο Γιωργος ειναι το πολυ 12 χρονων !!! Να και κατι που μαθαμε σημερα ! :dot:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν πολυκαταλαβαίνω τι παίζει (με ψιλοπονάει κιόλας το κεφάλι μου :stars: ).. Ανέβασα πριν λίγο 2 αποτελέσματα με μια 9800GX2 σε 2Κ1 και Aqua και μου πήρε τους πόντους από αυτά που είχα με την 9800GTX..

Επίσης δε μου έχει δώσει πόντους σε 2 αποτελέσματα με μια 8800GT, ενώ κανονικά θα έπρεπε να έχω πάρει..

Τι γίνεται; :stars:

Link to comment
Share on other sites

Οταν τρεχεις δωρεαν εκδοση των 3DMarks στο Hwbot βαθμολογειται μονο το καλυτερο απο τα αποτελεσματα που εχεις ποσταρει....Αυτο που σου δινει του περισσοτερους ποντους στο εκαστοτε 3DΜark....

Aν π.χ εισαι πρωτο στo 06 με την 8800GTX και περνεις 10ποντους και ποσταρεις ενα αποτελεσμα με την 9800GX2 και αυτο παιρνει 20 ποντους θα σου βαθμολογισει μονο αυτο και θα σταματησει να δινει ποντους για το αποτελεσμα στην 8800GTX....

Νομιζω τα ειπα απλα....

Link to comment
Share on other sites

OK, κατάλαβα. Και στο 2Κ1 όμως, έτσι είναι; To Αqua είναι τσάμπα, από εκεί γιατί μου αφαίρεσε;

Για να παίρνω πόντους σε όλα, πρέπει να βάζω vertification link;

Link to comment
Share on other sites

Οταν τρεχεις δωρεαν εκδοση των 3DMarks στο Hwbot βαθμολογειται μονο το καλυτερο απο τα αποτελεσματα που εχεις ποσταρει....

ε????

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ Σπύρο δε στέκει αυτό που λες.. Κοίτα τον George πχ.. Το ένα σκορ είναι καλύτερο από το άλλο, αλλά όλα βαθμολογούνται..

Επειδή δίνει vertification γίνεται αυτό..;

EDIT: Κοιτούσα και τα αποτελέσματα του ΑΝ7.. Vertifications δεν έχει δώσει και έχει πόντους -σχεδόν- σε όλα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now