giannis97

Ερωτηση για νεο λειτουργικο!!

Recommended Posts

Καλησπερα θα φανει καπως αλλα θελω να το κανω για δικους μου λογους, εχω τα windows 8 και θελω να περασω τα windows 7 ξανα, απλως εχω πολλα παιχνιδια μεσα και δεν θελω να τα χασω, εαν απλα περασω τα 7 χωρις να κανω φορματ θα υπαρχουν τα παιχνιδια στο windows.old? για να τα κανω αντιγραφη απο εκει, επισης μετα πως μπορω να τον σβησω εντελως; απο οτι θυμαμαι δεν ειναι τοσο απλο να το σβησεις. Επισης επειδη ειχα κατεστραμενους drivers, οταν θα περασω τα windows 7 τοτε ο υπολογιστης θα λειτουργει με τους καινουργιους η τους παλιους drivers ? οταν λεω παλιους εννοω αυτους που ηταν αποθηκευμενοι απο πριν! Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Τα games δε θα είναι στον φάκελο των Win αλλά στο program files. Ανάλογα το παιχνίδι, μπορεί να παίξει εάν το μεταφέρεις σε άλλο φάκελο μέχρι να κάνεις format και να τα περάσεις ξανά αργότερα αλλά αυτό είναι πολύ πρόχειρη λύση. Σίγουρα είναι κόπος αλλά εκεί είναι που διαπρέπει το Steam και οι αντίστοιχες υπηρεσίες. :P

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, δε μπορείς να εγκαταστήσεις τα 7 πάνω από τα 8. Η διαδικασία αναβάθμισης ισχύει μόνο στην αντίθετη περίπτωση. Το downgrade από την άλλη είναι δυνατό μόνο εάν η πρώτη περίπτωση (της αναβάθμισης) έχει γίνει για μια φορά (7 upgrade σε 8 και κατά βούληση downgrade σε 7 πάλι).

Link to comment
Share on other sites

Τα games δε θα είναι στον φάκελο των Win αλλά στο program files. Ανάλογα το παιχνίδι, μπορεί να παίξει εάν το μεταφέρεις σε άλλο φάκελο μέχρι να κάνεις format και να τα περάσεις ξανά αργότερα αλλά αυτό είναι πολύ πρόχειρη λύση. Σίγουρα είναι κόπος αλλά εκεί είναι που διαπρέπει το Steam και οι αντίστοιχες υπηρεσίες. :P

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, δε μπορείς να εγκαταστήσεις τα 7 πάνω από τα 8. Η διαδικασία αναβάθμισης ισχύει μόνο στην αντίθετη περίπτωση. Το downgrade από την άλλη είναι δυνατό μόνο εάν η πρώτη περίπτωση (της αναβάθμισης) έχει γίνει για μια φορά (7 upgrade σε 8 και κατά βούληση downgrade σε 7 πάλι).

υπαρχει η περιπτωση να κανω τα παιχνιδια συμπιεσμενα για να χωρεσουν σε ενα DVD 4.7 GB? ειναι αρκετα, απλως εχω την εντυπωση πως γινεται και τετοιο, με συγχωρεις εαν κανω λαθος

Edited by giannis97
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις ένα μικρότερο partition στο drive σου, με αρκετό χώρο για τα games. Δες ποια έχεις και πόσο πιάνουν συνολικά!

ωραία θα κάνω αυτό, δεν το είχα σκεφτεί, επίσης παίζει ρόλο τι τύπος θα είναι το usb που θα περάσω τα windows 7? εαν θα είναι ntfs ή κάτι άλλο; μερικά παιχνίδια δεν τα επάιζε γιαυτό τον λόγο εάν θυμαμαι καλά, ποια είναι η διαφορά τους;

Link to comment
Share on other sites

Το USB που κολλάει; :P(Θες μήπως να φτιάξεις εγκατάσταση Windows; Εάν ναι τότε δε πειράζεις τίποτα και αφήνεις το πρόγραμμα να τα κάνει όλα)
αδερφε εκανα εγκατασταση τα windows 7 ultimate 64bit απο ενα ελληνικο site.. το προβλημα ειναι πως δεν μπορω να εγκατασταση κανενα προγραμμα.. οπως το adobe flash player.. σταματαει στο 5% και λεει connection error.. μεσω του chrome και του explorer δεν μπορω να δω εικονες και σωστα τα site.. τι φταιει; εχω κανει σαρωση για ιους κλπ.. και μεσω του cmd ετρεξα το sfc /scannow.. κανενα προγραμμα δεν μπορω να τρεξω.. χρειαζομαι βοηθεια.. :( Edited by giannis97
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now