dolphinhq

NEPTON 140 XL pump speed???

Recommended Posts

καλησπέρα κύριοι :) πρόσφατα αγόρασα από eshop την 140xl σε πολύ καλή τιμή ( crazy sundays), όλα καλά λοιπόν την βάζω επάνω στο cpu, ωραίες θερμοκρασίες, τηρουμένων των αναλογιών βεβαίως, αλλά ο ήχος που βγάζει η αντλία είναι πολύ σπαστικός και από ότι είδα γυρίζει στις 6800 στροφές, την βγάζω λοιπόν από το cpu fan header και την κουμπώνω στον lamptron, όπου και την έχω ρυθμίσει στις 3900 στροφές οπού ο θόρυβος εξαφανίστηκε εντελώς και με τις θερμοκρασίες να μην μεταβάλλονται σχεδόν καθόλου ή σε αμελητέα ποσότητα. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι : υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα στο μέλλον με αυτή την ρύθμιση? θα την πάρω στο χέρι? υπάρχει τρόπος να σταματήσει αυτός ο "υψίσυχνος" σπαστικός θόρυβος της αντλίας με άλλο τρόπο?? Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με την nepton 240. Από ότι κατάλαβα όταν η αντλία παίρνει λιγότερο από 12V βγάζει αυτό το θόρυβο.

Την έβγαλα από το fan header της μητρικής την σύνδεσα με molex κατευθείαν στο τροφοδοτικό και ο ήχος σταμάτησε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14476]tave[/MENTION], ευχαριστώ για το σχόλιό σου αλλά μιλάμε για διαφορετικές κατασκευές, μακάρι και η 140xl να είχε την ίδια αντλία με την 240m.

Link to comment
Share on other sites

@Gr_God ευχαριστώ για την απάντηση :) μακάρι να είναι έτσι αγαπητέ, ας περιμένω και την απάντηση από την coolermaster για να δω τι θα κάνω, μην τον ψήσω τον 3930 καμιά μέρα :)

Link to comment
Share on other sites

την 280L π εχω δουλευει μονιμα στις 7000 αλλα δν εχω κανενα θεμα με τον ηχο απο την αντλια

βαλτην καλυτερα στο τερμα για να γυριζει κ πιο γρηγορα τα νερα

εκτος κ αν εχεις οντως προβλημα με την αντλια κ χρειαζεσαι RMA

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now