racer

Linuxellschool

Recommended Posts

Η ομάδα μας αναπτύσσει τη διανομή GNU/Linux “LinuxEllSchool”, η οποία φτιάχνεται σύμφωνα με τις ανάγκες των μαθητών και καθηγητών των ελληνικών γυμνασίων και Λυκείων. Οι βασικές αρχές που ακολουθήσαμε ήταν μια απλότητα, η ευκολία και η αξιοπρεπής βοήθεια μέσω ενσωματωμένων tutorials. Επίσης, η διανομή μας έχει όλα τα απαραίτητα προγράμματα και εργαλεία που χρειάζεται το σχολικό περιβάλλον. Το Project μας αποτελεί ιδιωτική πρωτοβουλία και ουδεμία σχέση έχει με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ή οποιονδήποτε άλλο οργανισμό. Η ιστοσελίδα μας είναι www.linuxellschool.com

Blah blah blah, επιτέλους η διανομή είναι έτοιμη.

Μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ

Σχόλια, παρατηρήσεις κλπ, όλα ευπρόσδεκτα :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Σαν προσπάθεια εύγε...

Στην ελληνική πραγματικότητα τώρα, δείξτε μου 10-20-30 καθηγητές/δασκάλους της Αθήνας που να ξέρουν Linux και θα φορέσω ντεκολτέ πρόστυχο φόρεμα, με τακούνια και που..νιάρικο μακιγιάζ και θα βγω στην Ομόνοια να διαδηλώσω υπέρ του ΑΣΕΠ, του συστήματος παιδείας και του υπουργείου παιδείας...

Δυστυχώς είμαστε έτη φωτός από αυτό που λένε σύγχρονη εκπαίδευση, τι school linux gr και τα λοιπά, για τα μπάζα είμαστε... το Linux στα ελληνικά γυμνάσια φαντάζει σαν το Τελ Αβιβ, παλαιστινιακή πρωτεύουσα με μουσουλμάνο πρωθυπουργό...

Link to comment
Share on other sites

δείξτε μου 10-20-30 καθηγητές/δασκάλους της Αθήνας που να ξέρουν Linux

Εγώ είμαι ένας ! (δάσκαλος). Έχω βάλει και pc με Linux στην τάξη μου.

Το θέμα μας όμως είναι μόνο η σύγχρονη εκπαίδευση; Εδώ αν γράψεις υπέρ του Linux σε τεχνολογικό forum θα σε σκυλοβρίσουν, εγκάθετοι και μη.

Κάθε "έπανάσταση" ξεκινά από τους λίγους. Δεν είναι δυνατό από τη μια μέρα στην άλλη να δούμε ένα ολόκληρο εκπαιδευτικό σύστημα να κάνει στροφή στο ανοικτό λογισμικό. Πρώτα οι λίγοι και τολμηροί που θα ακούσουν τα εξ αμάξης (έχω ιδίαν πείρα), σίγα σιγά θα γίνουμε περισσότεροι και μια μέρα θα γίνουν και οι μεγάλες μεταρρυθμίσεις.

You have to understand, most of these people are not ready to be unplugged. And many of them are so inert, so hopelessly dependent on the system that they will fight to protect it. Were you listening to me Neo, or were you looking at the woman in the red dress?

Y.Γ. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια!!! Keep up the good work!

Link to comment
Share on other sites

... και θα φορέσω ντεκολτέ πρόστυχο φόρεμα, με τακούνια και που..νιάρικο μακιγιάζ και θα βγω στην Ομόνοια να διαδηλώσω υπέρ του ΑΣΕΠ, του συστήματος παιδείας και του υπουργείου παιδείας...

<-- Παίρνει pop-corn, Nikon και περιμένει πως και πως για την αποκλειστικότητα!

Were you listening to me Neo, or were you looking at the woman in the red dress?

Μα φυσικά τη γυναίκα με το κόκκινο φόρεμα... Άλλωστε μιλάμε για τη Monica!

Πέραν αυτού, είναι σωστό αυτό που λες, αλλά δύσκολο να αναπτυχθεί τόσο όσο θα θέλαμε γιατί όλα γυρίζουν γύρω από το χρήμα. Οι εταιρίες που βγάζουν open source ή ελεύθερο λογισμικό συντηρούνται από δωρεές κι τις περισσότερες φορές δε φτάνουν ούτε για τα έξοδά τους. Δεν είναι το Linux που τους πειράζει, απλά θέλουν να βγάλουν χρήματα και το δωρεάν δεν έχει κέρδος...

Υ.Γ.: Δοκίμασα την Ulimate Edition 2.0. Καλή φαίνεται για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα... γιατί μιλάμε για επαναστάσεις και μεγάλες μεταρρυθμίσεις... έλεος δηλαδή... Στις υπόλοιπες χώρες έγιναν εξεγέρσεις για να μπει το linux στα σχολεία...?!?

Αν δεν ήταν άνθρωποι αμόρφωτοι και άσχετοι σε νευραλγικές και μη θέσεις σε όλο το δημόσιο τομέα, δεν θα χρειάζονταν διαδηλώσεις στο κέντρο της Αθήνας και κάψιμο του αγνώστου στρατιώτη για να μπει linux στα σχολεία και τα πανεπιστήμια ή γενικότερα να υπάρχει νόημα στην λέξη παιδεία σε αυτή τη χώρα... Για ρώτα τι έχουν κάνει και τι κάνουν τα αρμόδια όργανα σας γενικότερα για την παιδεία... ποιος τους ψηφίζει...? το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι, αλλά και η ουρά δεν είναι καλύτερη... τέσπα στην τελική ο Bill δεν ήρθε τσάμπα πρόπερσι εδώ και έφαγε οστακομακαρονάδες με τους επιστήμονες υπουργούς μας, ας έρθει και ο Linus αν θέλει να κάνει "δημόσιες σχέσεις"...

Ουφ... όλο γκρίνια είμαι... ή περίοδο έχω ή πρέπει να φύγω από την χώρα... :hehe:

@Wizard, λολ... είμαι και κορμάρα δεν θα χάσεις... αλλά όμως έναν βρήκαμε, μας υπολείπονται άλλοι 9-19-29 για το show....

Link to comment
Share on other sites

Πέραν αυτού, είναι σωστό αυτό που λες, αλλά δύσκολο να αναπτυχθεί τόσο όσο θα θέλαμε γιατί όλα γυρίζουν γύρω από το χρήμα. Οι εταιρίες που βγάζουν open source ή ελεύθερο λογισμικό συντηρούνται από δωρεές κι τις περισσότερες φορές δε φτάνουν ούτε για τα έξοδά τους. Δεν είναι το Linux που τους πειράζει, απλά θέλουν να βγάλουν χρήματα και το δωρεάν δεν έχει κέρδος...

Δε είμαι σίγουρος ότι έχεις δίκιο. Χρήμα μπορεί να διακινηθεί και χωρίς το προϊόν να στοιχίζει κάτι. Άπειρα τα παραδείγματα στην καθημερινή ζωή... Το πρόβλημα είναι μόνο η μίζα κατά τη γνώμη μου. Αν αύριο δηλαδή ΟΛΑ τα σχολεία της Ελλάδας γυρνούσαν σε open source λογισμικό, οι μόνοι που θα ζημιώνονταν θα ήταν οι μιζαδώροι. Οι θέσεις εργασίας για τεχνική υποστήριξη , administration κτλ θα εξακολουθούσαν να υπάρχουν. Είναι θέμα λοιπόν του πόσο βρώμικο είναι το χρήμα που διακινείται και όχι της διακίνησης του χρήματος αυτού καθ' αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αναφέρομαι σε αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις μόνο. Η μίζα άλλωστε από το hware είναι πολλαπλάσια του soft, οπότε δεν τους καίει αυτό. Αναφέρομαι στις εταιρίες λογισμικού. Δε μπορώ να διδάσκω Linux στο παιδί και μετά να πηγαίνει σπίτι και να βάζει Win γιατί θέλει να παίξει... Δεν έχει ο καθένας τη διάθεση να έχει dual-boot σύστημα, ούτε τις γνώσεις, ίσως ούτε και το χώρο.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, πολύ μεγάλη μάζα καταναλωτών θέλουν έναν υπολογιστή που να τα κάνει όλα και το Linux (ακόμα) δεν τα κάνει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν άνθρωποι αμόρφωτοι και άσχετοι σε νευραλγικές και μη θέσεις σε όλο το δημόσιο τομέα,

Ποιο δημόσιο τομέα. Εγώ στον ιδιωτικό και μάλιστα "πρωτοκλασάτο" τομέα είμαι. Εδώ να δεις ασχετοσύνη...

Για ρώτα τι έχουν κάνει και τι κάνουν τα αρμόδια όργανα σας γενικότερα για την παιδεία... ποιος τους ψηφίζει...?

Ε εντάξει τώρα... Σε ευρύτερη κλίμακα, ποιος ψηφίζει τους κυβερνώντες;

τέσπα στην τελική ο Bill δεν ήρθε τσάμπα πρόπερσι εδώ και έφαγε οστακομακαρονάδες με τους επιστήμονες υπουργούς μας, ας έρθει και ο Linus αν θέλει να κάνει "δημόσιες σχέσεις"...
\

Πόσο τραγικό είναι στην εποχή που ζούμε να κυβερνιόμαστε από τόσο ηλίθιους. Πάει το άλλο το ζώο, ανεβάζει εισιτήρια 25% (1 ευρώ το εισιτήριο) , ανεβάζει τέλη 40%. Γύρνα σε open source όλο το δημόσιο τομέα βρε ηλίθιε και πάγωσε τις αυξήσεις στις υπηρεσίες για 2-3 χρόνια, να 'σαι 100 χρόνια κυβέρνηση... Αλλά ποιος από τους ανίκανους που τον περιβάλουν να του τα πει...

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να διδάσκω Linux στο παιδί και μετά να πηγαίνει σπίτι και να βάζει Win γιατί θέλει να παίξει...

Έλα τώρα, τι επιχείρημα είναι αυτό... Κατά την ίδια λογική, να βάλουμε και ps3 στα σχολεία γιατί δε θα μπορείς να έχεις και pc και ps3 στο σπίτι... Εξάλλου από ΚΑΠΟΥ πρέπει να γίνει η αρχή. Αν γίνει από τα σχολεία, θα έρθει η μέρα (δεν αργεί πίστεψέ με) που όλοι οι developers θα δουλεύουν και για Linux....

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι επιχείρημα... Από όλους τους γνωστούς και φίλους που έστησα υπολογιστές, η ερώτηση στην πρότασή μου για Ubuntu ήταν η ίδια: Παιχνίδια θα παίζω...; Εγώ τι να πω; Ναι; Ή να τους απαντήσω, πάρε PS3;

Σε ελάχιστες περιπτώσεις, είχαν και πρόβλημα με τα κινητά τους και το συγχρονισμό, όπως κι εγώ άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ σε όσα λες... Και εγώ τα ίδια έχω ακούσει από πολλούς γνωστούς. To Ubutnu έχει κάποια πλεονεκτήματα και τα Win κάποια άλλα. Εγώ απλά ισχυρίζομαι ότι δεν αποτελεί κατά τη γνώμη μου επιχείρημα το "να μη βάλουμε linux στα σχολεία γιατί θα θέλουν να παίζουν παιχνίδια στο σπίτι".

Και εγώ που είμαι "fan" dual boot έχω (θέλω να παίζω παιχνίδια). Τι να πήγαινα στην tv να ανοίξω την παιχνιδομηχανή και να περιμένω να φορτώσει το παιχνίδι, τι να κάνω ένα reset. Λιγότερο χρόνο μου τρώει τώρα (μέχρι να έρθουν καλύτερες μέρες). Δεν τα σκάω όμως σε αντιβιοτικά. Δεν πληρώνω για λογισμικό που έχω δωρεάν. Δεν πληρώνω firewalls κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δούλευε το Wine και το sync με τα κινητά και δε θα υπήρχε ερώτημα...

Προσωπικά δεν έχω καταφέρει ούτε εγκατάσταση να κάνω ένα παιχνίδι με Wine... Και υποτίθεται είμαι και γνώστης...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με παλιά γίνεται. (π..χ. έχω παίξει StarCraft απροβλημάτιστα). Για οτιδήποτε high-end απλά το ξεχνάς.

Τα κινητά είναι άλλη πικρή ιστορία. Για data mode το 99% θα παίξει απροβλημάτιστα μέσω usb. Για συγχρονισμό θα περιμένουμε κάποια χρόνια ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια παιδιά!

Μια παρατήρηση αν θέλετε. Καλό πιστεύω θα ήταν να βάλετε και κάποια screenshots στο site για να μπορεί να δει ο κόσμος πως μοιάζει το Desktop. (Εκτός και αν έχετε και δεν τα πήρε το μάτι μου..)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now