Wizard!

Δεν εγκαθίσταται το Ubuntu

Recommended Posts

Προσπαθούσα εχθές να εγκαταστήσω το Ubuntu (7.10, 8.4, 8.10) σε ένα laptop, FS Amilo D 8850, αλλά δεν προχωρούσε με τίποτα.

Αρχικά κολλούσε και έβγαζε μιά μαύρη οθόνη με τον κέρσορα να αναβοσβήνει. Μετά του έβγαλα το silent και είδα ότι κολλάει στο σημείο που αναφέρει τον επεξεργαστή (Pentium D 3.06).

Όση ώρα και να το άφησα, δεν προχώρησε καθόλου... :@....

Δοκίμασα και τις 3 εκδόσεις, το ίδιο. Δοκίμασα το Live, το ίδιο. Με ΧΡ παίζει κανονικά το μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις απεύθειας εγκατάσταση και όχι από περιβάλλον Live CD.

Στο δικό μου κατεβαστήρι Dell με Intel όλα πάνω κόλλαγε με το Live CD, μόνο από απευθείας setup.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δοκίμασα το alternate και SuSe 11.1. Τα ίδια! Τα νεύρα μου... Και μέχρι να κατέβει το Suse, έβαλα ΧΡ και δούλεψαν ρολόι...

Δοκιμάζοντας το LiveCD κάνει ακριβώς τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει acpi off και safe vga mode πριν boot-άρεις με το Live-cd? Δοκίμασες να παίξεις με τις ρυθμίσεις του SATA από το BIOS? Δεν είναι θέμα cpu. Κάτι με το mobo / acpi / SATA παίζει.

Link to comment
Share on other sites

ACPI ρυθμιση δεν έχει στο bios. Γενικά είναι ελάχιστες οι ρυθμίσεις που έχει. Όπως επίσης δεν είναι SATA, είναι IDE οι δίσκοι... Και με safe mode, το ίδιο κάνει.

Εχθές δοκίμασα και SuSE 11.1, αλλά έχω ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ACPI ρυθμιση δεν έχει στο bios.

6tzzndc.jpg

Πάτα F6

7wonyxj.jpg

Μπορείς να προσθέσεις και δικές σου παραμέτρους στο τέλος (από αυτή τη λίστα)

Δοκίμασε με "noacpi" ή και κάποια από τις άλλες παραμέτρους ανάλογα με την παλαιότητα του μηχανήματός σου.

Υ.Γ. Πάντως σε όσα FS έχω βάλει ubuntu έπαιζαν out-of-the-box...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξέρω καλά αυτά τα θέματα. Αν φταίει το ACPI (και σε συνδυασμό με ότι δε boot-άρει με acpi aware OS) σημαίνει ότι δεν το υποστηρίζει το laptop. Προφανώς στα XP κάνει hibernation κτλ με proprietary win only drivers.

Anyway, δες αν καταφέρεις να boot-άρεις και βλέπουμε στη συνέχεια τι μπορούμε να καταφέρουμε με το hibernation (το οποίο ούτως ή άλλως είναι ένα θέμα που πονάει στο Linux)...

Υ.Γ. Αν μπορεί δώσε specs του laptop + mobo που φοράει + wifi (ούτε αυτό το βλέπω να παίζει)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός εδώ ισχυρίζεται ότι του έπαιξε το suse 9.3 σχεδόν απροβλημάτιστα (αναφέρει ένα πρόβλημα με το file system, αλλά εσύ δε φτάνεις ως εκεί).

Η σελίδα που δίνεις δεν ανοίγει.

Y.Γ. και εδώ αναφέρεται επιτυχής εγκατάσταση mandrake.

και εδώ fedora core...

Πάντως αναφέρονται κάτι κουφά για το hard disk που φοράει το laptop....

Δοκιμάζεις 32 ή 64 bit εκδόσεις;

Link to comment
Share on other sites

lol την ίδια σελίδα δίνουμε... Αφού όλοι αναφέρουν επιτυχία, εσύ γιατί δεν μπορείς ρε γμτ;

Edit : Έτσι από διαίσθηση : Για κάνε μια απόπειρα με xUbuntu

Ναι, δοκίμασα το alternate

Σου κολλάει κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης ή αφού γίνει, στο πρώτο boot ?

Link to comment
Share on other sites

Να και περασμένο Ubuntu στο 8830.

Βέβαια όλα τα links που δίνω είναι για παλιότερες διανομές, αλλά να παίζει η παλιά και να μην παίζει η καινούρια, μου φαίνεται περίεργο.

Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει hardware issue ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχουν περάσει όλα τα test (memtest, hdd, orthos) και εδώ και 2 ημέρες, τα ΧΡ παίζουν άψογα.

Το link δεν το βλέπω, μάλλον κάνουν κάποια αναβάθμιση στα forums, γιατί από το πρωί συχνά-πυκνά δεν παίζει, αλλά δοκίμασα και με 7.04. Δεν ξέρω πόσο πιό παλαιό εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now