La_MoRt

player για mp4

Recommended Posts

καλημέρα, έχω το παρακάτω πρόβλημα. Τα βίντεο που τραβάω από το κινητό μου όταν πάω να τα περάσω στον υπολογιστή μου και να τα παίξω κολλάνε τελείως. Ο ήχος παίζει μια χαρά αλλά το βίντεο όχι. Έχω ήδη δοκιμάσει wmp,vlc,real player, klite codec και όλα έχουν την ίδια συμπεριφορά εκτός από το real player στο οποίο ενώ παίζει απλά πηγαίνει πολύ αργά η κίνηση. Έχω ξαναποστάρει παλιότερα για παλιότερο θέμα και τότε έλειπε κάποιο codec, τώρα αυτά που ήξερα τα έχω δοκιμάσει για αυτό και σας ρωτάω. Είναι codec το πρόβλημα ή απλά χρειάζομαι άλλο player για mp4; Αν είναι το δεύτερο έχετε να προτείνετε κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με MPC-HC, συνήθως έχει όλα τα απαραίτητα "καλούδια" για να παίξει πολλούς τύπους αρχείων. Έχω να βάλω χρόνια "πακέτο" codecs σε PC και δεν είναι ότι δε παίζω αρκετούς τύπους αρχείων. :P

Αν παρά τις προσπάθειες με το mpchc δε δεις φως τότε σιγουρέψου ότι δε τερματίζει το CPU κάποια διεργασία και δημιουργεί το κόλλημα που αναφέρεις στον real player.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος player που μου πρότεινες πήγε λίγο καλύτερα από το realplayer αλλά πάλι είχε κολλήματα. Είχες δίκαιο από το task manager δείχνει το cpu να βαράει κόκκινα και συγκεκριμένα ανεβαίνει από τον ίδιο το player και από τη διεργασία που τρέχει για τον ήχο, άρα μάλλον το πρόβλημα οφείλεται στο ότι το pc είναι low για να παίξει τέτοιο video? Δεν είναι το PC της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

Στα properties αναφέρει total bitrate 47609kbps frame rat 30 fps. Μια διόρθωση και συγνώμη υπάρχει κάρτα γραφικών και είναι ASUS HD5450 και παίζει 2 οθόνες. Θα δοκιμάσω να δω αν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο update.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω μόνο oi crimson είναι διαθέσιμοι τους οποίους θα ήθελα να τους αποφύγω γιατί η κάρτα έχει παθητική ψήκτρα και έχω ακούσει προβλήματα με θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο WHQL driver δεν υπάρχουν προβλήματα. Υποθετικά, εάν δεν έχεις πολύ παλιό driver, τότε ίσως φταίει το γεγονός ότι έχεις κάποιο bottleneck από τη μνήμη της (?), ειδικά εάν είναι συνδεδεμένη σε 2 οθόνες και με ποιο τρόπο, DVI, HDMI κλπ. Η υψηλή χρήση του CPU δείχνει ότι όλο το ζόρι το τρώει ο i3 (ή η κάρτα του) επειδή το βίντεο έχει τεράστιο bitrate.

1. Δοκίμασε το βίντεο σε μια οθόνη και με ένα ψηφιακό καλώδιο στην 5450 (DVI, HDMI, DP) με τον mpc.

2. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την ενσωματωμένη GPU του PC από το BIOS.

3. Clean install τους νέους drivers και δοκίμασε πάλι με 1 οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Μόλις δοκίμασα να παίξω το βίντεο σε ίδιο υπολογιστή αλλά χωρίς εξωτερική κάρτα γραφικών απλά με την onboard και ούτε καν το player που μου πρότεινες απλά με vlc. Έπαιξε κανονικά με τρομερά ελάχιστα κολλήματα τα οποία μπορεί να προέρχονται και από το γεγονός ότι δεν είναι σωστά ρυθμισμένος ο vlc. Δε με ενοχλεί που δε παίζει στο PC που ανέφερα πριν ούτως ή άλλως είναι της δουλειάς απλά εγώ νόμιζα ότι το πρόβλημα είναι του βίντεο λόγω της υψηλής ανάλυσης και θα έχει κάποιο πρόβλημα να το παίξει υπολογιστής. Ευχαριστώ για το χρόνο σου. Θα δοκιμάσω και στο PC της υπογραφής μου και θα σας πω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο σύστημα της υπογραφής μου παίζει τέλεια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ίσως στο PC που δοκίμαζα η κάρτα να ζορίζεται με 2 οθόνες και να είναι και μικρή για τόσο μεγάλη ανάλυση βίντεο. Πάντως όλα καλά εκεί που με ενδιαφέρει να παίζει, παίζει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now