tave

Raid0 σε Gigabyte X99

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πως γίνετε το raid0 σε gigabyte X99? Στο manual γράφει μόνο για τις ρυθμίσεις σε windows 8/8.1.

Αν βάλω το configurate sata σε raid άπλα αργεί πάρα πολύ να ανοίξει και δεν μου βγάζει καν στο bios το intel rapid(αυτό τουλάχιστον έπρεπε να γίνεται σύμφωνα με το manual).

Το λειτουργικό είναι σε τρίτο ssd (windows 10 Pro 64-bit)

Οι δίσκοι που θέλω να κάνω raid δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ακόμα, απλά τους έχω συνδέσει (2x Samsung 850 Pro 128Gb)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου ότι κ οι 2 δίσκοι είναι σε θύρες sata του intel controller της μητρικής σου, δες το manual, πήγαινε bios βάλε τους 2 δίσκους σε raid, μετά πρέπει να δεις ποιος είναι ο συνδυασμός κουμπιών κατά την εκκίνηση που σε βάζει στο menu του controller, εκεί φτιάχνεις το raid 0 με stripe 128 και αυτό ήταν.

Αν είχες asus θα ήταν πχ ctrl+i στο δίκό σου δεν ξέρω αν είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο Νίκος, βεβαιώσου πως έχεις τους SSD πάνω σε SATA θύρες τους INTEL raid controller και όχι στον controller του τρίτου κατασκευαστή.

Ακόμα και αν κάνεις RAID με τον άλλο controller θα έχεις χειρότερες επιδόσεις απ'ότι μπορούν να δώσουν τα drives.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι όλα οκ. Από την ώρα που έκανα το raid δεν μπορώ να κάνω boot από φλασακι για format.

Καταρχάς το raid χρειάζεται κάτι άλλο για να μπορώ να του βάλω το λειτουργικό?

To sata configuration το αφήνω σε RAID? Γιατί τώρα κάθε φορά που ξεκινάει το pc μου βγάζει το menu του raid.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now