POWER1FM

Πρόβλημα με το δίκτυο

Recommended Posts

Λοιπών το setup έχει ως εξής.

Ενα htpc με Windows 7 και ένας υπολογιστής με Windows 10.

Ένα 3G μόντεμ της Asus που που μοιράζει wi fi και ethernet συνδεδεμένο σε χιλιάρι switch που συνδέεται με τη σειρά του στα δύο pc και εχω δίκτυο και Internet.

Μέχρι εδώ όλα καλά.

Πρόσφατα αγόρασα ενα usb wi fi adapter για το pc με τα Windows 10 για να ενεργοποιήσω τη ρύθμιση ογκοχρέωσης που έχει μήπως περιορισω λίγο τα δεδομένα και για να μην έχει το htpc σύνδεση στο Internet.

Συνδεοντας το wifi πριν την πρώτη επανεκκίνηση δεν έχω ίντερνετ στο pc και βλέπω το htpc στο δίκτυο κανονικά.

Μετά την πρώτη επανεκκίνηση έχω ίντερνετ από το wi fi αλλά με κανένα τρόπο δεν βλέπει το ενα pc το άλλο στο δίκτυο.

Όταν κλείνω και ανοίγω το switch βλέπω το htpc για λίγα δευτερόλεπτα και τέλος.

Συνδεσα και απ ευθείας τα δύο pc με cross over καλώδιο και έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Kάτι με τον DNS σου και τα IP ranges; Με μπερδεύει η περιγραφή σου και δεν μπορώ να σου πω "κάνε αυτό", αλλά δώσε παντού static IP και λογικά θα το σώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζω άκρη.

Αν δεν δει το ethernet ίντερνετ δεν έχω δίκτυο ανάμεσα στα δυο pc.

Δοκίμασα με static ip και πάλι τα ίδια.

Στο pc με τα 7 όταν απενεργοποιώ το V4 έχω δίκτυο και δεν έχω ίντερνετ και αυτό είναι καλοδεχούμενο.

Στα 10 με το που απενεργοποιώ το v4 χάνω το δίκτυο....

Χωρίς να πειράξω τίποτα με το που καρφώνω στο switch το καλώδιο του ίντερνετ ολα μέλι γάλα......

Link to comment
Share on other sites

Έχεις antivirus στα pc? Για κοίταξε τα γιατί σε μένα το bitdefender αλλάζει που κ που μια ρύθμιση απο μόνο του και δεν έχω δίκτυο..

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα την πολιτική ασφαλείας στα 10 για να μεταχειρίζονται όλα τα άγνωστα δίκτυα σαν ιδιωτικά και κατάφερα να έχω δίκτυο χωρίς ίντερνετ.

Συνδέοντας πάλι το wi fi το δίκτυο χάθηκε και το πρόβλημα λύθηκε απενεργοποιώντας το ipv6 protocol στις ιδιότητες του wi fi.

Προς το παρόν όλα λειτουργούν μια χαρά.

Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now