Recommended Posts

Γεια σας παιδια ... !

εχω τον samsung 840 evo 250gb και επειδη εχει γεμησει σκεφτομαι να τον κανω format ... ο ssd εχει λογισμικο μεσα ( windows 7)

η απορια μου ειναι αν το format θα το κανω κλασικα οπως κανω σε εναν hhd ή θα το κανω μεσα απο το samsung magician tool της samsung ( Secure erase )

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάνει καλό, εάν έχεις την υπομονή (δε ξέρω πόσο γρήγορα γίνεται η διαδικασία) τότε το κάνεις πριν ξαναπεράσεις Windows. Γενικά η επιλογή είναι χρήσιμη και όταν θέλεις να πουλήσεις το drive και δε θες να πέσουν δεδομένα σου σε χέρια τρίτων.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να το κάνεις μέσα από το Samsung Magician (secure erase) είναι καλό. Να έχεις στα υπόψιν πως πιθανότατα το Magician θα σου πει πως το drive είναι σε frozen state και δεν θα το κάνει. Απλά βγάλε το καλώδιο του ρεύματος από τον SSD και ξανασύνδεσέ το. Τότε θα προχωρήσει κανονικά.

Βέβαια και ένα απλό quick format να κάνεις θα είναι μια χαρά.

Μην κάνεις κανονικό format (την αργή μέθοδο), δεν χρειάζεται και πιθανότατα θα ζορίσεις το drive χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να το κάνεις μέσα από το Samsung Magician (secure erase) είναι καλό. Να έχεις στα υπόψιν πως πιθανότατα το Magician θα σου πει πως το drive είναι σε frozen state και δεν θα το κάνει. Απλά βγάλε το καλώδιο του ρεύματος από τον SSD και ξανασύνδεσέ το. Τότε θα προχωρήσει κανονικά.

Βέβαια και ένα απλό quick format να κάνεις θα είναι μια χαρά.

Μην κάνεις κανονικό format (την αργή μέθοδο), δεν χρειάζεται και πιθανότατα θα ζορίσεις το drive χωρίς λόγο.

δεν εχω ξανα κανει secure erase οποτε δεν ξερω πως να το κανω ... ειναι το ιδιο πραγμα με το format?

τι εννοεις quick format ?που ειναι αυτη η επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις secure erase πρέπει να κατεβάσεις το software της Samsung, Samsung Magician 4.7 από εδώ:

http://ssd.samsungsemi.com/ecomobile/ssd/update5.do?fname=/Samsung_Magician_Setup_v47.zip

Όταν εγκαταστήσεις το πρόγραμμα, έχει επιλογή να κάνεις secure erase το drive σου.

Να ξέρεις πως αν το drive σου έχει το λειτουργικό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από όσα συζητάμε.

Αν πάλι δεν θέλεις να κάνεις secure erase, μπορείς να κάνεις quick format στο drive.

Άνοιξε το My Computer, κάνε δεξί κλικ στο drive και επέλεξε Format.

Όταν ανοίξει η καρτέλα για να κάνεις format, υπάρχει επιλογή που σου λέει το format που θα γίνει να είναι quick format.

Γενικά πες μερικά πράγματα παραπάνω για το σε τι κατάσταση βρίσκεται ο υπολογιστής αυτή τη στιγμή και τι προσπαθείς να κάνεις

γιατί μόνο να υποθέσουμε μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις secure erase πρέπει να κατεβάσεις το software της Samsung, Samsung Magician 4.7 από εδώ:

http://ssd.samsungsemi.com/ecomobile/ssd/update5.do?fname=/Samsung_Magician_Setup_v47.zip

Όταν εγκαταστήσεις το πρόγραμμα, έχει επιλογή να κάνεις secure erase το drive σου.

Να ξέρεις πως αν το drive σου έχει το λειτουργικό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από όσα συζητάμε.

Αν πάλι δεν θέλεις να κάνεις secure erase, μπορείς να κάνεις quick format στο drive.

Άνοιξε το My Computer, κάνε δεξί κλικ στο drive και επέλεξε Format.

Όταν ανοίξει η καρτέλα για να κάνεις format, υπάρχει επιλογή που σου λέει το format που θα γίνει να είναι quick format.

Γενικά πες μερικά πράγματα παραπάνω για το σε τι κατάσταση βρίσκεται ο υπολογιστής αυτή τη στιγμή και τι προσπαθείς να κάνεις

γιατί μόνο να υποθέσουμε μπορούμε.

ο ssd μου εχει λογισμικο μεσα ... απλα σκεφτομαι επειδη το εχω κανενα 2 χρονια χωρις format αν πρεπει να το κανω ... γενικα εχει γεμισει και ο ssd μου και θα ηθελα λιγο να ξεκαθαρισω καποια πραγματα ... αλλα επειδη ο ssd εχει λογισμικο μεσα δεν γινεται τιποτα απο αυτα που μου λετε

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τότε ένα καλό backup τα πράγματα που είναι χρήσιμα και στήσε ξανά windows για να γίνει καλό ξεκαθάρισμα και να συνέλθει και το drive.

κοιτα το pc εχει 3 δισκους πανω ... οποτε δεν θελω backup... το μονο που θελω ειναι να καθαρισω τον ssd να ξανα βαλω τα windows και 2-3 προγραμματα που θελω απο την αρχη

απλως επειδη δεν εχω ξανακανει format σε ssd και διαβασα διαφορα για secure erase... και ετσι εχω απορια πως να ξανα βαλω τα windows στον ssd ...

το κανω οπως εκανα σε hhd κανονικα ή με καποιο αλλο τροπο

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε όλα τα drives από τον υπολογιστή σου και άφησε μόνο τον SSD επάνω.

Ξεκίνα την εγκατάσταση των windows. Στο σημείο που θα σε ρωτήσει που να κάνει την εγκατάσταση και θα έχει λίστα με τα drives,

απλά σβήσε όλα τα partitions και στο ένα που θα μείνει πάτα να κάνει την εγκατάσταση. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

Ουτε Secure erase, ουτε τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε όλα τα drives από τον υπολογιστή σου και άφησε μόνο τον SSD επάνω.

Ξεκίνα την εγκατάσταση των windows. Στο σημείο που θα σε ρωτήσει που να κάνει την εγκατάσταση και θα έχει λίστα με τα drives,

απλά σβήσε όλα τα partitions και στο ένα που θα μείνει πάτα να κάνει την εγκατάσταση. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

Ουτε Secure erase, ουτε τίποτα άλλο.

χμμμ ευχαριστω θα το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now