Haftzes

Γνώμες-Απόψεις για αναβαθμίση !!

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=63852&stc=1

Καλησπέρα σε όλους!! Κατέχω το παραπάνω σύστημα και θέλω να κάνω μια αναβάθμιση στον επεξεργαστή μου.

Το ερώτημα μου είναι αξίζει να βάλω κάποιον FX επάνω ?? Ή να αλλάξω τελείως πλατφόρμα και να πάω σε κάποιον Intel Skylake ?

Η χρήση του είναι καθημερινή κυρίως για Internet, εργασίες για σχολή και Gaming.

Υπόψιν ότι το budget ειναι περιπου στα 250 Ευρω περιπου για την αναβαθμιση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντησεις σας και την βοηθεια σας :)

pc parts.png

57fd096b143e8_pcparts.png.dbf35d69caf370

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι η μητρική υποστηρίζει μόνο τη πρώτη γενιά FX και αυτή όχι επίσημα, νομίζω ένας φτηνός Skylake θα σε καλύψει.

Intel Core i3 6100 - ? 122,00

Asus B150-Plus D3 - ? 86,10

G.skill Aegis 8GB DDR4-2133 - ? 33,90

Σύνολο ? 241,00 χωρίς τα μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι η μητρική υποστηρίζει μόνο τη πρώτη γενιά FX και αυτή όχι επίσημα, νομίζω ένας φτηνός Skylake θα σε καλύψει.

Intel Core i3 6100 - ? 122,00

Asus B150-Plus D3 - ? 86,10

G.skill Aegis 8GB DDR4-2133 - ? 33,90

Σύνολο ? 241,00 χωρίς τα μεταφορικά

Στην περίπτωση που αλλάξω συστημα και παω σε Skylake αξιζει να κρατησω τiς ραμ για λίγο καιρο και ύστερα να παω σε ddr4 ??

Το λέω αυτο γιατί βρήκα αυτην την Asrock https://www.skroutz.gr/s/7652419/Asrock-B150M-Combo-G.html που υποστηριζει και τα 2 πρότυπα ram...και η αλήθεια ειναι οτι βολεύει να κρατησω τις παλιες ram

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κοιτούσες για μεταχειρισμένο cpu+mobo combo για τις ddr3 σου; Υπάρχουν full πύργοι συστήματα με i5 4690 με 300 ευρώ σε μεταχειρισμένα. Νομίζω μπορείς να βρεις i5 4690+ any 1150 mobo στα 200-250 και κρατάς τις ddr3 σου.

Νομίζω ότι αν πας σε skylake αξίζει να πας σε ddr4 γιατί μετά από 1-2 χρόνια θα μπορείς να βάλεις ένα καλύτερο-μεγαλύτερο kit, ενώ αν είσαι σε ddr3... Προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν πας σε κάτι καινούργιο το διαλέγεις σκεφτόμενος τις μελλοντικές αλλαγές και όχι για συμβατότητα προς τα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αλλάξω συστημα και παω σε Skylake αξιζει να κρατησω τiς ραμ για λίγο καιρο και ύστερα να παω σε ddr4 ??

Το λέω αυτο γιατί βρήκα αυτην την Asrock https://www.skroutz.gr/s/7652419/Asrock-B150M-Combo-G.html που υποστηριζει και τα 2 πρότυπα ram...και η αλήθεια ειναι οτι βολεύει να κρατησω τις παλιες ram

Για DDR3 σε Skylake πρέπει να το ψάξεις γιατί αν θυμάμαι καλά οι απαιτήσεις του είναι λίγο κάπως όσο αφορά τη τάση των μνημών, πρέπει να είναι κοντά στη τάση των DDR4 ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now