Recommended Posts

Εχω ένα δίσκο hgst που αγοράστηκε σαν εξωτερικός αλλά επειδή μου καθυστερούσε πολύ το htpc άνοιξα το κουτί (μη αναστρέψιμα) και προσπάθησα να χρησιμοποιήσω τον δίσκο σαν εσωτερικό.

Η αρχική διαμόρφωση που είχε ήταν τέτοια που δεν είχα συναντήσει ξανά (πάρα πολλά μικρά partition διαφορετικών μεγεθών που τα έβλεπε ο υπολογιστής σαν ένα μεγάλο).

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως στην συνολική του χωρητικότητα μετά απο λίγες μέρες χάνει το σύστημα αρχείων και απαιτεί διαμόρφωση.

Σε συμβατότητα των 2ΤΒ που είχε σαν επιλογή στη διαχείριση δίσκων δουλεύει απροβλημάτιστα.

Εχω κρατήσει καλού κακού την πλακέτα που τον μετατρέπει σε εξωτερικό αλλά το ζητούμενο είναι να πάρω την πλήρη χωρητικότητα σαν εσωτερικός.

attachment.php?attachmentid=62001&stc=1

HGST2.jpg

HGST2.jpg.6fc074c1279c15cbbede82d34f40d6

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις τον δίσκο σου και boot-άρεις το PC.

Εγκαθιστάς το easyus partition master free.

Αρχικά βλέπεις εάν και εκεί φαίνεται ολόκληρος και μετά πας στο επόμενο βήμα. Αλλιώς pic και απάντα στο θέμα να δούμε τι παίζει. :P

Επιλέγεις τον δίσκο κάνεις δεξί κλικ > delete all partitions.

Αυτή η επιλογή θα διαγράψει τα πάντα από το drive και θα σου αφήσει unallocated χώρο τον οποίο μπορείς στη συνέχεια να μετατρέψεις σε ένα λειτουργικό partition NTFS μέσα από το ίδιο πρόγραμμα ή από τη διαχείριση δίσκων των Windows.

drives.jpg

drives.jpg.adb94b5a11284145f42824047f5dd

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει το ίδιο με το mini tool partition.

Το partition δημιουργείται κανονικά και δέχεται αρχεία αλλά μετά από λίγες μέρες χάνει τα πάντα και θέλει format.

Link to comment
Share on other sites

Άδειασα το δίσκο,έκανα μετατροπή από mbr σε gpt για να πάρω όλη τη χωρητικότητα και για την ώρα κάνω ένα surface test με το mini tool που ξεκίνησε χτες και τελειώνει σε λίγα λεπτά.

Καμιά ιδέα για ιδιαίτερες ρυθμίσεις στην δημιουργία του partition?

Στα 2ΤΒ σαν MBR δούλευε κανονικά μήνες τώρα και δεν έχανε το σύστημα αρχείων.

attachment.php?attachmentid=62047&stc=1

attachment.php?attachmentid=62048&stc=1

01.jpg

02.jpg

01.jpg.064fbfc166f38c9ab6d7d76f703dd091.

02.jpg.a5c8a5eb0d4a70e3d84593175542e3c0.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now