Recommended Posts

Χαίρεται!

Μου είπαν πάρε έναν OCZ Trion 480GB, καν' τον daily για έναν χρόνο και πες μας τις παρατηρήσεις σου! Αρχικά να πω ότι και από το review μας και από την πάγια προσωπική μου περιέργεια, πριν καν ακουμπήσω τον Trion 100 ξέρω το αδύνατό του σημείο, την πτώση των ταχυτήτων στις παρατεταμένες εγγραφές. Το γιατί συμβαίνει αυτό είναι γνωστό από τα reviews οπότε αντί να αναμασάω, πιο δόκιμο θα είναι από αυτή την γραμμή και κάτω, να κάνω ότι δεν το γνωρίζω και να σας πω με το χέρι στην καρδιά τα συμπεράσματά μου για το drive σε καθημερινή μου χρήση. Disclaimer: αν μεταφέρετε μεγάλα videos από γρήγορες πηγές, unzipάρετε μεγάλα πακέτα καθημερινά, θέλετε έναν SSD για το buffer του ψαγμένου NAS σας κτλ. o Trion ΔΕΝ είναι για εσάς οπότε και αυτό το long term feedback που θα επιχειρήσουμε εδώ, δεν σας αφορά άμεσα. Αν από την άλλη η χρήση που θα κάνετε είναι σαν την δική μου καθημερινή χρήση, που εκτός από τα κλασικά (internet/ταινίες/gaming) καταπιάνομαι και με προγραμματισμό και με RDSMS βάσεις και έχω σχεδόν πάντα δύο VMs on που θα είναι πάνω στον Trion και είμαι ο τύπος που πάντα ελαχιστοποιεί αλλά ποτέ δεν κλείνει, εξ ου και τα 32GB RAM σε LGA1155, τότε ο Trion μπορεί και να σας κάνει. Θα δείξει... Οπότε ρίχνετε μια ματιά στο thread, όλο και κάτι μπορεί να σας φανεί χρήσιμο.

Πάμε λοιπόν! Pardonne moi για τις νυχτερινές φωτογραφίες. To drive έρχεται σε κλασικό χάρτινο κουτάκι και λόγω του βάρους του δεν έχει νόημα να μιλάμε για προστασία από πτώσεις κτλ. Δεν υπάρχει κάποιο bracket ούτε κάποιο αυτοκόλλητο εντός και αν σκεφτώ ότι αυτό θα είναι το πρώτο SSD για κάποιους, θα ήθελα ένα wow αυτοκόλλητο εδώ που τα λέμε. Και μπορεί για εσάς που μετακινείτε τα tower σας οι βίδες να θεωρούνται αυτονόητες, εγώ από την άλλη δεν βιδώνω και πολλά πράγματα πλέον. Υolo.

[MAG_THUMB=HwBox OCZ Test Team: Development Workloads]

http://www.hwbox.gr/members/1152-albums697-picture54333.jpg[/MAG_THUMB][MAG_THUMB=HwBox OCZ Test Team: Development Workloads]http://www.hwbox.gr/members/1152-albums697-picture54334.jpg[/MAG_THUMB]

Έχοντας ήδη ένα λειτουργικό εγκατεστημένο σε άλλο drive είχα την πολυτέλεια να βάλω τον Trion σας δεύτερο drive και να του κάνω ένα partition για να χαζέψω τα SMART του από το πρώτο power cycle, και με το SSD Guru να κάνω και την απαραίτητη firmware αναβάθμιση, που δεν ζητάει καν restart! 1.3.1571 το SSD Guru, με αρκετά μαζεμένη παρουσία σε RAM και ανούσιες ειδοποιήσεις, αλλά δεν θα έλεγα όχι και σε ένα portable .exe που να μην ζητάει εγκατάσταση και αυτόματες εκκινήσεις. Πάντως δουλεμένο tool, το σκάλισα επαρκώς. 0 days 0 hours στο Sentinel :) Σβήνουμε partition, restart και AHCI mode στο UEFI και πάμε να του βάλουμε Windows 8.1 και να τον κάνουμε daily.

[MAG_THUMB=HwBox OCZ Test Team: Development Workloads]

http://www.hwbox.gr/members/1152-albums697-picture54335.jpg[/MAG_THUMB][MAG_THUMB=HwBox OCZ Test Team: Development Workloads]http://www.hwbox.gr/members/1152-albums697-picture54336.jpg[/MAG_THUMB]

[MAG_THUMB=HwBox OCZ Test Team: Development Workloads]http://www.hwbox.gr/members/1152-albums697-picture54337.jpg[/MAG_THUMB][MAG_THUMB=HwBox OCZ Test Team: Development Workloads]http://www.hwbox.gr/members/1152-albums697-picture54338.jpg[/MAG_THUMB]

Η εγκατάσταση των 8.1 έγινε στον συνήθη χρόνο μιας και εκεί το bottleneck είναι το φθηνό Kingston flashάκι μου. Στο νέο install άρχισα να εγκαθιστώ τα απολύτως απαραίτητα (προγράμματα & drivers) και έβαλα και πάλι το SSD Guru πράγμα που μάλλον δεν θα έκανα προσωπικά (δεν μου αρέσουν ΟΛΑ τα παρελκόμενα software, αγνοήστε με), απλά θέλω να κοιτάζω τα SMART από εκεί. Ας δούμε τα τρία benchmarks (εκδόσεις v1.8.5636.37293, v3.05 και v5.0.2 αντίστοιχα) στα οποία θα επανέρχομαι για να δούμε τι γίνεται ενώ γεμίζει το drive και τα αρχεία σκορπάνε :D

[MAG_THUMB=HwBox OCZ Test Team: Development Workloads]

http://www.hwbox.gr/members/1152-albums697-picture54385.png[/MAG_THUMB][MAG_THUMB=HwBox OCZ Test Team: Development Workloads]http://www.hwbox.gr/members/1152-albums697-picture54386.png[/MAG_THUMB][MAG_THUMB=HwBox OCZ Test Team: Development Workloads]http://www.hwbox.gr/members/1152-albums697-picture54387.png[/MAG_THUMB]

Με το τέλος των εγκαταστάσεων των βασικών εφαρμογών βρέθηκα να μεταφέρω κάποια μεγάλα αρχεία από έναν άλλον SSD και στο screenshot θα δείτε το cap στην ταχύτητα μετά τα πρώτα ~4GB. Μέχρι τα 4GB γράφεις με κάτι λιγότερο από 400MB/s και μετά με κάτι σαν 120MB/s. To ευτυχές είναι ότι ενώ συνεχίζεις στην μικρή πια ταχύτητα το σύστημα ανταποκρίνεται κανονικά, μπορείς να κάνεις αναζητήσεις και δεν crashάρει κάτι. Επίσης αν σταματήσεις την εγγραφή προς τον Trion, ακόμα και αν δεν περιμένεις καθόλου, η επόμενη ανάγνωσή είναι σε full ταχύτητες.

[MAG_THUMB=HwBox OCZ Test Team: Development Workloads]

http://www.hwbox.gr/members/1152-albums697-picture54388.png[/MAG_THUMB]

Εκτός από το παραπάνω, όλα δείχνουν σβέλτα και ανάλαφρα, αλλά ακόμα είμαι και υπό την επήρεια του placebo της φρέσκιας εγκατάστασης. Boot time δεν κοιτάζω ποτέ, γιατί θα αλλάζει καθώς φορτώνω το σύστημα οπότε δεν έχει νόημα διαχρονικά, το σύστημα είναι ένας 3770k @ 4GHz @ ASUS MVF με 32GB RAM @ 2000 c10. Είναι 24/7 up & δεν αλλάζει τίποτα στο BIOS ποτέ, οπότε δεν έχει δικαιολογίες αν δούμε πτώσεις στην απόδοση του SSD. Για την ώρα, η εικόνα είναι θετική. Για να δούμε σε κανα μήνα :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Κλείνω μήνα και εγώ με τον Trion, 199GB ελεύθερα & έχω τρεις παρατηρήσεις που αξίζουν αναφοράς:

1) Όλα τα παραπάνω bench παραμένουν σε ίδια ακριβώς αποτελέσματα εκτός από το Anvil's που έχασε ~2% (2580 πλέον) αλλά αν κάνω αρκετές φορές το test μπορώ να πιάσω και το παλιότερο score οπότε μάλλον είναι θόρυβος μετρήσεων παρά "εύρημα".

2) Αν μόλις έχω σβήσει πολλά μικρά αρχεία (1000+) και ΑΜΕΣΩΣ μετά γράφω κάτι μεγάλο (10GB+) στον δίσκο και εκείνη την στιγμή που γίνονται όλα αυτά πάω να αδειάσω τον κάδο, τότε η απόκριση του δίσκου κάνει λόξιγκες. Δεν ξέρω αν είναι κάποιο επίμονο TRIM που δεν περιμένει να τελειώσει η σημαντικότερη εργασία (εγγραφές) και πάει να συμμαζέψει τις διαγραφές, αλλά το παρατήρησα σαφώς. Και το ξέρω ότι είναι λίγο τραβηγμένο σαν σενάριο, αλλά αν κάποιος έχει τέτοια workloads (π.χ. σε κάποιον server που τον χτυπάνε αρκετοί χρήστες στο LAN κτλ) τότε καλό είναι να το ξέρει, γιατί αν έχεις hiccups και τρέχεις customγραμμένους deamons κτλ μπορεί να βλέπεις timeouts κτλ.

3) Στο OCZ SSD Guru (updated btw) παρατηρώ ότι το drive έχει κάνει 204 ανάματα (Device Power Cycle Count) αλλά έχω 160 αναπάντεχα σβησίματα (Unexpected Power Loss). Αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι το σύστημα μου σβήνει ή κάνει restart κυρίως σε στραβές, οπότε θα πρέπει να έχω αρκετά Unexpected Power Losses - αλλά δεν νομίζω και τόσα! Ίσως κάτι δεν κλείνει σωστά στον Intel Driver στα Shut Downs των Windows; Ίσως κάτι δεν γράφουν καλά τα SMART; Dunno. Θα το χαζέψω πως θα πάει στα επόμενα restarts και ίσως ανανεώσω και τους sata drivers και βλέπουμε... πάντως το Health μου παραμένει 100%. edit-> ΑΚΥΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

1152-albums697-picture56222.png

[MENTION=14845]Cveng[/MENTION] [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] [MENTION=5077]GregEl[/MENTION] [MENTION=2145]Yoshi[/MENTION] εσάς σας έχει πολλά Unexpected Power Losses;

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

2) Αν μόλις έχω σβήσει πολλά μικρά αρχεία (1000+) και ΑΜΕΣΩΣ μετά γράφω κάτι μεγάλο (10GB+) στον δίσκο και εκείνη την στιγμή που γίνονται όλα αυτά πάω να αδειάσω τον κάδο, τότε η απόκριση του δίσκου κάνει λόξιγκες. Δεν ξέρω αν είναι κάποιο επίμονο TRIM που δεν περιμένει να τελειώσει η σημαντικότερη εργασία (εγγραφές) και πάει να συμμαζέψει τις διαγραφές, αλλά το παρατήρησα σαφώς. Και το ξέρω ότι είναι λίγο τραβηγμένο σαν σενάριο, αλλά αν κάποιος έχει τέτοια workloads (π.χ. σε κάποιον server που τον χτυπάνε αρκετοί χρήστες στο LAN κτλ) τότε καλό είναι να το ξέρει, γιατί αν έχεις hiccups και τρέχεις customγραμμένους deamons κτλ μπορεί να βλέπεις timeouts κτλ.

Λογικό είναι αυτό. Αρκετά drives το παθαίνουν γιατί τη στιγμή εκείνη προσπαθεί να TRIMάρει και το load είναι αρκετό. Αν του δώσεις ένα λεπτό περίπου, δεν θα σου το κάνει. Μέχρι δηλαδή να τελειώσει το TRIM.

Link to comment
Share on other sites

upl.png

Πολύ λιγότερα έχω εγώ. Δεν έχω κάνει πολλά περίεργα restart ή κολλήματα. 1-2 θυμάμαι μόνο. Βέβαια ανάματα έχω μόνο 23. Όταν λέω είναι συνέχεια ανοιχτό δεν αστειεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=730]jax7480[/MENTION] ναι, ακριβώς όπως το λες είναι. Αν αδειάσω τον κάδο και περιμένω λιγότερο από λεπτό όλα μετά είναι ok με την επόμενη εγγραφή. Πάντως δεν θα μπορούσε να είναι πιο "non-persistent" το TRIM; Να καθυστερεί μέχρι να δει idle;

[MENTION=5077]GregEl[/MENTION] εγώ έχω 160 στα 204. Εσύ έχεις 12 στα 23. Νομίζω ότι και οι δύο έχουμε πολλά κακά κλεισίματα σε σχέση με τους κύκλους... dunno, θα επανέλθω σε αυτό in due time :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω οτι κάπου τόσα κακά κλεισίματα έχω κάνει (59), αλλα αμφιβάλλω για την θερμοκρασία να έφτασε ποτέ 39 βαθμούς

Αυτό χρειαζόταν μερικές φορές στα mint γιατί έμενε το pc σε screen off mode και έτοιμο για power down, αλλα δέν έκλεινε και κρατούσα 4 δευτ. το κουμπί. Έφτιαξε με τον νέο kernel και θα δούμε τον δεύτερο μήνα περισσότερα

Εάν κάνει κάτι ανάλογο στα windows πλέον δέν παρατηρώ, τα Linux εγιναν main 95% του χρόνου

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

@jax7480 ναι, ακριβώς όπως το λες είναι. Αν αδειάσω τον κάδο και περιμένω λιγότερο από λεπτό όλα μετά είναι ok με την επόμενη εγγραφή. Πάντως δεν θα μπορούσε να είναι πιο "non-persistent" το TRIM; Να καθυστερεί μέχρι να δει idle;

Θέμα του λειτουργικού είναι αυτό βρε. Η εντολή στέλνεται από το λειτουργικό άμεσα. Ίσως θα έπρεπε να το σκεφτεί η MS για να το αλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα του λειτουργικού είναι αυτό βρε. Η εντολή στέλνεται από το λειτουργικό άμεσα. Ίσως θα έπρεπε να το σκεφτεί η MS για να το αλλάξει αυτό.

Ναι σαφώς, το λειτουργικό λέει στον sata controller να πει στο ssd controller να κάνει TRIM. Αλλά εκεί, μέσα δηλαδή στον Toshiba controller σίγουρα τηρείται μια queue με εργασίες που εκκρεμούν και όσο μονολιθικά και να αποφασίζεται σε ποιον θα χρεώνεται το "process time" αυτών τον εργασιών, σίγουρα θα υπάρχει ένας τρόπος αυτές οι δύο-τρεις εσωτερικές εντολές τακτοποίησης να είναι στο χαμηλότερο priority.

Νομίζω δηλαδή αντί να το φτιάξει το κάθε λειτουργικό, θα μπορούσε να το φτιάξει το firmware αυτό το θέμα και να είναι και OS-agnostic, που είναι πιο κομψό.

Εκτός αν τα πράγματα εκεί μέσα δεν γίνονται τόσο σειριακά όσο τα έχω στον νου μου...

Link to comment
Share on other sites

Το παρακολούθησα δύο μέρες και διελευκάνθηκε το θέμα με τον counter unexpected shutdowns. Δουλεύει μια χαρά. Σε κάθε κανονικό σβήσιμο σου "χρεώνει" ένα power cycle και σε κάθε σβήσιμο από το κουμπί ένα unexpected, όπως ακριβώς πρέπει.

Η δική μου κακή αναλογία οφείλεται στο ότι παίζω που και που με κάτι μνήμες, οπότε πολλά κακά shutdowns και 3πλά reset για να νιώσει η ASUS από κακές ρυθμίσεις.

Οπότε όλα ok ήταν, my bad guys :)

Link to comment
Share on other sites

στο shutdown στο bios η στο ctrl-alt-del τι "χρεωνει"?

Τα 3 restart που χώνω στο post του BIOS (με το reset κουμπί) για να γυρίσει σε ψευτο-clear-cmos η ASUS τα χρεώνει unexpected - αλλά αυτό είναι και το λογικό.

Για τα άλλα που ρωτάς θα σου απαντήσω αύριο, αλλά λογικά και τα δύο unexpected είναι ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Καντε μλκιες εσεις για να μην εχουμε σαφη συμπερασματα μετα...

Ενας παιζει με τις μνημες, αλλος με 3d printer, αλλος με το π..ι του, και παει λεγοντας.

(j/king... συνεχιστε το σκισιμο να δουμε αντοχες !!)

Link to comment
Share on other sites

Καντε μλκιες εσεις για να μην εχουμε σαφη συμπερασματα μετα...

Ενας παιζει με τις μνημες, αλλος με 3d printer, αλλος με το π..ι του, και παει λεγοντας.

(j/king... συνεχιστε το σκισιμο να δουμε αντοχες !!)

:hehe: :hehe: :hehe:

Καθημερινή χρήση θέλανε, την καθημερινή μου χρήση θα έχουν :)

[MENTION=2145]Yoshi[/MENTION], το κοίταξα

soft restart (από το menu των windows) -> δεν χρεώνει τίποτα

alt - ctrl - del @ BIOS -> δεν χρεώνει τίποτα

shut down (από το menu των windows) -> χρεώνει 1 power cycle

restart από το hard κουμπί -> χρεώνει 1 power cycle & 1 unexpected

Αυτά με τα SMART για την ώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Hard shut down από κουμπί έκανα σίγουρα 3-4 όταν προσπαθούσα να μπω στο ocz guru από το παλίο image στο usb και είχα το θέμα. Ε 2-3 δοκιμές με linux mint ακόμα και 2-3 άκυρα hard reset που "χρειάστηκα" με τα windows 10 και τα 12 που λέει ο guru μου φαίνονται λογικά. Ο 3D printer πάντως είναι αθώος προς το παρόν. Τα συμπεράσματα νομίζω είναι ότι όλοι χαρούμενοι είμαστε μέχρι τώρα. Αλλά και για να έχετε πιο ξεκάθαρα συμπεράσματα θα συνεχίσουμε να μοιραζόμαστε την εμπειρία μας με τους SSD.

Link to comment
Share on other sites

Βαρετός μήνας - δεν κατάφερα να χαλάσω κάτι :hehe:

Είμαι για λίγο σε win7 (για άσχετο λόγο), οπότε τα benchmarks μου έχουν μικροδιαφορές (ειδικά τα 4k κομμάτια τους) λόγω λειτουργικού, αλλά μιλάμε για -5% και αν στο overall. Θα επανέλθω στα 8.1 και θα τα ξαναδούμε με λεπτομέρεια, πάντως από τα ολόιδια sequentials που βλέπω δεν περιμένω "ευρήματα". Το drive είναι μια χαρά, λόξιγκες δεν βλέπω. Υπάρχουν στιγμές που seedάρει κάποια αρχεία, ενώ ξεzipάρει κάτι, ενώ κάνω κάποιο search, ενώ τρέχει ένα VM, ενώ το άλλο ws αντιγράφει από αυτό κάτι over GbE χωρίς να εντοπίσω κρεμάσματα!

Ελπίζω να μην βιάζομαι σε συμπεράσματα (φτου φτου) αλλά με μόνο heads up αυτό του cap της ταχύτητας των παρατεταμένων εγγραφών έχω αρχίσει να τον προτείνω αριστερά και δεξιά. Η αλήθεια είναι ότι αυτό τον καιρό πέφτουν κορμιά με προσφορές σε ssd, αλλά αν έχετε διαβάσει την προηγούμενη πρόταση και τον βρείτε σε καλή τιμή, ορμάτε θα έλεγα.

Cheers :)

Link to comment
Share on other sites

Κάπως πεσμένα τα writes - φαντάζομαι λόγω fill - αλλά:

Δίνεις στον caution έναν ssd και σε ~ τέσσερις μήνες, a presto, 99%... πλάκα θα έχει να δούμε πως θα τα πάει από εδώ και πέρα :D

1152-albums697-picture60455.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now