MetallicGR

Τέλος το εύκολο Porting εφαρμογών από Windows Mobile σε Android

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τέλος το εύκολο Porting εφαρμογών από Windows Mobile σε Android]http://www.hwbox.gr/images/news_images/microsoft2a.jpg[/NEWS_IMG] Το Project Astoria αποτελεί πλέον παρελθόν μιας και η Microsoft που το ανέπτυσσε αποφάσισε για τη "μοίρα" του.

Το συγκεκριμένο project χρονολογείται πίσω στο μακρινό πλέον 2015 και πιο ειδικά στο BUILD developer Conference της Microsoft στο οποίο η εταιρία έκανε γνωστές τις προθέσεις της να βοηθήσει τους developers στο porting εφαρμογών που έχουν γράψει για διάφορες άλλες πλατφόρμες, στο οικοσύστημα των Windows Mobile. Η Microsoft με το λειτουργικό της, έχοντας περιορισμένο αριθμό εφαρμογών με λίγους καλούς developers να ασχολούνται με την εγγενή ανάπτυξη εφαρμογών, είχε αρκετές ελπίδες να εμπλουτίσει το οικοσύστημά της, κάτι που όμως μπορεί να γίνει με διαφορετικό τρόπο.

Ο θάνατος του project ήρθε σύμφωνα με τη Microsoft καθώς ήταν "περιττό", ειδικά όταν οι developers είχαν ήδη τις εφαρμογές τους στα Android και iOS. Η πρόσφατη εξαγορά της Xamarin ενδέχεται να ωθήσει τους προγραμματιστές στη δημιουργία προγραμμάτων σε C# που αργότερα θα μπορούν να λειτουργήσουν σε Android, Windows κα iOS. Φυσικά, τα παραπάνω δυσχεραίνουν μόνο την "μεταφορά" εφαρμογών από το Android στα Windows 10 Mobile, μιας και οι "γέφυρες" για τα Objective-C, JavaScript και Win32 υπάρχουν ακόμα.

[img_alt=Τέλος το εύκολο Porting εφαρμογών από Windows Mobile σε Android]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture59977.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε κάποιος δηλαδή που θεωρούσε καλή ιδέα το porting Windows Mobile εφαρμογών σε οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα; Βασικά να το πως αλλιώς, υπήρχε προγραμματιστής που ξεκινούσε το app του από τα Windows Mobile και μετά σκεφτόταν τους άλλους δύο παίχτες;

Δεν παίρνουν και κανέναν λογικό εκεί μέσα, να τον κοιτάζουν σαν εξωτικό πουλί ρε παιδί μου; :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τυχεροι που προλαβαν και εφτιαξαν το ProShot για android...

Το Timelapse Pro ομως, δεν το προλαβαν...

δεν πειραζει παιδια!

να περιμενετε το xamarin τωρα!!!

xaxaaaaaxaaa!

ουστ λοιπον και στην λαικη αγορα του droid!

Link to comment
Share on other sites

ρε συ yoshi... το xamarin ή το android studio ειναι το θεμα?

(προσωπικα εχω 4 sdk εφαρμογες)

εστιασε στα δικαιωματα και θα καταλαβεις γιατι λεω τις googlοεφαρμογες malware as a service (που και το θεμα αυτο, θεμα android ειναι...)

τεσπα. βαριεμαι να ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ yoshi... το xamarin ή το android studio ειναι το θεμα?

(προσωπικα εχω 4 sdk εφαρμογες)

εστιασε στα δικαιωματα και θα καταλαβεις γιατι λεω τις googlοεφαρμογες malware as a service (που και το θεμα αυτο, θεμα android ειναι...)

τεσπα. βαριεμαι να ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια...

εχεις δικιο οτι υπαρχουνε αυτες οι εφαρμογες

αλλα εγω εχω την αποψη οτι οι κακες εφαρμογες διωχνωνται απο μονες τους μεσω των χρηστων (reviews and such) οποτε σιγα σιγα λιγοστευουνε

τωρα αυτες που ειναι signed by google... εχμ... πουθενα δεν ειναι ολα δωρεαν

pm me τις εφαρμογες σου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now