gdp77

Ένας καλύτερος ψηφιακός κόσμος...

Recommended Posts

Το ότι πρέπει να καταρρεύσει το μονοπώλιο της M$ (προσέξτε : όχι να καταρρεύσει η M$), είναι κάτι το οποίο καταλαβαίνει ο κάθε υγιώς σκεπτόμενος computer user. Έχω αναφερθεί πολλάκις στο παρελθόν για την αναγκαιότητα μιας τέτοιας κατάστασης και είναι περιττό να αναφερθώ αναλυτικά (ενδεικτικά μόνο : vendor lock in, μονοπωλιακές τακτικές, εκβιασμοί σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του πλανήτη, αστυνόμευση, καταπάτηση ιδιωτικών ελευθεριών, λογισμικό κατώτερο των προσδοκιών και των χρημάτων που πληρώνουμε, πληροφοριακή σκλαβιά, εγκλωβισμός χωρίς πισωγύρισμα κτλ. )

Από το 2007 αποφάσισα να δώσω το δικό μου αγώνα (καθώς η απραξία και ο ωχαδερφισμός ποτέ δε μου ταίριαζαν) για τη διάδοση του ανοικτού λογισμικού, αν και πρώτη επαφή με το Linux είχα από το 2000 (αν δε με απατά η μνήμη μου) . Αποτελεί βαθιά πεποίθησή μου ότι με τη διάδοση του ανοικτού λογισμικού και κυρίως του linux, μπορούμε να οδηγηθούμε σε ένα “ψηφιακό ισοζύγιο” (50-50), οπότε ο υγιής ανταγωνισμός θα μας δώσει προϊόντα αντάξια των προσδοκιών μας και θα μας απαλλάξει από αρνητικές καταστάσεις τις οποίες προανέφερα και που βιώνουμε σήμερα.

Κάνοντας την αυτοκριτική μου, αντιλαμβάνομαι ότι με το αγνό -σας διαβεβαιώ- πάθος μου, πολλές φορές υπερέβην των κανόνων καλής συμπεριφοράς και προκάλεσα τους συνομιλητές μου. Θεωρώ, πάντως, πως το αντίθετο συνέβαινε αρκετά πιο συχνά.

Παρόλα αυτά, νομίζω ότι ήρθε η ώρα, ο καθένας μας να αναλάβει τις ευθύνες του για τον ψηφιακό μας κόσμο, προσπαθώντας με μερικούς απλούς τρόπους να βοηθήσει προς την κατεύθυνση της κατάστασης που ονομάζω “ψηφιακό ισοζύγιο”. Τους παραθέτω λοιπόν:

1.

Μπορείτε, όσο και αν έχετε ανάγκη τα προϊόντα της M$, να κάνετε κάποιες απλές διεργασίας μέσα από μία διανομή linux. Το πιο χρήσιμο φυσικά θα ήταν το browsing, download, social networking, blogging κτλ. Γενικά, ό,τι έχει να κάνει με internet μπορεί να γίνεται μέσα από μία διανομή linux. Το κέρδος; Διπλό! Και εσείς είστε ξέγνοιαστοι (virus/malware/spyware-free) και βοηθάτε στη διάδοση του Linux. Πώς; Μα φυσικά αυξάνοντας τα ποσοστά της χρήσης linux που δημοσιεύουν διάφορες διεθνείς εταιρείες, κάτι που θα οδηγήσει σε σκέψεις τους hardware vendors, ώστε να βελτιώσουν την υποστήριξή τους, που με τη σειρά του θα οδηγήσει σε σκέψεις και τους απανταχού developers, ώστε να προσφέρουν περισσότερα προϊόντα για linux.

2.

Μπορείτε να προτείνετε τη χρήση linux σε όσους ζητούν τη βοήθειά σας και γνωρίζετε ότι το linux θα τους καλύψει απόλυτα. Π.χ. H φίλη σας η Μαρία που γράφει μόνο στο word και κάνει social networking, ακούει mp3 και κατεβάζει από limewire, ενώ κάθε τρεις και λίγο αρπάζει και από ένα spyware, μπορεί άνετα να βρει την υγειά της σε κάποια linux διανομή.

3.

Μπορείτε να συζητήσετε για το linux με τους γνωστούς σας που δε γνωρίζουν τίποτα γι' αυτό, χωρίς υπερβολές. Στο ίδιο επίπεδο μπορείτε να επιχειρηματολογείτε υπέρ του linux, υπερασπιζόμενοι έναν ελεύθερο πληροφοριακό κόσμο.

4.

Μπορείτε να αγοράζετε hardware που έχετε προηγουμένως ελέγξει ότι υποστηρίζει linux. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιείτε linux ή όχι. Πρέπει επιτέλους να πείτε ΟΧΙ στις εταιρείες που σας φτύνουν κατάμουτρα ως καταναλωτές εφόσον δε σας διευκολύνει αν θέλετε να τρέξετε κάποιο OS της επιλογής σας και δεν παρέχουν drivers παρά μόνο για win OS, μετατρέποντάς σας αναγκαστικά σε υποχείρια της M$. Τέτοιες εταιρείες είναι αυτές που κατά κανόνα δε θα κυκλοφορήσουν και drivers για την επόμενη έκδοση win, αναγκάζοντάς σας να αγοράσετε νέο hardware. Αν όλοι λειτουργούμε με αυτό τον τρόπο, οι εταιρείες που δε σέβονται τις επιλογές σας, θα το σκεφτούν διπλά με όλες τις ευεργετικές συνέπειες που προαναφέρθηκαν (στο σημείο 1) .

Στις προσπάθειες όσων βοηθούν στην εξάπλωση του linux, πολλές φορές αντιδρούν κάποιοι άνθρωποι. Δυσκολεύτηκα πολύ να τους ταξινομήσω σε κάποιες κατηγορίες και να εξηγήσω τη στάση τους, αλλά τελικά τα κατάφερα – νομίζω- :

1.

Οι εξαρτημένοι οικονομικά από την M$. Αυτοί που βγάζουν (νόμιμο, ή και μαύρο) χρήμα από τα προϊόντα της M$. Είναι συνήθως εγωιστές, παρτάκηδες, βολεμένοι, ευθυνόφοβοι. Είναι αυτοί που επιπλέον στο βόθρο του ψηφιακού μας κόσμου, χρησιμοποιούν κάθε μορφής μέσα (θεμιτά και αθέμιτα) για να υποστηρίξουν το “σπίτι” τους και είναι οι πρώτοι που θα αλλάξουν στάση όταν μυριστούν χρήμα και κέρδος (όσοι έχουν την ικανότητα βέβαια, γιατί οι άλλοι που ξέρουν μόνο “Μ$” θα βουλιάξουν μαζί με τα υπόλοιπα περιεχόμενα του βόθρου). Έναν τέτοιο υπάνθρωπο αντιμετώπισα τις τελευταίες μέρες, ο οποίος με την ανοχή των mods ενός forum βέβαια, υβρίζει την επαγγελματική μου οντότητα (που τυχαίνει όχι μόνο να θεωρώ, αλλά να είναι κιόλας, ΙΕΡΗ). Είναι μάλιστα τόσο άρρωστος που έψαξε μέχρι εσχάτων το ψηφιακό μου παρελθόν απομονώνοντας και χρησιμοποιώντας ό,τι έχω γράψει στο παρελθόν με τρόπο που εξυπηρετούσε τις σιχαμένες του σκέψεις. Για τέτοιες, καταστάσεις, λοιπόν, θα πρέπει να είστε προετοιμασμένοι, όσοι ακολουθήσετε το δρόμο που σας προτείνω.

2.

Όσοι στερούνται λογικής. Ναι, το πιστεύω πλέον. Γιατί το να πεις ότι παίζεις παιχνίδια/δουλεύεις λογισμικό/έχεις hardware που παίζουν μόνο με win, το καταλαβαίνω. Το να υπερασπίζεσαι, όμως, με πάθος την M$ όταν δεν ανήκεις στην κατηγορία 1, στερείται απλά λογικής (ή στην καλύτερη περίπτωση γνώσεων). Όσο M$ fanboy και να είσαι, πρέπει να μπορείς να καταλάβεις ότι σε μία κατάσταση 50-50, θα δεις καλύτερο και φθηνότερο M$ προϊόν, άρα θα βγεις κερδισμένος.

Εμείς αποφασίζουμε τον ψηφιακό κόσμο που θα έχουμε. Έχουμε τη δύναμη να τον κάνουμε καλύτερο. Είναι ώρα για έργα!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρέπει να καταρρεύσει το μονοπώλιο της M$ (προσέξτε : όχι να καταρρεύσει η M$), είναι κάτι το οποίο καταλαβαίνει ο κάθε υγιώς σκεπτόμενος computer user. Έχω αναφερθεί πολλάκις στο παρελθόν για την αναγκαιότητα μιας τέτοιας κατάστασης και είναι περιττό να αναφερθώ αναλυτικά (ενδεικτικά μόνο : vendor lock in, μονοπωλιακές τακτικές, εκβιασμοί σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του πλανήτη, αστυνόμευση, καταπάτηση ιδιωτικών ελευθεριών, λογισμικό κατώτερο των προσδοκιών και των χρημάτων που πληρώνουμε, πληροφοριακή σκλαβιά, εγκλωβισμός χωρίς πισωγύρισμα κτλ. )

True - συμφωνώ και επαυξάνω.

Μπορείτε να προτείνετε τη χρήση linux σε όσους ζητούν τη βοήθειά σας και γνωρίζετε ότι το linux θα τους καλύψει απόλυτα. Π.χ. H φίλη σας η Μαρία που γράφει μόνο στο word και κάνει social networking, ακούει mp3 και κατεβάζει από limewire, ενώ κάθε τρεις και λίγο αρπάζει και από ένα spyware, μπορεί άνετα να βρει την υγειά της σε κάποια linux διανομή.

Την υγειά της δε θα τη βρει, πολύ απλά γιατί όταν θα θελήσει να περάσει το Χ πρόγραμμα, να βάλει Vodafone/whatever Broadband ή να συνδέσει το Scanner της, θα φάει στο κεφάλι ένα τούβλο που λέγεται κονσόλα - και μετά απλά δεν θα το ξανα-αγγίξει το Linux. Και δε φταίει το λειτουργικό για αυτό, όπως δε φταίνε τα Windows για τους ιούς που βγαίνουνε (imo τουλάχιστον). Αλλά ο αδαής χρήστης πιστεύει ότι φταίει αυτό, γι αυτό το λόγο πάει σε κάτι πιο εύχρηστο.

Δεν είμαστε πολλοί εμείς που έχουμε τη διάθεση και το απαραίτητο skill στην "περιέργεια" και "αναζήτηση", ώστε να σκαλίσουμε ένα OS, εξερευνώντας τα μυστικά του. Και σκέψου ότι είμαστε ακόμα λιγότεροι, αυτοί που έχουν χρόνο να το κάνουν αυτό.

Σκέψου ότι τελικά, όσοι έχουμε ασχοληθεί με Linux, ασχοληθήκαμε από ανάγκη, για κάποια επαγγελματική του χρήση, η οποία εξυπηρετήθηκε με το Linux πολύ καλύτερα από ότι με Windows. Αλλά περαιτέρω χρήση του, για τις καθημερινές μας ανάγκες? Ο μόνος λόγος για να το κάνουμε είναι για να φανούν τα νούμερα στις έρευνες, κατά τ' άλλα ξέρεις πολύ καλά ότι η πλειοψηφία που χρησιμοποιεί Windows τα έχει πάρει τζάμπα, οπότε το κόστος δεν τη νοιάζει - άρα είναι άνθρωποι που χέστηκαν για το αν θα φανεί/ανέβει ή όχι το Linux.

Το καταλαβαίνεις αυτό ελπίζω, γιατί είναι σημαντικό. Αν σε όλα αυτά τα δις PC υπήρχαν κανονικά αγορασμένα και εγκατεστημένα Windows (τα νούμερα πωλήσεων λένε μια παντελώς διαφορετική ιστορία), τότε πολύ απλά θα είχαμε πολλούς μα πολλούς περισσότερους δυσαρεστημένους χρήστες. Γιατί θα είχαν δώσει λεφτά, ιδρώτα.

Τώρα που το έχουν τζάμπα? Χέστηκαν και γι αυτό, χέστηκαν και για το Linux.

Μπορείτε να αγοράζετε hardware που έχετε προηγουμένως ελέγξει ότι υποστηρίζει linux. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιείτε linux ή όχι. Πρέπει επιτέλους να πείτε ΟΧΙ στις εταιρείες που σας φτύνουν κατάμουτρα ως καταναλωτές εφόσον δε σας διευκολύνει αν θέλετε να τρέξετε κάποιο OS της επιλογής σας και δεν παρέχουν drivers παρά μόνο για win OS, μετατρέποντάς σας αναγκαστικά σε υποχείρια της M$. Τέτοιες εταιρείες είναι αυτές που κατά κανόνα δε θα κυκλοφορήσουν και drivers για την επόμενη έκδοση win, αναγκάζοντάς σας να αγοράσετε νέο hardware. Αν όλοι λειτουργούμε με αυτό τον τρόπο, οι εταιρείες που δε σέβονται τις επιλογές σας, θα το σκεφτούν διπλά με όλες τις ευεργετικές συνέπειες που προαναφέρθηκαν (στο σημείο 1) .

Με δουλεύεις τώρα ρε συ, που να το ξέρεις? Που να το ήξερα εγώ ότι η μαλακισμένη η ΗΡ δε θα βγάλει κανέναν x64 driver για το Scanjet 3300C και τώρα που χρειάστηκε να κάνω ένα scan, να πρέπει να βρω κάπου να περάσω νέο - απαρχαιωμένο κατ' εμέ - 32-bit λειτουργικό? Και φυσικά, είναι τραγικά δύσκολο να το κάνουν γιατί ο Ερμής είναι ανάδρομος.

Τι να τους κάνεις όμως, θα τους banάρεις όλους? Όλοι το κάνουν πλέον, παίζει μόνο καμιά Microsoft να μην το κάνει (lol) - δεν έχω δει ασυμβατότητα στο h/w της πουθενά :hehe:

Όπως και να χει, u have a point σίγουρα, αλλά αν τους ρίξεις όλους άκυρο, στο τέλος δε θα μείνει και κανένας.

Στις προσπάθειες όσων βοηθούν στην εξάπλωση του linux, πολλές φορές αντιδρούν κάποιοι άνθρωποι. Δυσκολεύτηκα πολύ να τους ταξινομήσω σε κάποιες κατηγορίες και να εξηγήσω τη στάση τους, αλλά τελικά τα κατάφερα – νομίζω-

Έχεις ξεχάσει τη μία και πιο βασική κατηγορία - τους ανθρώπους που δεν ξέρουν τι είναι το Linux και δεν ενδιαφέρονται καν να μάθουν. Και δεν είναι μόνο η προπαγάνδα της MS που τους έφαγε, είναι η όλη ρουτίνα που είναι η ζωή τους που τους κάνει ανίκανους να κοιτάξουν αλλού.

Θες να προμοτάρεις το Linux σε αυτούς? Γι αυτό βγήκε το Ubuntu. Χαζοχαρούμενο, funky, με gadgets, κύβους και τίγκα στο eye-candy, για να τους τραβήξει το μάτι. Και τα κατάφερε, ως ένα σημείο. Από κει και πέρα όμως, όταν άρχισαν να σκάβουν λίγο στον κώδικα (πήγε και πήρε νέα κάρτα γραφικών για να παίζει κανα παιχνίδι στα Windows, τραγικό λάθος), το παράτησαν το θέμα. Καλό το eye-candy, και τα Vista έχουν όμως.

Αν δεν πιάσεις τη μάζα, το χασες το παιχνίδι. Απλά θα αυξάνεις τον "πληθυσμό" σου αργά και σταθερά, τίποτα άλλο. Και μην ξεχνάς, ότι το Linux αν μια μέρα αρπάξει κανα 10-15% της αγοράς, θα εμποροποιηθεί η διανομή άμεσα. Το 50-50 με τα Windows, με το Linux να είναι τζάμπα? Σε ποιο πλανήτη ζεις? ;)

Είναι αυτοί που επιπλέον στο βόθρο του ψηφιακού μας κόσμου, χρησιμοποιούν κάθε μορφής μέσα (θεμιτά και αθέμιτα) για να υποστηρίξουν το “σπίτι” τους και είναι οι πρώτοι που θα αλλάξουν στάση όταν μυριστούν χρήμα και κέρδος (όσοι έχουν την ικανότητα βέβαια, γιατί οι άλλοι που ξέρουν μόνο “Μ$” θα βουλιάξουν μαζί με τα υπόλοιπα περιεχόμενα του βόθρου). Έναν τέτοιο υπάνθρωπο αντιμετώπισα τις τελευταίες μέρες, ο οποίος με την ανοχή των mods ενός forum βέβαια, υβρίζει την επαγγελματική μου οντότητα (που τυχαίνει όχι μόνο να θεωρώ, αλλά να είναι κιόλας, ΙΕΡΗ). Είναι μάλιστα τόσο άρρωστος που έψαξε μέχρι εσχάτων το ψηφιακό μου παρελθόν απομονώνοντας και χρησιμοποιώντας ό,τι έχω γράψει στο παρελθόν με τρόπο που εξυπηρετούσε τις σιχαμένες του σκέψεις. Για τέτοιες, καταστάσεις, λοιπόν, θα πρέπει να είστε προετοιμασμένοι, όσοι ακολουθήσετε το δρόμο που σας προτείνω.

Wow, μου κίνησες το ενδιαφέρον! Τι έγινε, που, πότε? Έχασα επεισόδια!

---

Πάντως, σε όλα αυτά που είπες, ξέρεις ότι αν το αλλάξεις λίγο το post, άνετα γίνεται μετατροπή σε Apple Leopard OS X tribute ;)

Στο λέω αυτό γιατί εν τέλει είδες πως ανεβαίνει το μήλο. Και δεν είναι κανα σοβαρό λειτουργικό τώρα, μη λέμε κι ότι θέλουμε, μόνο σε 10-20 συγκεκριμένα πράγματα αξίζει (και ίσως λέω πάρα πολλά). Κι όμως, το πήρε ο "κοσμάκης" και το χαίρεται. Κάτι ΑΚΡΩΣ μα ΑΚΡΩΣ πιο περιοριστικό από τα Windows και το Linux (στο φινάλε φινάλε, στο Linux έχεις ελάχιστα παιχνίδια, αλλά δεν το πλήρωσες ένα σκασμό λεφτά!!!), αλλά έχει πετύχει. Ίσως μια τέτοια συνταγή της επιτυχίας θέλει και το Linux (και κυρίως, το Ubuntu να εξαφανίσει την ανάγκη της κονσόλας - ιεροσυλία για τους φανατικούς χρήστες, ο μόνος τρόπος να εξαπλωθεί στους απλούς χρήστες).

Link to comment
Share on other sites

@gdp αν δεν υπήρχεςεσύ, δεν θα είχα μπέι καθόλου στην διαδικασία να ψάξω και να θέλω να δοκιμάσω μια διανομή linux.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος να θέλω να τα δοκιμάσω, απλά απο περιέργεια.

Πιστέυω όμως, πώς άμα έγραφες αυτά τα πόστ σου με λίγο περισσότερο χιούμορ και χωρίς κάποιες εκφράσεις που εγώ τις βλέπω σαν να έχουν μία δόση οργής και μίσους να ήταν perfect :T:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Τριχωτό Ανθρωπάκι. Δεν είναι αυτά που λες, τα οποία τις περισσότερες φορές είναι σωστά, αλλά ο τρόπος που τα θέτεις.

Εγώ ανήκω στην κατηγορία 1 φυσικά. Πληρώνομαι από τη Μ$, έμμεσα, και φυσικά την υποστηρίζω. Όπως πολύ καλά γνωρίζεις δεν είμαι κολλημένος. Πρόσφατα μάλιστα ξεκίνησα να διαβάζω εντατικά PHP, MySQL. Επίσης όπως είπες, σε γνωστούς που κάνουν τα βασικά, επιλέγω να τους βάλω Linux. Έλα όμως που έχω περισσότερα προβλήματα από τα κλασσικά (format μιά φορά το 6μηνο).

Πρόσφατα θα θυμάσαι ότι προσπαθούσα να βάλω Linux σε ένα laptop. Όπως θα κατάλαβες δεν το πέτυχα ποτέ. Γιατί; Δεν ξέρω, δε μπορώ να ξέρω, αλλά σταμάτησα τις προσπάθειες μετά από 4 ημέρες κι αφού διάβασα ότι στο συγκεκριμένο μηχάνημα, υπάρχουν προβλήματα με τις USB. Αυτό δεν είναι θέμα κατασκευαστών και drivers όπως καταλαβαίνεις, αλλά υποστήριξης γιατί μιλάμε για μοντέλο του 2002. Για να μην αναφέρω και την "κοινότητα" που βοηθάει πάντα... Έκανα post στο ubuntuforums και δεν πήρα ΟΥΤΕ ΜΙΑ απάντηση. Απάντησα μόνος μου με ότι προσπαθούσα, κι δε μπήκε ούτε ένας στον κόπο να μου προτείνει κάτι....

Επιπλέον, σε όλους όσους επέλεξα να βάλω Linux, για κάποιο λόγο μετά από λίγο μου ζήτησαν επιστροφή στα ΧΡ. Γιατί; Διάφοροι λόγοι. Ο ένας δε μπορούσε να συνδέσει το κινητό του, ο άλλος κατέβαζε διάφορα παιχνιδάκια από το web κι όταν έκανε διπλό κλίκ στο .exe δεν έκανε τίποτα. Ο άλλος πήρε μιά ψηφιακή μηχανή που δεν την έβελεπε, κ.ο.κ. Όπως βλέπεις, προσπαθώ, αλλά οι προσπάθειες δεν ευδοκιμούν...

Προσωπικά όπως έχω ξαναπεί θα το επιλέξω σαν πρωτεύον λειτουργικό όταν θα παίζει παιχνίδια. Μέχρι τότε θα υπάρχει μόνο σε VM για λόγους έρευνας.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρέπει να καταρρεύσει το μονοπώλιο της M$ (προσέξτε : όχι να καταρρεύσει η M$), είναι κάτι το οποίο καταλαβαίνει ο κάθε υγιώς σκεπτόμενος computer user.

Συμφωνώ, μόνο και μόνο γιατί ο υγιής ανταγωνισμός πάντα σε όφελος του καταναλωτή είναι.

Μπορείτε να προτείνετε τη χρήση linux σε όσους ζητούν τη βοήθειά σας και γνωρίζετε ότι το linux θα τους καλύψει απόλυτα. Π.χ. H φίλη σας η Μαρία που γράφει μόνο στο word και κάνει social networking, ακούει mp3 και κατεβάζει από limewire, ενώ κάθε τρεις και λίγο αρπάζει και από ένα spyware, μπορεί άνετα να βρει την υγειά της σε κάποια linux διανομή.

Και μόλις θα με πάρει η x Μαρία και μου πει ότι δεν μπαίνει το μαμάτο νέο screensaver ή το όποιο πρόγραμμα? Ή η κάμερα που πήγε και πήρε; Το πρόβλημα που υπάρχει με τα Linux, είναι ότι θες δεν θες, θα πέσεις αργά ή γρήγορα σε Terminal. Εκεί ο απλός χρήστης λούζεται με κρύο ιδρώτα, δεν ξέρει, δεν ξέρει ούτε να ψάξει και συγνώμη, αλλά εγώ δεν έχω σκοπό να αποκτήσω τόσους "πελάτες" επειδή έχω "μαύρη ζώνη στα κομπιούτερ" που λέει και η πρόσφατη διαφήμιση :P

Μπορείτε να συζητήσετε για το linux με τους γνωστούς σας που δε γνωρίζουν τίποτα γι' αυτό, χωρίς υπερβολές. Στο ίδιο επίπεδο μπορείτε να επιχειρηματολογείτε υπέρ του linux, υπερασπιζόμενοι έναν ελεύθερο πληροφοριακό κόσμο.

Με όσους γνωστούς και να μιλήσω, στις αναφορές των "δεν παίζει παιχνίδια", "Dual Boot", "κονσόλα" κλπ εκεί τελειώνει και η συζήτηση. Φυσικά το "έλα ρε, θα στο φτιάξω εγώ" δεν παίζει για μένα.

Μπορείτε να αγοράζετε hardware που έχετε προηγουμένως ελέγξει ότι υποστηρίζει linux.

Μα εδώ δεν ξέρω αν θα παίζει η κάρτα γραφικών μου ανθρώπινα, βασικότατο μέρος. Ασχέτως μάρκας / υλοποίησης κλπ.

Οι εξαρτημένοι οικονομικά από την M$. Αυτοί που βγάζουν (νόμιμο, ή και μαύρο) χρήμα από τα προϊόντα της M$. Είναι συνήθως εγωιστές, παρτάκηδες, βολεμένοι, ευθυνόφοβοι. Είναι αυτοί που επιπλέον στο βόθρο του ψηφιακού μας κόσμου, χρησιμοποιούν κάθε μορφής μέσα (θεμιτά και αθέμιτα) για να υποστηρίξουν το “σπίτι” τους και είναι οι πρώτοι που θα αλλάξουν στάση όταν μυριστούν χρήμα και κέρδος (όσοι έχουν την ικανότητα βέβαια, γιατί οι άλλοι που ξέρουν μόνο “Μ$” θα βουλιάξουν μαζί με τα υπόλοιπα περιεχόμενα του βόθρου).

Sorry mate, αλλά και εγώ σαν WinAdmin από την Microsoft βγάζω το ψωμάκι μου. Και ναι, θα υποστηρίξω κάποια συστήματα/προϊόντα που αφορούν το Domainάκι μου. Εγωιστής, παρτάκιας, βολεμένος και ευθυνόφοβος είναι λέξεις που δεν μου ταιριάζουν.

Και με την ευκαιρία αυτού του Quote, κάνω και το άλλο:

Κάνοντας την αυτοκριτική μου, αντιλαμβάνομαι ότι με το αγνό -σας διαβεβαιώ- πάθος μου, πολλές φορές υπερέβην των κανόνων καλής συμπεριφοράς και προκάλεσα τους συνομιλητές μου. Θεωρώ, πάντως, πως το αντίθετο συνέβαινε αρκετά πιο συχνά.

Με αυτές τις βάσεις λοιπόν "Εγωιστής, παρτάκιας, βολεμένος και ευθυνόφοβος", περιμένεις να ξεκινήσει υγιής συζήτηση;

Τέλος να προσθέσω ότι υποστηρίζω το Linux, έχω 3 μηχανήματα στο σπίτι, τα 2 έχουν Ubuntu.

Επίσης, να προσθέσω ότι το Ubuntu δεν είναι 100% καλό για το Linux. Η απρόσωπη, άσχετη μερικές φορές και άπειρη, community του δεν έχει καμία σχέση με αυτές που είχαμε συνηθίσει μέχρι πριν την έλευσή του. Έχει κάνει πάρα πολύ δρόμο, αλλά για μένα ρίχνει πολύ βάρος στο Eye Candy για να κερδίσει τον μέσο χρήστη, παρά σε πράγματα επί της ουσίας.

Άκουσα από συνάδελφους SysAdmins πολλές φορές να λένε ότι το Ubuntu είναι "καρκίνος" για το Linux Community λόγω του ψευτο-support και ψευτό-community. Δυστυχώς, το χρειάστηκα μερικές φορές και το διαπίστωσα με τα μάτια μου, σε παρόμοιες καταστάσεις όπως του Wizard!.

Ναι, είναι καλή φάση όλα αυτά. Ελεύθερα κλπ. Τι αλλάζει όμως; Γιατί δεν βάζουμε στο τραπέζι και τα Mac OS που προσφέρουν τα ίδια πράγματα επί πληρωμή; Πιστεύω ότι το Linux και ειδικότερα το διαδεδομένο Ubuntu πρέπει να ωριμάσουν πάρα πολύ ακόμα. Και όχι μόνο σε κώδικα, αλλά και σε ιδέες, marketing κλπ.

Link to comment
Share on other sites

την apple σε ολα αυτα γιατι δεν την παιρνει η μπαλα? αν η ΕΕ κατηγορει τη microsoft οτι κανει μονοπωλιο λογω Internet explorer γιατι δεν κατηγορει και την apple που δεν αφηνει καν πχ στο iphone να μπει αλλος browser??

αν θελουμε να σπασουμε το μονοπωλιο να κοιταμε παντου οχι μονο στη ms πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Δεν κακολογώ ΚΑΝΕΝΑ που βγάζει το ψωμί του (ή το παντεσπάνι του) από προϊόντα M$!!! Μην παρεξηγηθώ παιδιά...

Αναφέρομαι σε όσους ΜΑΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΔΟΝΤΙΑ ώστε να μην εξαπλωθεί το Linux. ΝΑΙ! Αυτών τα κίνητρα είναι πιστεύω ότι είναι σκοτεινά και ιδιοτελή.

Στις προσπάθειες όσων βοηθούν στην εξάπλωση του linux, πολλές φορές αντιδρούν κάποιοι άνθρωποι. Δυσκολεύτηκα πολύ να τους ταξινομήσω σε κάποιες κατηγορίες και να εξηγήσω τη στάση τους, αλλά τελικά τα κατάφερα – νομίζω- :

ΔΕΝ ΚΑΝΩ windows vs linux thread. ΔΕΝ ασχολούμαι με τα συν και τα πλην του κάθε OS. ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΜΟΝΟ στην -κατ' εμέ - αναγκαιότητα εξάπλωσης του linux για έναν καλύτερο ψηφιακό κόσμο.

Υ.Γ. Είμαι πολύ στενοχωρημένος σήμερα, ήθελα να γράψω πολλά πάνω στις απαντήσεις σας, αλλά δεν έχω όρεξη (και νομίζω δε θα έχω για αρκετές ημέρες). Ευχαριστώ για το feedback

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Είμαι πολύ στενοχωρημένος σήμερα, ήθελα να γράψω πολλά πάνω στις απαντήσεις σας, αλλά δεν έχω όρεξη (και νομίζω δε θα έχω για αρκετές ημέρες). Ευχαριστώ για το feedback

To χει η μέρα φαίνεται, κι εδώ μια απ'τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now