Sectone

Mini-Beast PC Upgrade!

Recommended Posts

Η fury X μπορεί να υποστηρίξει οθόνη που πιάνει 144hz freesync? Βασικά ψάχνω από Ελλάδα τίποτα έχεις να προτείνεις τίποτα θέλω το max freesync 144hz βασικά θέλω να δω τιμή.

Βρηκα τι λέτε καλή δεν είναι αυτή?

Asus MG279Q | Skroutz.gr

είναι IPS, 144HZ, Freesync για AMD και ανάλυση 2560χ1440 + 4ms μια χαρά δεν είναι?

Αυτή την Asus σου είχα στείλει στο παραπάνω post και είναι πολύ καλή. Με fury X θα παίζει μια χαρά. Αλλά για να δουλέψει σωστά και το freesync πρέπει γενικά να έχεις καλά fps στο παιχνίδι που παίζεις σε αυτή την ανάλυση. Δηλαδή να είσαι πάνω από 30 fps τα ελάχιστα και γενικά να είσαι κοντά στα 60-90fps. Αν παίζεις κάποιο βαρύ παιχνίδι που ζορίζει την κάρτα, τότε είτε κατεβάζεις κάποια ρύθμιση για να ανέβουν τα fps, είτε σκέφτεσαι να πας για 2η fury x. Προτείνω να δεις review και benchmark παιχνιδιών που σε ενδιαφέρουν για να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την Asus σου είχα στείλει στο παραπάνω post και είναι πολύ καλή. Με fury X θα παίζει μια χαρά. Αλλά για να δουλέψει σωστά και το freesync πρέπει γενικά να έχεις καλά fps στο παιχνίδι που παίζεις σε αυτή την ανάλυση. Δηλαδή να είσαι πάνω από 30 fps τα ελάχιστα και γενικά να είσαι κοντά στα 60-90fps. Αν παίζεις κάποιο βαρύ παιχνίδι που ζορίζει την κάρτα, τότε είτε κατεβάζεις κάποια ρύθμιση για να ανέβουν τα fps, είτε σκέφτεσαι να πας για 2η fury x. Προτείνω να δεις review και benchmark παιχνιδιών που σε ενδιαφέρουν για να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

Κατάλαβα τι λες. Θα δω benchmarks για fury x να δω τι παίζει σε βαριούς τίτλους τύπου witcher 3.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να είναι στο budget σου η fury x2 γιατί στην καλύτερη να κάνει 1000, αλλά μάλλον θα είναι κοντά στα 1400. Εφόσον δεν έχεις itx σύστημα πάντως (μια θύρα για κάρτα γραφικών), δεν σε εμποδίζει κάτι πρακτικά να πάρεις την fury x και να παίζεις σε high προς ultra, αντί όλα ultra max. Αν βγει παιχνίδι που να αξίζει να τα έχεις όλα στο max, τότε χτυπάς και μια δεύτερη fury x.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να είναι στο budget σου η fury x2 γιατί στην καλύτερη να κάνει 1000, αλλά μάλλον θα είναι κοντά στα 1400. Εφόσον δεν έχεις itx σύστημα πάντως (μια θύρα για κάρτα γραφικών), δεν σε εμποδίζει κάτι πρακτικά να πάρεις την fury x και να παίζεις σε high προς ultra, αντί όλα ultra max. Αν βγει παιχνίδι που να αξίζει να τα έχεις όλα στο max, τότε χτυπάς και μια δεύτερη fury x.

Δεν σε πιάνω τι εννοείς όταν λες "Εφόσον δεν έχεις itx σύστημα πάντως (μια θύρα για κάρτα γραφικών" ? Με το υπάρχων set up δεν μπορώ να βάλω fury x2? Κοίτα η αλήθεια είναι ότι μάλλον για fury x αλλά θέλω καλά fps ότι και να παίζω ασπούμε 90 fps θα ήμουν ευχαριστημένος αλλά δεν θέλω να βάλω titan X :D

Edited by Sectone
Link to comment
Share on other sites

H titan x είναι μια μούφα, γιατί οι 980ti με καλά cooler είναι καλύτερες και φθηνότερες.

Ναι με την μητρική που διάλεξες μπορείς να βάλεις 2 fury X. Είπα εφόσον δεν έχεις ΙΤΧ σύστημα, είσαι εντάξει. Μόνο αν είχες ΙΤΧ η fury x2 θα ήταν μονόδρομος για πολλά fps. Με την μητρική που θα πάρεις καλύτερα να πάρεις μια fury x πρώτα και αν δεις ότι έχεις τα λεφτά και θες τα fps από 50+ να τα πας 80-90+ στο witcher 3 τότε βάζεις και μία δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

H titan x είναι μια μούφα, γιατί οι 980ti με καλά cooler είναι καλύτερες και φθηνότερες.

Ναι με την μητρική που διάλεξες μπορείς να βάλεις 2 fury X. Είπα εφόσον δεν έχεις ΙΤΧ σύστημα, είσαι εντάξει. Μόνο αν είχες ΙΤΧ η fury x2 θα ήταν μονόδρομος για πολλά fps. Με την μητρική που θα πάρεις καλύτερα να πάρεις μια fury x πρώτα και αν δεις ότι έχεις τα λεφτά και θες τα fps από 50+ να τα πας 80-90+ στο witcher 3 τότε βάζεις και μία δεύτερη.

Έχω σκεφτεί και ένα άλλο μελλοντικό σενάριο όμως για αυτό σε ρώτησα για το ΙΤΧ. Αν έβαζα fury x2 με crossfire fury x θα έπιανα 150fps υπερβολικό αλλά αργότερα ίσως να το κάνω :D Πιο πολύ τα πολλά fps τα ήθελα για να δουλεύει σωστά το freesync.

Τέσπα thank you.

Μια άλλη ερωτησούλα παιδιά υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βελτιστοποιήσω το σύστημα υδρόψυξης της Fury X αφαιρώντας το υπάρχων σύστημα τοποθετώντας κάτι καλύτερο σαν αυτό που έβγαλε η corsair για τις Nvidia κάρτες? Η έχει διαδικασία και δεν υπάρχει κάτι προς το παρών για την Fury X ασπούμε κάτι πιο premium από το εργοστασιακό της AMD... ?

http://www.hwbox.gr/news-cooling-solutions/42434-i-corsair-lansarei-dio-nees-idropsikseis-gia-vga.html

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Για να βελτιστοποιήσεις το σύστημα ψύξης της Fury X πας κατευθείαν σε custom loop imo. :)

Δηλαδη τι εννοείς γιατί είμαι λίγο άσχετος θέλω καλύτερη θερμοκρασία από αυτό της AMD.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι εννοείς γιατί είμαι λίγο άσχετος θέλω καλύτερη θερμοκρασία από αυτό της AMD.

Δεν είναι και πολύ άσχημες οι θερμοκρασίες θαρρώ, οπότε δεδομένου ότι είσαι λίγο "άσχετος" όπως λες (που δεν είναι κακό :P )

Αυτό που εννοώ με το custom υδρόψυξη είναι να στήσεις κομμάτι-κομμάτι την υδρόψυξή σου, κάτι δύσκολο αν το κάνεις πρώτη φορά. Μια custom υδρόψυξη αποτελείται από ότι ακριβώς και μια έτοιμη, μόνο που την παίρνεις σε κομμάτια και στη συντριπτική πλειοψηφία είναι πιο αποδοτική από κάθε AIO (all in one). Το δεύτερο και σημαντικότερο πλεονέκτημα που έχει είναι ότι μπορείς να ψύξεις όποιο υποσύστημα θέλεις. Μπορείς πχ να ξεκινήσεις από την κάρτα γραφικών και μήνα μήνα να επεκτείνεσαι στον επεξεργαστή κλπ. Δεύτερο μειονέκτημα (εκτός δηλαδή της δυσκολίας) είναι το κόστος που είναι πολύ πιο ψηλά απ' ότι μια "έτοιμη" υδρόψυξη.

Ενδιάμεσες λύσεις υπάρχουν, όπως το EK Predator 360 το οποίο έρχεται έτοιμο και μπορείς αργότερα να παρεμβάλλεις μια GPU όπως τη Fury X που λες.

Έναν πολύ καλό οδηγό έχει γράψει και ο [MENTION=602]PinwmpireS[/MENTION] http://www.hwbox.gr/liquid-cooling/33667-watercooling-guide-pinwmpires.html

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι εννοείς γιατί είμαι λίγο άσχετος θέλω καλύτερη θερμοκρασία από αυτό της AMD.

Πόσο πιο χαμηλά δηλαδή θες να το πας, οι 60-65oC max δεν είναι καλά; :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολύ άσχημες οι θερμοκρασίες θαρρώ, οπότε δεδομένου ότι είσαι λίγο "άσχετος" όπως λες (που δεν είναι κακό :P )

Αυτό που εννοώ με το custom υδρόψυξη είναι να στήσεις κομμάτι-κομμάτι την υδρόψυξή σου, κάτι δύσκολο αν το κάνεις πρώτη φορά. Μια custom υδρόψυξη αποτελείται από ότι ακριβώς και μια έτοιμη, μόνο που την παίρνεις σε κομμάτια και στη συντριπτική πλειοψηφία είναι πιο αποδοτική από κάθε AIO (all in one). Το δεύτερο και σημαντικότερο πλεονέκτημα που έχει είναι ότι μπορείς να ψύξεις όποιο υποσύστημα θέλεις. Μπορείς πχ να ξεκινήσεις από την κάρτα γραφικών και μήνα μήνα να επεκτείνεσαι στον επεξεργαστή κλπ. Δεύτερο μειονέκτημα (εκτός δηλαδή της δυσκολίας) είναι το κόστος που είναι πολύ πιο ψηλά απ' ότι μια "έτοιμη" υδρόψυξη.

Ενδιάμεσες λύσεις υπάρχουν, όπως το EK Predator 360 το οποίο έρχεται έτοιμο και μπορείς αργότερα να παρεμβάλλεις μια GPU όπως τη Fury X που λες.

Έναν πολύ καλό οδηγό έχει γράψει και ο @PinwmpireS http://www.hwbox.gr/liquid-cooling/33667-watercooling-guide-pinwmpires.html

Συμφωνώ ότι θα ναι δύσκολο οπότε ας πάμε σε κάτι έτοιμο αλλά ψιλό premium ασπούμε δες την υδρόψυξη που διάλεξα για το CPU μου

COOLER :: Cpu Cooler Corsair Hydro H110i GTX CW-9060020 for Intel and AMD Socket 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011 / 2011-3 / AM2 / AM3 / AM3+ / FM1 / FM2 - Visionstudio.gr

Μπορώ να βάλω κάτι τέτοιο στη κάρτα μου? Πως μπορώ να δω ποια υδρόψυξη είναι συμβατή με την Fury X? Για καλύτερη αποδοτικότητα και θερμοκρασίες εννοείται..

Πρότεινες ΕΚ Cooling system αυτό εδώ γίνεται να μπει στην Fury X?

http://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-xlc-predator-360-complete-watercooling-p-PER.815538

Επίσης ψήνομαι να βάλω το ίδιο και στο CPU μιας και είναι ακριβότερη υδρόψυξη άρα θα ναι καλύτερη της corsair.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να πάρω την 360 και να την βάλω και σε GPU και σε CPU αυτό εδώ θέλω να κάνω. Πως μπορώ να το κάνω αυτό?

γίνεται σε αυτό το case?

CASE CORSAIR CARBIDE SERIES AIR 540 ARCTIC WHITE HIGH AIRFLOW ATX CUBE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.811330)

H πρέπει να δω κάτι μεγαλύτερο σαν κουτί τι λέτε?

Edited by Sectone
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, άλλα μόνο στο front panel μπορείς να βάλεις την υδρόψυξη. Το αναφέρει και εδώ η Corsair.

Μαζί με το Predator, θα χρειαστείς και το αντίστοιχο water block από εδώ. (Κοιτάς όπου λέει Fury X)

Σίγουρα θα το χωρέσει το 360 το predator έτσι?

Είναι τέλειο αλλά ποιος θα το κάνει δεν μου πες ;)

https://shop.ekwb.com/EK-IM/EK-IM-3831109830826.pdf

:D

Link to comment
Share on other sites

Τα χω χάσει λίγο waterblocks υδροψύξεις που πάω και μπλέκω

Αυτό εδω τι πάει να πει..

G1/4" threaded fittings can be used on both sides of the FC terminal. Up to four EK-FC Fury X water blocks can be used on a single ATX form factor motherboard by using EK-FC Terminal (DUAL, TRIPLE or QUAD type) system or other means of interconnectivity. Please note that EK-FC Bridge & Link CSQ system is not compatible with this water block.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα το χωρέσει το 360 το predator έτσι?

Είναι τέλειο αλλά ποιος θα το κάνει δεν μου πες ;)

https://shop.ekwb.com/EK-IM/EK-IM-3831109830826.pdf

:D

Σίγουρα. Αν είσαι Αθήνα-Πειραιά, στο βάζω 'γω. :hehe: (Όμως αν ακολουθήσεις πιστά ότι λέει το Pdf θα τα καταφέρεις)

Το "G1/4" threaded fittings" σου προσδιορίζει τη διάμετρο του σωλήνα και των λοιπών εξαρτημάτων που χρειάζονται για να "κουμπώσει" επάνω στη κάρτα. Και το Predator έχει ακριβώς αυτά, γιατί θεωρείται standard.

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Αν είσαι Αθήνα-Πειραιά, στο βάζω 'γω. :hehe:

Το "G1/4" threaded fittings" σου προσδιορίζει τη διάμετρο του σωλήνα και των λοιπών εξαρτημάτων που χρειάζονται για να "κουμπώσει" επάνω στη κάρτα. Και το Predator έχει ακριβώς αυτά, γιατί θεωρείται standard.

Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα αν κατάλαβα σωστά. Πω ρε φίλε πολύ διαδικασία δεν είμαι από Αθήνα shit.

Το eshop κάνει τέτοια? γιατί το έχουν αυτοί. Eγώ δεν έχω ιδέα αλλά από την άλλη σκέφτομαι να βάλω και δεύτερη μετά τα ίδια θα κάνω? Βαριέμαι :D

EK WATER BLOCKS EK-FC R9 FURY X - NICKEL - ΥΔΡΟΨΥΞΗ (PER.815459)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχει γίνει το κεφάλι μου ντομάτα αρχικά μου ήρθε άλλη ιδέα τώρα.

Καταρχήν εγώ θέλω όσα πιο πολλά ψυγεία μπορώ να έχω δηλαδή σκέφτηκα

1) Η να βάλω το predator το 360 με multifuction δηλαδή υδρόψυξη και στην Fury X αλλά και στον 5820κ που θα βάλω ως cpu μαζί με το waterblock της Fury X από την ΕΚWB.

2) Να βάλω αυτό στον CPU: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=47621&cat=7 για το CPU να μην μπερδευόμαστε)

+

Τον EK Predator 360 στο front panel του κουτιού μου αποκλειστικά μόνο και μόνο για την Fury X βγάζοντας το CPU Waterblock και βάζοντας μόνο τα tubes στην κάρτα γραφικών αρά με αυτό τον τρόπο έχω 2 ψυγεία το κάθε ένα σε ένα αποκλειστικό ταίρι.

Τέλος, τα fans της noctua με αερόψυξη.

Το πρόβλημα είναι το εξής αν διαλέξω το σενάριο 2 και θέλω να βάλω δεύτερη Fury X γιατί θέλω καλύτερα fps ώστε να δουλεύει καλύτερα το Freesync στα 80-90 fps παρά στα 40-50 που θα έχω με μια Fury X. Σε κείνο το σημείο θα έχω θέμα γιατί θα πρέπει να ξαναβάλω υδρόψυξη waterblocks στην δεύτερη Fury X εκτός αν βρώ quick disconnect tubes ξέρετε εκείνα τα γκρι που σας έδειξα στο video και βάλω με μια predator 360 υδρόψυξη με 2 κάρτες fury X να έχουν υδρόψυξη. Αυτό θα ήταν γαμάτο αλλά πως γίνεται στη πράξη λέτε να γίνετε? Εσείς από την εμπειρίας σας ρε παιδιά τι λέτε 1 η 2 ψυγεία να βάλω?

Edited by Sectone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now