gdp77

Another pc falls to Linux...

Recommended Posts

Το pc της κοπελιάς μου είναι ένα desktop που αποτελείται από ASUS μητρική με VIA chipset, C2D@1.8, onboard κάρτα γραφικών, 3 GB μνήμη και έναν 160άρη δίσκο sata. Απλό win xp home installation (αγορασμένο από Πλαίσιο) και χρησιμοποιείται για office, surfing, εκτυπώσεις και διαχείριση φωτογραφιών.

Για άγνωστο λόγο, ο δίσκος δουλεύει (read/writes) συνέχεια (γι' αυτό και της πρόσθεσα 2GB στο υπάρχον μέχρι πρότινος 1GB RAM - μάταια όμως, το πρόβλημα παραμένει). Επειδή ο δίσκος δουλεύει συνέχεια, υπάρχουν και τακτά στιγμιαία κολλήματα, κυρίως στο surfing. Δεν υπάρχουν startup προγράμματα, εξονυχιστικός έλεγχος δεν έδειξε ιούς, bios update έγινε, ενώ στο παρασκήνιο τρέχει μόνο το panda. Τελευταία μάλιστα άρχισε να προειδοποιεί και αυτό ότι θέλει licence renew... Μου γκρίνιαζε συνέχεια, λοιπόν, να ρίξω μια ματιά στο pc, αλλά δεν την πάλεψα για πολλά και και της είπα "ή format ή... Ubuntu". Δεν πολυκατάλαβε τι ήταν το δεύτερο, αλλά είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα μου ζητήσει να πετάξω εντελώς τα win...

Μέχρι τότε, η προειδοποίηση (που θα έπρεπε να υπάρχει σε όλα τα pc) είναι σαφής :

img4470scaledhr3.jpg

Υ.Γ. : Και για να μην ξεχνιόμαστε: Τούμπανο το Ubuntu, όλα πάνε σφαίρα και ο δίσκος δουλεύει φυσιολογικά, χωρίς φυσικά τα περίεργα κολλήματα των win από τη συνεχή αδικαιολογήτως χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον δίσκο στα XP πρώτη φορά το βλέπω.. Να 'ταν Vista να πω εντάξει.

Πώς σου τυχαίνουν όμως τόσες πολλές αναποδιές με τα XP..

Αν το αμφισβητείς, pm, έρχεσαι από το σπίτι, σε κερνάω καφέ, γνωριζόμαστε κιόλας και βλέπεις ιδίοις όμμασι το "σούρσιμο"...

Με τα updates η Microsoft πρόσθεσε το Indexing και στα XP με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και στα Vista racer.

Όντως, το installation έχει γίνει update σε SP3, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι η αιτία (μιας και δεν έχω δει το pc όταν ήταν SP2)

Παρόλα αυτά, και το Ubuntu με ReiserFS το έστησα (κάργα journaling FS) και είναι η νύχτα με τη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν το αμφισβητείς, pm, έρχεσαι από το σπίτι, σε κερνάω καφέ, γνωριζόμαστε κιόλας και βλέπεις ιδίοις όμμασι το "σούρσιμο"...

Δεν είπα ότι δε σε πιστεύω, αλλά δε μου έχει τύχει ποτέ, γι' αυτό μου φάνηκε περίεργο. Στο laptop (4ετίας..) έχω XP SP3 και δεν έχω παρατηρήσει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Disk Indexing σίγουρα, τρέχει τις πρώτες μέρες όταν είναι κάπως idle το PC. Και το Panda για κάποιον που ξέρει 5 πράγματα, είναι από τα χειρότερα της αγοράς.

Τα τραγικοποιείς, κλασσικά, τα πράγματα άλλα έχεις περάσει στο άλλο άκρο. Ημιμάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πριν 3 μήνες έβαλα Ubuntu σε ένα φίλο, γιατί είχε γεμίσει ιούς και το μηχάνημα σερνόταν. Μιας κι ήταν υπολογιστής 5ετίας και τα ΧΡ ήταν οριακά στο να παίζουν άνετα, τον ρώτησα τι χρήση κάνει. Όταν μου απάντησε internet & excel, τότε του πρότεινα το 8.10 για να μην του βαρύνω το μηχάνημα με firewalls, antivirus, antispyware κλπ άχρηστα προγράμματα, αλλά λόγω των πολύ βασικών γνώσεών του, δε μπορούσα να του το αφήσω στην επιλογή του...

Μετά από 3 μήνες κι ενώ με είχε ενοχλήσει ελάχιστα, θεώησα ότι τα πάει πολύ καλά και για αυτό δε με ρώταγε διάφορα. Όπως έμαθα από κοινό γνωστό όμως, ψάχνει να βρει άλλον που να ξέρει από υπολογιστές να του βάλει XP...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικό, γιατί ο καθένας θέλει κάποια στιγμή να περάσει κάτι το παραπάνω. Κάτι που δεν θα δουλέψει αμέσως στο Ubuntu. Το πιθανότερο είναι αν δεν σε έχει πάρει τηλέφωνο κανείς ότι τα έχει βγάλει και δεν σ'το είπε :D

Επίσης, το community στο Ubuntu είναι πλέον ολίγον ΓΤΠΚ. Δεν λέω για το Ελληνικό γιατί δεν ξέρω, αλλά έξω είναι συνέχεια:

Δοκίμασε αυτό. Α όχι, για δες εκεί, όχι ε; Εκείνο μήπως; Χμ, μισό να δω. Όλοι οι Linuxάδες πλέον το λένε, ότι το Ubuntu τους κάνει κακό γιατί έχει χαλάσει το Community.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, λόγω του ότι ο άνθρωπος είναι άσχετος, έμπαινε σε sites, έβρισκε τι ήθελε να κατεβάσει και το κατέβαζε. Μετά έκανε διπλό click στο *.exe και .... δεν έτρεχε... Φυσικά του είχα εξηγήσει ότι δεν έχει πλέον windows κι πως θα έπρεπε να ψάχνει προγράμματα ή εκδόσεις για Ubuntu/Linux, αλλά δε... Έβλεπε κάτι που του άρεσε, ακολουθούσε το link και δε γινόταν τίποτα...

Φυσικά στην αρχή τον ξέχεσα κι εγώ. Αφού με τα Win είναι ανασφαλής, ας το ψάξει και λίγο. Ας διαβάσει, ας γράψει και σε ένα forum. Θεωρώ ότι βαρέθηκε, ότι δεν ενδιαφέρθηκε κι ότι αφού είδε ότι εγώ επέμεινα στο να το ψάξει παραπάνω, μάλλον απευθύνθηκε αλλού.

Φυσικά όλα τα παραπάνω συνέβησαν στον ένα μοναδικό γνωστό που του έστησα το pc που δε θέλει να παίζει παιχνίδια. Στους άλλους δεν είχα καν την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

wizard,

εγώ σε αντίστοιχες περιπτώσεις περνάω ubuntu σε dual boot, έτσι ώστε να έχουν πάντα την επιλογή. Όταν το xp partition θα γεμίσει ιούς ή θα σέρνεται, θα καταλάβουν ιδίους όμμασι τη διαφορά. Μόνο με τη χρήση μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι το Linux δεν είναι win. Οι "noobs" δε συνηθίζουν να ψάχνονται ώστε να συνηθίσουν σε μα διαφορετική λογική από τα win.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now