greece_rodos

Βοήθεια για Overclock σε i7 3930k + DDR@2400Mhz

Recommended Posts

Παίδες, θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά και συμβουλές σας.

Έχω τον υπολογιστή αρκετό καιρό O.C. 4.8GHZ Και κουμπωμένα στην Rampage IVExteme 2 σέτ G.Skill RipjawsZ CL10@ 2400Mhz 16GB

(Ram voltage 1,65v, VCCSA 1.25v, VTT 1.21v και Vcca calibration exteme)

Κάνοντας ένα stress test (blend) με το prime95 είδα ότι κάπου έχω θέμα προφανώς με τις μνήμες, επειδή πιέζω αρκετά τον memory controller του Cpu,

1) Έχοντας τις μνήμες στα 2400Mhz και σε rampage tweak mod1 στο stress test πάνω από 5,30 ώρες δέν έβγαλε κάποιο πρόβλημα.

2) Έχοντας τις μνήμες στα 2400Mhz και σε rampage tweak mod3 στο stress βγάζει πρόβλημα - worker stopped μετά απο δυό-τρείς ώρες

3) Έχοντας τις μνήμες στα 1866Mhz CL9 και σε rampage tweak mod3 στο stress test πάνω από 5,30 ώρες δέν έβγαλε κάποιο πρόβλημα.

4) Έχοντας τις μνήμες στα 2133Mhz CL10 και σε rampage tweak mod3 στο stress test πάνω από 6,15 ώρες δέν έβγαλε κάποιο πρόβλημα.

Το rampage tweak mod1 βοηθάει στην συμβατότητα, το mod2 λέει είναι για overclocking που όμως δεν μου λειτουργεί καν και το mod3 είναι λέει περισσότερο για ivy bridge cpu

Η διαφορά του mod3 από το mod1 είναι όταν έχω το mod1 ρίχνει πάρα πολύ την ταχύτητα μετρώντας σε Aida64.

(rampage tweak mod1 read score 30.000)

(rampage tweak mod3 read score 63.000)

Κατα τα άλλα όλα τα primary timing φαίνονται ίδια, αλλα είναι σάν να δουλεύει σε dual channel αν και το Aida64 δέν λέει κάτι τέτοιο

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το mode 2 δοκίμασε με το CPU stock που λέει και ο Αντώνης και τη 2η δοκιμή σου για να δεις αν σε κόβει πουθενά το CPU σου.

Μπορείς απλά να δοκιμάσεις auto στο rampage tweak - αν έχει - βάζοντας XMP και αυξάνοντας χεράτα μέχρι τα 2400 @1.65.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2195]MetallicGR[/MENTION] Μετά απο το τελευταίο τέστ που κάνω τώρα με χαμηλότερο CL, θα δοκιμάσω το mode 2 με stock Cpu,

Tο auto καθώς και το mode 1 άν και λειτουργεί, μου δίνει πολύ χαμηλές ταχύτητες στο Aida64

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στο αρχικό ερώτημα του τίτλου , είναι ότι οι Sandybridge-E , δέν μπορούσαν να παίζουν με ευκολία τις μνήμες στα 2400.

Η πραγματικότητα της εποχής τότε , έδειξε ότι στην πράξη λίγα κομμάτια με πολύ καλούς IMC έπαιζαν εκεί.

Τα περισσότερα έπαιζαν τις μνήμες στο εύρος 2133-2250.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now