Recommended Posts

Να πούμε εδώ, ότι στο τέλος του διαγωνισμού, οι πρώτοι που θα έχουν τα καλύτερα σκορ, θα πρέπει να τα ΞΑΝΑΤΡΕΞΟΥΝ μπροστά σε επιτροπή και να βγάλουν παρόμοιο σκορ, γιατί ΑΝ ΔΕ βγάλουν παρόμοιο σκορ, ακυρώνονται...... ;)

Αυτό για αποφυφή τίποτα cheatings κ.τ.λ.........

Το μονο κακο ειναι πως το 01 εχει μεγαλα σκαμπανεβασματα στα τεστ του . Mπορει να κανεις ενα run και να μην καταφερεις να το ξαναβγαλεις ουτε μετα απο 100 run. Αυτο το ξερεις εσυ πολυ καλυτερα απο ολους .

Μιλαμε για ενα test που αποτελειται απο 7 subtests . Πρεπει δηλαδη να καταφερεις να παιξουν ΚΑΛΑ 7 τεστ . Δεν ειναι οπως πχ ενα spi ή pifast που γινεται ευκολα . Εδω μιλαμε οτι ριχνεις κανονικα ζαρια για να σου κατσουν τα FPS ! :'(....:'(....

2 FPS να χασεις απο το nature ... να η 40αρα κατω . Να χασεις 2-3 απο καπου αλλου , βαλε αλλη μια 20αρα κατω . Για πλακα εαν δε σου καθονται τα run , θα εχεις 150+ ποντους κατω .

Εγω σημερα παιδευομουν 10 ωρες για να βγαλω ενα καλο run . Bγηκε ενα το μεσημερι και απο τοτε τζιφος ... Εγινα καζανι και δεν καταφερα τιποτα καλυτερο.

Εαν εχετε τετοια διαθεση και υπομονη ... εγω μαζι σας .:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τέτοια γκαντεμιά πρώτη φορά μου συμβαίνει ... Μέχρι τώρα νόμιζα ότι το 5215 που είχα κάνει με το laptop μου ήταν πολύ καλό score, και μάλιστα πολύ καλά tweaked ...

Σήμερα είπα να πειραματιστώ λίγο ... Ξέρετε, δοκιμάζεις νέα πράγματα για πρώτη φορά υπάρχει ενθουσιασμός που όμως σιγά-σιγά άρχισε να εξαφανίζεται :(

1η προσπάθεια και μετά από πολλααα Car Low βγάζω 5346 ! Ωραία λέω καλά πάμε ...

2η προσπάθεια (μετά από reboot εννοείται) και ήμουν συνεχώς πάνω από τα 5430 ! Κάνω ένα 5450 και ετοιμάζομαι για το καλό Car Low run ... Ξεκινάω και τα fps από την αρχή ήταν στο Θεό λέμε, χαλαρά ένα 5470 το είχα ... :( Και ξαφνικά λίγο πριν τελειώσει το CL run βγαίνει αυτό :

26388020cs1.jpg

Και πριν προλάβετε να πείτε διάφορα ... o/c στην VGA, και LoD adjustment δεν υπάρχουν, γιατί το laptop είναι άσχημα πεισματάρικο - δεν λειτουργεί τπτ, ούτε το clockgen (δλδ VGA + LoD, CPU @ default) ... Αμέσως πήγε το μυαλό μου στο MemSet (τα timings ήταν really tight - ίδια με του πρώτου run όμως - τα γνωστά που χρησιμοποιούσα κάθε φορά)

Restart και να την η blue screen ... Έπειτα ακολούθησε System Restore, Disk Defragment, Registry Defragment, cleanmgr /sagerun:50 (από το start ---> run - είναι η γρήγορη εκαθάρριση δίσκου), και πάμε πάλι ...

Αμ δε ... Από 'κείνη τη στιγμή και για την υπόλοιπη 1,5 ώρα, τα FPS μου σε 3-4 από τα 7 test ήταν ιδιαίτερα χαμηλά με αποτέλεσμα να παίζω γύρω στα 5250 Marks :( ... Τα FPS του CL ήταν εξωφρενικά καλά στο golden run του (5280 έβγαλα εκεί), απλά ήταν τόσο χάλια σε ορισμένα test (πιο πολύ από όλα ήταν το DH και το Nature) που το score έπεσε απότομα.

Now what ? :confused: Bασικά πάω για ύπνο γιατί μου έσπασε τα νεύρα, και στεναχωρήθηκα και με το φίλο του εργοτέλη :(

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τελικα ισχυει αυτο με τα ρολογια?

Ναι φιλαρακο μου ισχυει απολυτa...αυτο προσπαθουσα να πω στην αρχη αλλα περιμενα ποιος θα το πει! Κανενας με nvidia 295 gtx δεν παει με ψηλα ρολογια. και εγω τα τεστ μου χαμηλα τα εχω, με τα ψηλa ρολογια επερνα ενα πολυ ψιλο μακριτερο που λεμε.

Ολα θα κρυθουν σε μνημες και fsb και tweeks...

Link to comment
Share on other sites

Το spi ειναι ενα bench . Θα κατσει , γιατι ειναι πολυ πιο σταθερα τα run τους .

Εχει απολυτο δικιο ο stelaras, ετσι ειν αι το 3d mark 2001 ειναι τρομερα δυσκολο να σου βγαλει το ιδιο ακριβως , εμενα συνηθως στο δευτερο run πεφτω παντα καποιες μοναδες κατω!το καλυτερο ειναι να τραβαει ο καθενας βιντεο και να αρχισει τα bench , με τα το κοβει και στελνει το βιντεο με το σκορ!

Τωρα εαν καποιος ειναι spielberg το παρει το μανταρει και μας πεταξει ενα 90.000 θα το καταλαβουμε πιστευω!:)...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Αριστείδη..... :)

MHN τα δείχνεις "όλα" στο screenshot......Μόνο cpuz τη συχνότητα, cpuz τις μνήμες, GPUZ την κάρτα, το σκορ και τα επιμέρους σκορ.... ;)

.....να κι ένα από μένα για "Reference" Tweaked με το δίσκο τον ουρντέλο.... :D

2k1_4000MHz_87361.png

Να πω επίσης ότι επειδή η GTX295 είναι πολύ ισχυρή κάρτα, ΔΕΝ τη "γεμίζει" ο επεξεργαστής στους 4000MHz....... και 600 - 630MHz Core της φτάνει...... :)

.

Link to comment
Share on other sites

Hipro δεν πρέπει να φαίνεται και η ανάλυση που το έτρεξε κάποιος ? Ε ok, δεν χρειάζεται να πω ότι το score είναι αριστούργημα όπως πάντα ! :T: Τα έχεις τα 88k+, τι λές ? :D

Πάντως και εγώ πρέπει να συμφωνήσω, ότι είναι πολύ δύσκολο να επαναλάβεις το score ... Εγώ χθες ήμουν από τις 01:35 μέχρι τις 02:30 όπου και πήγαινα για τα 5450+ ... από 'κει και πέρα χρειάστηκε να πάει 5 το πρωί για να βγάλω 5423 :( που είναι και μικρότερο score :(

Link to comment
Share on other sites

Hipro δεν πρέπει να φαίνεται και η ανάλυση που το έτρεξε κάποιος ?

Πάντως και εγώ πρέπει να συμφωνήσω, ότι είναι πολύ δύσκολο να επαναλάβεις το score ... Εγώ χθες ήμουν από τις 01:35 μέχρι τις 02:30 όπου και πήγαινα για τα 5450+ ... από 'κει και πέρα χρειάστηκε να πάει 5 το πρωί για να βγάλω 5423 :( που είναι και μικρότερο score :(

Δε χρειάζεται η ανάλυση ΑΝ - που υποχρεωτικά πρέπει - να έχουμε ORB Link.... ;)

Το σκορ δε μπορείς να το βγάλεις ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο, ΑΛΛΑ μη μου έχεις π.χ. 1020 fps στο Car Low, και μετά μπροστά σε άλλους έχεις 1004 fps..... ;)

Άντε να έχεις 1015 σου λέω εγώ......ΟΧΙ 15 fps ΔΙΑΦΟΡΑ.....Κατάλαβες?....

Μπορεις και καλυτερα Γιωργη . ;)

Χαχαχαχαχ !!!!! :D:D:D

:P:D

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται η ανάλυση ΑΝ - που υποχρεωτικά πρέπει - να έχουμε ORB Link.... ;)

Το σκορ δε μπορείς να το βγάλεις ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο, ΑΛΛΑ μη μου έχεις π.χ. 1020 fps στο Car Low, και μετά μπροστά σε άλλους έχεις 1004 fps..... ;)

Άντε να έχεις 1015 σου λέω εγώ......ΟΧΙ 15 fps ΔΙΑΦΟΡΑ.....Κατάλαβες?....

:P:D

Σωστο αυτο . Αλλα με 5 fps κατω σε καθε τεστ ... ειναι μερικες εκατονταδες ποντοι κατω . Αυτο ειναι εφικτο παντος .

Link to comment
Share on other sites

Ok Γιώργη, got it :T:

Από περιέργεια για να δω κάτι ... Πόσα MB είναι η εγκατάσταση XP που έχεις για το 2k1 ? :P

Μπα κανονικά WinXPSP2 είναι με τους drivers και το 2k1.....Το Norton Ghost Image file που έχω γι'αυτόν, είναι ~800MB....

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο . Αλλα με 5 fps κατω σε καθε τεστ ... ειναι μερικες εκατονταδες ποντοι κατω . Αυτο ειναι εφικτο παντος .

Ε τι άολο!....σε ΟΛΑ 5 fps ΚΑΤΩ θα είναι?..... :D

Link to comment
Share on other sites

Xρήστο είναι απλό : O hipro έχει καλύτερο CL για περίπου 6 FPS άρα 60 πόντοι παραπάνω. Ο Άρης έχει καλύτερο CH κατά 6 fps οπότε η διαφορά είναι υπέρ του Άρη 60 πόντοι τώρα. Ο hipro είναι 5 fps πάνω στο DL οπότε ο Άρης του ρίχνει μόνο 10 πόντους πλέον. Το DH του Άρη είναι 10 fps λιγότερα οπότε ο hipro πλέον του ρίχνει 190 πόντους. Στο LL ο hipro είναι πάλι 10 fps μπροστά οπότε πρόσθεσε άλλους 100, άρα 290 πόντους παραπάνω ο hipro. Βάλε 5 fps ακόμα στο LH παραπάνω ο hipro, άρα είμαστε στους 390 πόντους παραπάνω. Το Νature του Άρη όμως είναι 10 fps παραπάνω, βγάλε δλδ 200 από τους 390 μας μένουν 190 πόντοι παραπάνω υπέρ του hipro ;)

Βάλε και τα ψιλά, ~200 πόντοι :T:

Link to comment
Share on other sites

Xρήστο είναι απλό : O hipro έχει καλύτερο CL για περίπου 6 FPS άρα 60 πόντοι παραπάνω. Ο Άρης έχει καλύτερο CH κατά 6 fps οπότε η διαφορά είναι υπέρ του Άρη 60 πόντοι τώρα. Ο hipro είναι 5 fps πάνω στο DL οπότε ο Άρης του ρίχνει μόνο 10 πόντους πλέον. Το DH του Άρη είναι 10 fps λιγότερα οπότε ο hipro πλέον του ρίχνει 190 πόντους. Στο LL ο hipro είναι πάλι 10 fps μπροστά οπότε πρόσθεσε άλλους 100, άρα 290 πόντους παραπάνω ο hipro. Βάλε 5 fps ακόμα στο LH παραπάνω ο hipro, άρα είμαστε στους 390 πόντους παραπάνω. Το Νature του Άρη όμως είναι 10 fps παραπάνω, βγάλε δλδ 200 από τους 390 μας μένουν 190 πόντοι παραπάνω υπέρ του hipro ;)

Βάλε και τα ψιλά, ~200 πόντοι :T:

Άντε για να ΜΗ σε κρατάω σε αγωνία, ξανακάνε τους υπολογισμούς σου τώρα πάλι με το δίσκο για 2k1..... :)

2k1_4000MHz_87432.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now