dimitrisdsg7

Ξαφνικό πρόβλημα με τον εξωτερικό μου Samsung M3

Recommended Posts

Παιδιά αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα ήμουν πανευτυχής. Αντιμετωπίζω από το μεσημέρι σήμερα το εξής πρόβλημα με τον εξωτερικό μου σκληρό δίσκο: Σε όποια θύρα usb και να τον βάλω (usb2 ή usb3) ο υπολογιστής δείχνει να μην τον αναγνωρίζει. Ανοίγοντας δηλαδή το εικονίδιο "ο υπολογιστής μου" δεν τον βλέπω πουθενά. Το περίεργο είναι όμως ότι όταν τον συνδέω  στον υπολογιστή τα windows κάνουν τον σχετικό θόρυβο που κάνουν όταν συνδέουμε σκληρό δίσκο ή κάποιο φλασάκι στο pc. Επίσης στην ασφαλή κατάργηση μου τον εμφανίζει κανονικά. Να πω ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε το μεσημέρι στην γυναίκα μου που τον συνέδεσε στο pc και όταν άνοιξε κανονικά το παράθυρο μπροστά της με τα περιεχόμενα του δίσκου εκείνη πάτησε ελαχιστοποίηση (έτσι μου είπε τουλάχιστον) ώστε να ψάξει να βρει αυτό που ήθελε να μεταφέρει στο σκληρό δίσκο και όταν το βρήκε ο σκληρός είχε απλά εξαφανιστεί.. Εγώ τώρα που γύρισα από τη δουλειά δοκίμασα το δίσκο και στο λάπτοπ μου και συμβαίνει το ίδιο πράγμα: Ο δίσκος φαίνεται οτι λειτουργεί (τον ακουμπάω και καταλαβαίνω και ανάβει και το φωτάκι του) αλλά δεν τον βλέπω πουθενά παρά μόνο στην ασφαλή κατάργηση κάτω δεξιά που τον έχει κανονικά σαν επιλογή. Λέτε να τα έπαιξε ο δίσκος;; Και αν ναι τότε πως τον εμφανίζει στην ασφαλ΄ξ κατάργηση;;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stavros said:

Για αρχή μπορείς να τον περάσεις σαν εσωτερικός να δεις πως πάει και τα λέμε πάλι.

Σαν εσωτερικό; Πως θα το κάνω αυτό;; Να πω επίσης οτι στη διαχείριση συσκευών ο σκληρός εμφανίζεται κανονικά και με κατάσταση συσκευής "Αυτή η συσκευή λειτουργεί κανονικά".

Edited by dimitrisdsg7
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stavros said:

Ποιος δίσκος είναι (μοντέλο), τί λειτουργικό (windows) έχεις στο pc και στο laptop? Backup έχεις?

Από την τσαντίλα μου δεν ανέφερα ούτε αυτά.. Λοιπό ο σκληρός είναι ο Samsung M3 Portable 1TB USB 3.0 και το έχω windows 10. Back up δυστυχώς μόνο στα μισά περιεχόμενα του δίσκου, τα πιο σημαντικά δηλαδή, αλλά 600 giga σειρών, ταινιών και παιχνιδιών δεν τα εiχα back up λόγω έλλειψης άλλου αποθηκευτικού μέσου..

Link to comment
Share on other sites

Από όσο είδα δυστυχώς ο σκληρός σου δεν καρφώνεται στην MB με SATA (https://www.youtube.com/watch?v=Lu--MOUIOC0).γιατί το USB είναι ενσωματωμένο στην PCB και όχι μέσω κάποιας γέφυρας.

1. Άλλαξε καλώδιο.

2. Δες αν τον αναγνωρίζει στο disk management του computer management. Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα η ονομασία του σκληρού (γράμμα) και να έχει οριστεί ως "C" ας πούμε, οπότε να μην τον διαβάζει.

3. Τσέκαρε για τυχόν θέματα στο Universal Serial Bus controllers στο Device Manager και επανεγκατάσταση.

4. Τσέκαρε τον σκληρό σε άλλα windows π.χ. 7 ή 8

5. Δοκίμασε να πάρεις τα αρχεία σου με κάποιο recovery πρόγραμμα.

6. Τέλος, κατέβασε κανένα διαγνωστικό πρόγραμμα της Samsung να τεστάρεις τον σκληρό σου (http://www.seagate.com/gb/en/support/external-hard-drives/desktop-hard-drives/m-series/).

https://www.grc.com/sr/spinrite.htm

Crystaldiskinfo - http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html
HD Tune - http://www.hdtune.com/

Αν δεν είναι το καλώδιο ή οι USB controllers πάρε τα δεδομένα και έναν ακόμα δίσκο. Όταν παρουσιάζεται πρόβλημα στον δίσκο προσωπικά τον πετάω ή δεν το χρησιμοποιώ για σοβαρά αρχεία.

Αν έχεις εγγύηση τον επιστρέφεις για RMA αλλά μην περιμένεις να πάρεις και τα δεδομένα σου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Σαν εσωτερικό; Πως θα το κάνω αυτό;; Να πω επίσης οτι στη διαχείριση συσκευών ο σκληρός εμφανίζεται κανονικά και με κατάσταση συσκευής "Αυτή η συσκευή λειτουργεί κανονικά".

Στο disk management άλλαξε του γράμμα ίσως τον αναγνωρίσει :)

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος όταν βάζεις το καλώδιο, άμα βάλεις το αφτί σου ακούς να σπιναρει το μοτερ ή ακούγεται ένα κλικ κλικ κλικ?

Αν σπιναρει βαλε HDD regenerator και τρέξε ενα repair. 

Αν δεν σπιναρει παίζει να κολλησανε οι κεφαλές ή να τα έπαιξε το τσιπ στην πλακέτα ή να τα έπαιξε το μοτεράκι.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έβαλα σήμερα το πρωί το Samsung Drive Manager για να ελέγξω το δίσκο και μου τον αναγνώρισε κανονικά και αυτό αλλά και το pc. Μου έκανε format όμως και έχασα τα πάντα.. Τουλάχιστον γλύτωσα από το 70άρι που θα έδινα για αγορά καινούριου. Αν και μου φαίνεται ότι ούτως ή άλλως θα πάρω έναν καινούριο κάποια στιγμή.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού είχες back up και έχασες μόνο ταινίες πάλι καλά. Γενικά δεν προτιμώ δίσκους που έχουν ενσωματωμένο το USB connector στη PCB, αλλά μέσω γέφυρας. Πάντως από όσο είδα με τη συγκεκριμένη σειρά αρκετός κόσμος έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stavros said:

Αφού είχες back up και έχασες μόνο ταινίες πάλι καλά. Γενικά δεν προτιμώ δίσκους που έχουν ενσωματωμένο το USB connector στη PCB, αλλά μέσω γέφυρας. Πάντως από όσο είδα με τη συγκεκριμένη σειρά αρκετός κόσμος έχει προβλήματα.

Ναι το είδα κι εγώ τώρα που το έψαξα.. Κρίμα γιατί μέχρι τώρα ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Βασικά πρέπει να πάρω και έναν δεύτερο εξωτερικό μου φαίνεται..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now