giannis13

win10 δεν βλέπει το wifi usb

Recommended Posts

Μόλις πήρα και εγκατέστησα στον νέο ssd τα win10. Όλα καλά boot σε 5-6sec.

Το θέμα που έχω είναι πως δεν μπορώ να συνδεθώ στο διαδίκτυο, ενώ έχω σε σύνδεση ένα tp link usb δεν το βλέπει. (Δεν ανάβει καν η ένδειξη led στο στίκ)

Στο device manager βλέπει usb 2.0 wlan. Πρέπει να βάλω χειροκίνητα driver?

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα 2 drivers από το κινητό τα πέρασα στο pc και το κόλησα :(

Μόλις θυμήθηκα πως το είχα αντιμετώπισει ξανά και έβαλα drivers από το site της μητρικής..

edit

Δοκίμασα της μητρικής το driver αλλά δεν λειτουργεί πάλι. Καμία ιδέα?

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Έχω το wn722n που δεν έχει υποστήριξη ακόμα, όμως το είχα εν λειτουργία με τα win10. Μου χάλασε ο δίσκος πήρα ssd και πλέον δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το wn722n που δεν έχει υποστήριξη ακόμα, όμως το είχα εν λειτουργία με τα win10. Μου χάλασε ο δίσκος πήρα ssd και πλέον δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.

Atheros ολέ -> Windows 10 Compatibility for TP-LINK Products - Welcome to TP-LINK πίσω στα 8.1;

'H δοκιμάζεις χειροκίνητα με τους AR9271 64άριδες από εδώ -> https://www.atheros.cz/atheros-wireless-drivers.html

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνουν οι drivers των 8 μια χαρά στα 10, χτες έβαλα ένα wn722n στα win 10, απλά πρέπει να μπεις από το device manager, δεξι κλικ στο wifi usb properties - update driver - browse my computer - και να του δείξεις που είναι ο φάκελος που κατέβασες ώστε να τους περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το wn722n που δεν έχει υποστήριξη ακόμα, όμως το είχα εν λειτουργία με τα win10. Μου χάλασε ο δίσκος πήρα ssd και πλέον δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.
Atheros ολέ -> Windows 10 Compatibility for TP-LINK Products - Welcome to TP-LINK πίσω στα 8.1;

'H δοκιμάζεις χειροκίνητα με τους AR9271 64άριδες από εδώ -> https://www.atheros.cz/atheros-wireless-drivers.html

Μπαίνουν οι drivers των 8 μια χαρά στα 10, χτες έβαλα ένα wn722n στα win 10, απλά πρέπει να μπεις από το device manager, δεξι κλικ στο wifi usb properties - update driver - browse my computer - και να του δείξεις που είναι ο φάκελος που κατέβασες ώστε να τους περάσει.
Ευχαριστω παιδια!

Κατεβασα τον οδηγο για τα 8 και επειτα απο update driver στη συσκευη δουλεψε. :)

Ωραία, γιατί θα έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, είμαι με 7 και το wn722n και θέλω να πάω σε 10 και έβλεπα οτι δεν υπάρχουν drivers...

Οτι μέσα έχει το Atheros AR9271 που το είδατε; Που η Atheros δίνει μόνο για τα7 drivers...:(

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το driver απο εδώ.

Έπειτα οτι ειπε ο venisk, "απλά πρέπει να μπεις από το device manager, δεξι κλικ στο wifi usb properties - update driver - browse my computer - και να του δείξεις που είναι ο φάκελος που κατέβασες ώστε να τους περάσει" (στο browse βαζεις το driver που δειχνω πιο πανω)

Link to comment
Share on other sites

Οτι μέσα έχει το Atheros AR9271 που το είδατε; Που η Atheros δίνει μόνο για τα7 drivers...:(

Εδώ -> https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TL-WN722N

Το έχω το 722 (όπως όλοι βλέπω) και είναι καλό dongle και σε λήψη και σε σπασίματα (όταν το είχα ψάξει). Του αξίζει ένας plug n play driver την στιγμή που μου έπαιξε ubuntu χωρίς να κάνω τίποτα...

Επίσης όσοι το έχετε και το κοιτάζετε σαν παλιό και ξεπερασμένο, να ξέρετε ότι τα μισά "mini" των 5 ευρώ εκεί έξω είναι υποδεέστερα σε λήψη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now